Program do windykacji należności – sposób na efektywne zarządzanie wierzytelnościami

Według badań, aż 88 procent polskich firm ma problemy z niepłacącymi na czas klientami. Dla większości z nich stanowi to realne wyzwanie biznesowe, ponieważ opóźnienia w płatnościach negatywnie wpływają na kondycję finansową całej firmy. Na szczęście teraz jest sposób, by odzyskiwać swoje pieniądze sprawniej. Pomoże w tym program do windykacji należności.

Coraz więcej firm ma problemy z klientami

Niepłacący na czas klienci to prawdziwa zmora wielu przedsiębiorstw. Co ciekawe, nie ma przy tym reguły dotyczącej rynku lub branży, w której działa dana firma. Problemy z otrzymywaniem pieniędzy mają zarówno podmioty produkcyjne, jak i usługowe, bez względu na skalę swojego działania.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez KRD i ZDF, aż 88 procent firm działających na polskim rynku deklaruje, że ma realne problemy z terminowymi płatnościami od swoich klientów. Co gorsza, aż 93 procent podmiotów obawia się, że takie problemy mogą występować również w przyszłości. Oznacza to, że tylko niewielki odsetek przedsiębiorstw otrzymuje płatności na czas i jest spokojna o swoją przyszłość.

Efektem takiego stanu rzeczy jest rosnące zainteresowanie usługami pomagającymi odzyskać zarobione pieniądze. Mowa tutaj przede wszystkim o faktoringu oraz programach do windykacji należności, które zdobywają coraz większą popularność wśród przedsiębiorców. Jak to drugie rozwiązanie przyspiesza proces ściągania należności?

Program do windykacji należności

Pod pojęciem programów do windykacji należności rozumiemy systemy, które pomagają w ustrukturyzowaniu i zautomatyzowania procesu odzyskiwania należności. Taki program pomaga zaplanować każdy etap windykacji od miękkiej aż po twardą. Jak potwierdzają sami przedsiębiorcy – to znacznie podnosi skuteczność realizowanych działań.

W praktyce, dzięki programom do windykacji należności, przedsiębiorca jest w stanie w pełni zautomatyzować proces odzyskiwania pieniędzy przez automatyczną wysyłkę wiadomości email i smsów, a jednocześnie gromadzić w jednym miejscu wszystkie zgromadzone informacje na temat danego kontrahenta. Znacznie ułatwia to wykonywanie kolejnych kroków.

Co najważniejsze, takie systemy odznaczają się ogromną elastycznością, dzięki czemu każdy przedsiębiorca jest w stanie dostosować proces windykacji do specyfiki swojej firmy oraz branży. Zwiększa to szanse na odzyskanie pieniędzy, a jednocześnie sprawia, że niepłacący w terminie klienci nie czują się źle potraktowani.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną