Plik XML – co to i do czego służy?

EXE, PDF, JPG – te rozszerzenia plików zapewne nie będą dla nikogo niezrozumiałe. Co prawda mało kto byłby pewnie w stanie prawidłowo rozwinąć te skróty, ale już powiedzenie, że pierwszy typ dotyczy plików wykonywalnych, drugi dokumentów, a trzeci obrazków i zdjęć, nie jest wielkim wyzwaniem. Jednak co z rozszerzeniem XML?

Każdy prawdopodobnie na swoim komputerze mógłby znaleźć tego typu plik – i wtedy pojawią się naturalnie pytania, jak otworzyć plik XML i do czego on właściwie służy, ponieważ tutaj sprawa nie jest już taka oczywista. Postaramy się rozjaśnić tę kwestię w dalszej części tego artykułu.

Czym jest plik XML?

Plik XML (eXtensible Markup Language) to uniwersalny format danych, który służy do przechowywania i transportowania rzeczonych danych w strukturalizowany sposób. Oznacza to, że jest to bardzo uniwersalny format, który można wykorzystać do wielu różnorodnych zastosowań.

XML wykorzystuje system znaczników (tagów) podobnych do tych stosowanych w HTML, ale różnica polega na tym, że XML pozwala na tworzenie własnych znaczników, dostosowanych do konkretnego zastosowania. Natomiast w HTML-u jesteśmy ograniczeni do konkretnej puli znaczników, toteż nie należy go mylić z formatem XML.

Struktura XML składa się z elementów, atrybutów i zawartości tekstowej, które razem tworzą hierarchiczne drzewo. Wszystko to brzmi dość skomplikowanie, ale, jeśli otworzymy jakiś plik tego typu (można to zrobić przy pomocy dowolnej przeglądarki internetowej, ale potencjalnie też innych programów, np. Excela), szybko zorientujemy się, że w praktyce jest to stosunkowo zrozumiałe i przejrzyste rozwiązanie.

Do czego służą pliki XML?

Jak już wcześniej zasygnalizowano, pliki XML stosuje się w wielu okolicznościach. Przykładowo mogą one być dobrą opcją do wymiany danych między różnymi systemami i aplikacjami, jako XML jest niezależny od platformy i języka programowania. 

Co więcej, z uwagi na swoją uniwersalność pliki XML są często używane do przechowywania ustawień i konfiguracji aplikacji (i zapewne, jeśli wyszukacie pliki o rozszerzeniu XML na swoim urządzeniu, znajdziecie wiele plików pełniących właśnie taką rolę). 

Ten format danych może być także stosowany do reprezentacji dokumentów, takich jak raporty, faktury czy wiadomości e-mail. Jednocześnie warto zauważyć, że XML jest tylko formatem danych i nie zapewnia żadnych mechanizmów prezentacji wizualnej, nie jest to więc format szczególnie miły dla oka.

Czy plik XML można edytować?

Jak najbardziej pliki tego typu można modyfikować według swoich potrzeb – i nie jest to szczególnie trudne ani nawet nie wymaga specjalistycznego oprogramowania. Jeśli nie chcemy tylko podejrzeć zawartości pliku, a zależy nam konkretnie to edycji, to wystarczy, że naciśniemy na niego prawym przyciskiem myszy i otworzymy go za pomocą Notatnika, czyli aplikacji wbudowanej w system Windows.

Jeśli komuś zależy na większej ilości zaawansowanych funkcji (jako że Notatnik oferuje ich raczej niewiele), to może też skorzystać z innych programów do edycji tekstu, takich jak np. Notepad ++. Dostępnych opcji jest sporo, więc każdy zapewne znajdzie coś dla siebie.