Karma dla psa – jak dbać o zdrowie swojego pupila?

Znalezienie najlepszej karmy, zawierającej najwyższej jakości składniki w odpowiednich proporcjach rzadko należy do prostych zadań. Na rynku obecnych jest wiele firm, które zapewniają, że to właśnie ich produkty są najlepsze, dlatego wybór jest naprawdę duży.

Jako świadomi właściciele powinniśmy podchodzić ostrożnie do wyboru odpowiedniej karmy dla psa. Jeśli mamy wątpliwości, na jaki produkt się zdecydować, warto zwrócić się o poradę do lekarza weterynarii. Posiada on najlepszą wiedzę na ten temat, dodatkowo uwzględniając indywidualne cechy zwierzęcia. Rynek oferuje nam wiele produktów. Znajdziemy wśród nich karmy dla psów dedykowane zarówno dla dużych jak i małych ras. Jest to ważne ze względu na różnice w wielkości kawałków karmy, a także częstotliwości jej podawania. Psy ras małych wymagają dokładniejszego dawkowania i częstszego podawania karmy, z uwagi na niską masę ciała i małe żołądki w porównaniu z rasami dużymi. Nawet niewielka ilość karmy ponad dzienny limit może przyczynić się do wystąpienia otyłości. Dużą rolę przy wyborze karmy dla psów odgrywa również jej smakowitość. Może się okazać, że karma o niemal idealnym składzie, nie będzie po prostu smakować naszemu pupilowi.

To, na jaką karmę się zdecydujemy zależy od wielu czynników, uwzględnić musimy:

  • Wiek
  • Aktywność fizyczna
  • Choroby towarzyszące
  • Ciąża i laktacja
  • Kastracja lub sterylizacja

Źródło energii każdej zbilansowanej karmy stanowią węglowodany, białka i tłuszcze. Za jakość produktu odpowiada przede wszystkim źródło pochodzenia składników, ale również ich procentowy udział, a także dodatki dietetyczne, takich jak witaminy, prebiotyki, probiotyki, makro- i mikroelementy.

Minimalne zapotrzebowanie nawęglowodanyw karmie dla psów wynosi około 20%. Zapotrzebowanie to jednak wzrasta w różnych stanach, takich jak ciąża, laktacja, czy nawet rekonwalescencja. Warto wiedzieć, że im większa wilgotność karmy, tym mniejsza zawartość węglowodanów. Karmy wilgotne zawierają od 0 do 30%, półwilgotne 20-40%, natomiast suche karmy dla psów od 30 do 60% suchej masy produktu.

Białko jest składnikiem który pełni w organizmie funkcję budulcową, transportową i odpornościową, stanowiąc jednocześnie nieodłączny element diety psa. Zapotrzebowanie na ten składnik staje się większe w czasie dorastania, a także podczas ciąży i laktacji. Karma bytowa dla psa powinna charakteryzować się udziałem białka powyżej 22% suchej masy. Jego najlepszym źródłem jest mięso, które powinno znaleźć się na liście składników jako pierwsze.

Tłuszcze stanowią nie tylko najbardziej skoncentrowane źródło energii, ale także dostarczają kwasów tłuszczowych nasyconych i wielonienasyconych z rodzin n-3 i n-6 i są źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). W diecie psów zarówno, niedobór jak i ich nadmiar jest szkodliwy. Zbyt mała ilość tłuszczów w diecie może przyczyniać się do problemów skórnych, problemów z płodnością, a także zmniejsza smakowitość karmy. Natomiast zbyt duży udział procentowy suchej masy produktu skutkuje nadprogramowymi kilogramami.

Ważnym składnikiem karm jest również włókno. Sucha karma dla psów jest znacznie bogatsza w ten element niż karma mokra. Karma bogata we włókno jest polecana przede wszystkim w procesie odchudzania, podczas leczenia chorób jelita grubego, cukrzycy, a także hiperlipidemii. Włókno pobudza perystaltykę, daje poczucie sytości, ułatwia formowanie kału, a także pozwala na zachowanie korzystnej flory przewodu pokarmowego.

Picie dostatecznej ilości wody to również jeden z nieodłącznych elementów prawidłowego odżywiania. Jeśli zdarza się, że Twój pupil pije niechętnie, warto zdecydować się na mokrą karmę dla psów, która cechuje się o wiele większą wilgotnością niż karma sucha.

Pamiętaj, że odpowiednia karma nie jest jedynym sposobem na utrzymanie psa w dobrej kondycji i zdrowiu. Zapewnij psu dostateczną ilość ruchu, a także wykonuj profilaktyczne badania u lekarza weterynarii.

Więcej informacji na naszej stronie internetowej https://www.husse.pl/

/ Artykuł gościnny