Wybór kamer do monitoringu – monitoring wewnętrzny i zewnętrzny

Kamery monitoringu to podstawowe zabezpieczenie każdej nieruchomości. Stopień ich niezawodności i funkcjonalności zależy jednak od rodzaju poszczególnych urządzeń. Jak wybierać kamery do monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego i czym się one różnią?

Rodzaje kamer do monitoringu i ich przeznaczenie. Monitoring zewnętrzny i wewnętrzny

Kamery to swoiste „oczy” całego systemu zabezpieczeń. W zależności od wybranego rozwiązania ich obraz może być odczytywany na monitorze w domu lub na smartfonie z każdej części świata, w której ma się dostęp do internetu.

Monitoring zewnętrzny w przypadku domów jedno- i wielorodzinnych jest jedną z najważniejszych części zabezpieczeń. Przeglądając oferty kamer do monitoringu, np. w tym miejscu: https://ivolta.pl/zestawy-do-monitoringu/, zawsze warto szczegółowo przeczytać opis produktu i sprawdzić, czy dana kamera przeznaczona jest do monitoringu zewnętrznego, czy wewnętrznego. Współcześnie, ze względu na postęp technologiczny, właściwie każdego rodzaju kamera może być umieszczona tak wewnątrz, jak i na zewnątrz. Nie zawsze jednak wybrane rozwiązanie będzie optymalne.

Wobec tego warto kierować się przede wszystkim rodzajem urządzenia. Kamery kompaktowe, przypominające prostopadłościan, to najczęściej wybierane kamery zewnętrzne. Zwykle posiadają specjalne zabezpieczenie, chroniące przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Do zastosowań zewnętrznych służą także kamery obrotowe, które mają kolisty kształt i umiejętność obracania się w zasięgu 360 stopni.

Do zabezpieczania wnętrz budynków często wybiera się kamery kopułowe. Nieograniczona obserwacja i rejestrowanie świetnej jakości obrazu (w przypadku modeli z rozdzielczością HD Ready lub Full HD) to nie wszystko, co gwarantują te urządzenia. Obudowa kamery zaprojektowana jest bowiem w taki sposób, że z zewnątrz nie widać, w którym kierunku skupiony jest jej „wzrok”. Estetyczny wygląd kamer kopułowych sprzyja umieszczaniu ich wewnątrz nieruchomości.

Ostatnim rodzajem są kamery tubowe, które pod względem wyglądu przypominają walec. Są to urządzenia uniwersalne, które bardzo dobrze sprawdzają się w pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Cechują się również dobrym poziomem odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Rozwiązania technologiczne zaimplementowane w kamerach do monitoringu

Wybierając kamerę do monitoringu, należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki dane urządzenie przesyła i zabezpiecza rejestrowany materiał wideo. Rozróżnienie będzie obejmować starszego typu kamery analogowe i nowoczesne produkty IP. Te ostatnie działają poprzez protokół internetowy, dzięki czemu są w stanie w czasie rzeczywistym zdalnie przesyłać obraz. To świetne rozwiązanie do zastosowania w przypadku zarówno monitoringu zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Udając się na wczasy, można w każdym momencie sprawdzić stan nieruchomości, a jeśli widzi się budzące podejrzenie zachowania osób trzecich, natychmiast powiadomić odpowiednie służby.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną