Patostreamy na żywo z patostreamy.com – o co chodzi?

Patostreamy na żywo - o co chodzi?
Fot.: YouTube

Patostreamy na żywo to internetowe transmisje, które odbywają się na wielu różnych platformach, na przykład YouTube oraz prezentowane są na nich zachowania określane jako dewiacje społeczne. Wiele czynności odbywa się w zamian za wpłaty pieniężne od oglądających patostream na żywo – widzów.

Patostreamy live – kto jest aktualnie dostępny

Poniżej wyświetlamy patostreamy w celach informacyjnych/poglądowych, które mają na celu uświadomić rodzicom jakich materiałów nie powinny oglądać dzieci, co zostało również obszernie wyjaśnione w dalszej części artykułu. Jeżeli nic nie widzisz na poniższej liście, oznacza to, że wszystkie kanały są offline.

Lista transmitujących jest pusta (wszyscy offline)

Spis treści:

  1. Wstęp
  2. Patostreamy – co to jest?
  3. Patostreamy na żywo – niebezpieczny trend w YouTube
  4. Patostreamy – popularność w Polsce
  5. Patostreamy.com – platforma ze statystykami live patostreamerów na żywo i offline
  6. Znani patostreamerzy (Daniel Magical, Rafatus, Inni)
  7. Podsumowanie

Wstęp

W sieci internetowej od zawsze można było spotkać się z różnorodnymi treściami, również nieodpowiednimi. Jednak patostreamy live są powszechnie uważane za wyjątkowo kontrowersyjne ze względu na promowanie działań srogo nietolerowanych w społeczeństwie, które ostatecznie prowadzą do demoralizacji przede wszystkim młodych ludzi. Skąd wziął się fenomen tych filmików i na czym polega? Wyjaśniamy!

Patostreamy – co to jest?

Patostreamy na żywo to filmy, na które można trafić na wielu znanych platformach służących do udostępniania wideo strumieniowych. Oprócz licznych wulgaryzmów patostream na żywo często zawiera też czynności takie jak nadmierne spożywanie alkoholu czy znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad innymi osobami zamieszkującymi dane gospodarstwo domowe. Najgorszy jednak jest fakt, że ta działalność jest napędzana przez widzów, którzy oglądają patostreamy live i wpłacają pieniądze osobom transmitującym.

Warto również dodać, że takie treści są zazwyczaj oglądane przez młodych ludzi. Więcej niż co trzecia osoba w przedziale wiekowym 13-15 lat widziała patostreamy na żywo. Według badaczy częsta oglądalność tego typu transmisji internetowych może doprowadzić u nastolatków do przyswojenia sobie niepożądanych zachowań, które promuje patostreamer, osłabienia hamulców powstrzymujących przed agresją oraz przejęcia emocji i motywacji obserwowanej osoby streamującej wideo.

Patostreamy na żywo – niebezpieczny trend w YouTube

Na czym polega niebezpieczeństwo patostreamingu? Przede wszystkim niepokojące są duże zasięgi, które może osiągnąć patostream na żywo. Takie zjawisko może sprawić, że patostreamerzy zaczną być traktowani przez młodzież jako autorytet. Patostreamy są również oglądane przez młodych ludzi, którzy nie mieli nigdy do czynienia z alkoholem czy przemocą, ale podążają za trendami, więc chętnie wyszukują takie treści.

Młodzież przechodzi kilka faz rozwojowych, dlatego jak najszybciej należy zacząć im tłumaczyć, jaki wpływ mają patostreamy na rozwój ich mózgu. Ponadto, powinno się też edukować na ten temat rodziców, którzy często nie zdają sobie sprawy z tego, co ich dzieci oglądają w Internecie. Czasem jednak zdarza się, że sami rodzice po prostu nie widzą problemu w takich treściach i nie uważają ich za niepokojące.

Patostreamy – popularność w Polsce

Statystyki są niestety niesatysfakcjonujące, albowiem według Ministerstwa Cyfryzacji patostreamy w Polsce są nieporównywalnie popularniejsze niż w innych krajach. Dorośli widzowie często są świadomi zagrożeń wynikających z takich materiałów, jednakże młodzież nie widzi w nich większej szkodliwości, a patostreamy traktuje jako dobrą zabawę i zabicie nudy. 

Raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zaprezentował dość niekorzystne rezultaty. Problem popularności patostreamu jest nawet poważniejszy, niż może się wydawać ludziom. Z raportu wynika, że 84% badanych nastolatków w przedziale wiekowym 13-15 lat słyszało o takim terminie jak patostreaming. Z kolei aż 43% młodych ludzi regularnie ogląda takie materiały. Można więc wywnioskować, że rodzice i nauczyciele powinni zacząć edukować młodzież na temat zagrożeń, które może przynieść częsta styczność z patostreamami.

Miało również miejsce badanie o nazwie ,,Rodzice nastolatków 3.0”, które zostało przeprowadzone przez Państwowy Instytut Badawczy, a konkretnie Naukową i Akademicka Sieć Komputerową. Ono również nie przyniosło pozytywnych wyników. Okazało się, że patostreamy są oglądane przez ponad 23% ankietowanych nastolatków. Co więcej, tylko 12% rodziców przyznało, że wie o materiałach oglądanych przez ich dzieci. Niestety na jaw wyszło, że znaczna większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich pociechy mogą oglądać patostream na żywo.

Patostreamy.com – platforma ze statystykami live patostreamerów na żywo i offline

patostreamy.com
Fot.: patostreamy.com

Niepokojąca działalność patostreamerów zainspirowała do stworzenia strony patostreamy.com. Na tej platformie możliwe jest śledzenie poczynań patostreamerów, również dostępna jest informacja o tym, czy dana osoba prowadzi aktualnie transmisję na YouTube, bądź czy jest offline. 

Na stronie internetowej patostreamy.com znajdują się liczne statystyki i ciekawe informacje. Można między innymi sprawdzić, kiedy dany patostreamer prowadził ostatnio transmisję oraz który kanał aktualnie ma największe zasięgi w Internecie. Na patostreamy.com jest również zakładka, w której można zobaczyć rekordy patostreamerów w różnych kategoriach, mowa tu o największej ilości oglądających osób w jednakowym czasie, największej ilości wyświetleń ogólnie oraz największej ilości łapek w górę, oraz w dół od widzów. Patostreamy.com dają również możliwość obejrzenia shotów z poszczególnych streamów od różnych twórców.

Znani patostreamerzy

Daniel Magical

Jednym z najpopularniejszych patostreamerów był mieszkaniec Torunia, Daniel Z., znany jako Daniel Magical. Podczas swoich transmisji zarobił łącznie dziesiątki tysięcy złotych.

Historia Daniela Magicala zaczęła się raczej niewinnie. Jego przygoda z nagrywaniem w Internecie rozpoczęła się w 2014 roku, gdy zaczął udostępniać widzom na YouTube transmisje, na których grał w grę ,,Tibia”. Jednak później zaczęło się robić coraz gorzej. Mężczyzna postanowił, że zacznie codziennie transmitować na żywo dzieje swojej rodziny. Magicalowi bardzo często na patostreamach towarzyszyła jego matka (psedonim ,,Goha”), która ostatecznie również zasłynęła w Internecie. Innym bohaterem filmików Daniela Z. był jego ojczym – Jaca.

Materiały cechowały się prymitywnym zachowaniem zamieszkujących w domu osób. Widzowie mieli okazję zobaczyć liczne patologie, takie jak libacje alkoholowe, często charakteryzujące się zmieszaniem kilku różnych rodzajów trunku, a ponadto miały miejsce pijackie bijatyki, awantury i liczne wulgaryzmy. Kanał Magicala miał ponad 200 tysięcy subskrypcji, a na jednym streamie potrafił zarobić kilkanaście tysięcy złotych. Mężczyzna zasłynął między innymi transmisjami z wywoływania duchów, na przykład byłego prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego.

Mężczyzna wraz z jego matką dostali zakaz zamieszczania jakichkolwiek treści w Internecie po tym, jak publicznie pochwalili zabójstwo byłego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Rodzina musiała wpłacić kaucję w wysokości tysiąca złotych oraz zostali objęci dozorem policyjnym. Ponadto na Daniela Magicala została nałożona kara ograniczenia wolności za pobicie mężczyzny na ulicy. 

Rafatus

Kolejnym słynnym patostreamerem był Rafał K., znany jako Rafatus. Mężczyzna zaczął swoją ,,karierę” w serwisie Youtube, gdy zaczął udostępniać patologiczne transmisje wideo, na których nadmiernie spożywał alkohol, urządzał bijatyki oraz obrażał innych ludzi. Ponadto często stosował przemoc fizyczną i psychiczną na swojej ówczesnej dziewczynie, Marlenie.

Jego działalność miała negatywne skutki nie tylko dla oglądających, ale i samego Rafatusa. Mężczyzna po jednym ze streamów trafił na SOR, prawdopodobnie po przedawkowaniu alkoholu i utracie przytomności. 

Platforma YouTube ostatecznie zareagowała na niepokojące treści udostępniane przez Rafała K. i usunęła je z serwisu. Większość materiałów dotyczących streamów Rafatusa jest już niedostępna w sieci.

Historia patostreamów

Inni

Patostreamerzy na oczach tysięcy widzów upijają się, urządzają bijatyki i poniżają innych. Czują się bezkarni. Z transmitowania patologicznych zachowań uczynili intratny biznes. Czy rodzice wiedzą, co oglądają ich dzieci w internecie? Czy można skutecznie walczyć z tym zjawiskiem?

Rafatus, Rafonix, Daniel Magical, Gural, Bystrzak TV to popularni polscy patostreamerzy. Na swoich internetowych kanałach upijają się do nieprzytomności, wyzywają, okładają pięściami, a nawet podpalają. Wszystko po to, by zyskać uwagę i zarobić wpłacane przez widzów pieniądze.

Młodsza widownia widzi w patostreamerach autorytety, gwiazdy, celebrytów…

Zobacz słynny odcinek „Uwaga! po uwadze„, w której wywiadu udziela między innymi Daniel Magical – https://uwaga.tvn.pl/uwaga-po-uwadze,2680,n/patologia-na-zywo-czyli-swiat-patostreamerow-oficjalna-strona-programu-uwaga-tvn,273874.html

Podsumowanie

Dzięki reakcjom licznych autorytetów prawnych oraz platformom internetowym, znaczna większość patostreamerów została zmuszona do zakończenia swojej szkodliwej działalności. Co ciekawe, niektórzy z nich (Danie Magical, Gural, Rafonix) zaczęli tworzyć kontent ,,family-friendly”, czyli odpowiedni dla osób w każdym wieku. Jednakże nadal trwają dyskusje na ten temat, a część internautów uważa, że materiały byłych patostreamerów nadal mogą być nieodpowiednie dla niektórych widzów.

7 thoughts on “Patostreamy na żywo z patostreamy.com – o co chodzi?

Dodaj komentarz