Szybka ładowarka do telefonu – na co zwrócić uwagę?

Jeszcze kilkanaście lat temu, każdy producent telefonów komórkowych promował swój rodzaj portu USB. Na szczęście w tej chwili większość telefonów można naładować za pomocą kabla USB C, Micro USB lub Lightning. Większość z nas ma w domy już kilka ładowarek do telefonów, do których można podłączyć dowolny kabel USB. Niektórzy producenci doszli więc do wniosku, że ładowarki nie są już niezbędnym akcesorium przy zakupie telefonu. Zatem czy warto dopłacać do ładowarki producenta czy lepszym rozwiązaniem będzie uniwersalna i szybka ładowarka do telefonu?

Ładowarka do telefonu – USB czy Lightning

W chwili obecnej zdecydowana większość oferowanych ładowarek do telefonów posiada standardowy port USB A. Dzięki temu ładowarka jest bardziej kompaktowa i można do niej podłączyć dowolny kabel z dużym USB.

Jeżeli uszkodzeniu ulegnie końcówka kabla lub przetrze się sam kabel, wystarczy wymienić przewód do ładowania który kosztuje kilkanaście zł. Możliwość podłączenia dowolnego kabla USB sprawia, że w zależności od potrzeby, można zakupić przewód o długości od 25 cm do ponad 2 metrów.

Jedna ładowarka może też ładować urządzenia różnych marek. Uniwersalna ładowarka do telefonu zasili więc zarówno iPhona, Samsunga, Xiaomi jak również latarkę z wbudowaną ładowarką, drona, czytnik ebook oraz inne urządzenia ładowane za pomocą USB.

Szybkie ładowanie – jakie ładowarki do telefonów wspierają tę technologię?

Coraz popularniejsze w smartfonach szybkie ładowanie pozwala bardzo skrócić czas ładowania telefonu. Większość telefonów które mają złącze USB C można ładować z mocą 10W, flagowce sprzed kilku lat obsługiwały ładowanie z mocą 18W lub 25W. W tej chwili producenci wprowadzają już telefony to których potrzebna jest szybka ładowarka o mocy 120W lub nawet 200W, czyli o parametrach porównywalnych do ładowarek do laptopa.

Czy wystarczy aby ładowarka miała odpowiednią moc aby szybko naładować telefon?

Niestety nie. Każdy telefon można naładować za pomocą kabla USB lub lightning, ale aby uzyskać maksymalną, podawaną przez producenta szybkość, ładowarka musi wspierać autorskie technologie. 

Power Delivery to najbardziej uniwersalny standard który pozwala ładować urządzenia z mocą nawet 100W przy wykorzystaniu napięcia 5V, 9V, 15V i 20V. Standard Power Delivery został wprowadzona przez organizację non profit – USB Implementers Forum dzięki której w tej chwili obowiązuje standard Micro USB i UBS C.

Za pomocą ładowarki Power Delivery można szybko ładować nie tylko smartfony ale również ultrabooki i bardzo pojemne power banki.

Apple Fast Charge tak na prawdę wykorzystuje technologię Power Delivery, zatem każda ładowarka Power Delivery będzie odpowiednia do iPhona obsługującego Apple Fast Charge. 

Quick Charge to bardzo rozpowszechniony standard. Technologia szybkiego ładowania należy do producenta procesorów  Qualcomm i jest wykorzystywana przez wielu producentów pod różnymi hasłami:

  • Samsung Adaptive Fast Charge
  • Motorola TurboPower
  • HTC Rapid Charge

VOOC to standard szybkiego ładowania stworzony przez producenta telefonów komórkowych OPPO. Standard ten wykorzystywany jest również w smartfonach OnePlus, Vivo oraz Realme. 

Szybkie ładowanie w standardzie VOOC odbywa się zawsze za pomocą prądu o napięciu 5 woltów. Przy dużych bateriach, ładowarka do telefonu może się znacznie nagrzewać więc warto na to zwrócić uwagę.

Huawei Super Charge początkowo wykorzystywało ładowanie z napięciem 5V. Obecnie Huawei można ładować ładowarką z napięciem 10V. Telefony Huawei obsługują również standard Power Delivery.

Uniwersalna szybka ładowarka do telefonu – czy to możliwe?

Uniwersalne, szybkie ładowarki do telefonów, niezależnych producentów przeważnie wspierają najpopularniejsze technologie szybkiego ładowania. Jeżeli ładowarka działa w standardzie Power Delivery i Quick Charge to można śmiało założyć, że sprawnie naładuje zdecydowaną większość urządzeń.

Jeśli do takiej ładowarki podłączymy telefon z nietypowym standardem to ładowanie nadal będzie szybsze niż przy zwykłej ładowarce ale nie osiągniemy katalogowego wyniku.

Wiele uniwersalnych szybkich ładowarek posiada kilka portów USB, w tym również USB C dzięki czemu jedna, mocna ładowarka może jednocześnie ładować telefon, smartwatch, słuchawki a czasem nawet laptopa.

Szybka ładowarka do telefonów

Czy szybką ładowarką można ładować zwykły telefon?

Tak-szybką ładowarką można ładować zwykły telefonpower bank czy inne urządzenie zasilane przez port USB.

Warto zwrócić uwagę na maksymalny prąd jaki może przyjąć telefon. Jeżeli mamy szybką ładowarkę 45W ale telefon obsługuje ładowanie 10W lub mniej to ładowarka będzie po prostu pracować z mniejszą wydajnością. Oprogramowanie smartfona oraz regulator ładowania nie dopuszczą do przeciążenia urządzenia i nadmiernego nagrzania baterii.