Nowy gatunek ryb głębinowych

Nowy mały niebieski ślimak zmienia nasze zrozumienie najgłębszych ryb na świecie.

W 2018 roku międzynarodowy zespół naukowców badał Rów Atakama, ekspansywny rów, który biegnie wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej jako głęboka podwodna dolina, która odzwierciedla Andy. Zespół, w tym naukowcy z Newcastle University, rozmieścił swobodnie opadające lądowniki, aby pobrać próbki skąpych stworzeń głębinowych wokół kamer i pułapek z przynętą. Dwa systemy lądowników z Newcastle University zarejestrowały trzy rodzaje ślimaków hadalowych i jeden z nich nie był taki jak inne.

Mała niebieska ryba, widziana od około 6000 do 7600 m głębokości, nie wygląda jak inne hadalowe ślimaki. Z dużymi oczami i uderzającym kolorem przypomina inne gatunki ślimaków, które można znaleźć żyjące w znacznie płytszych wodach. Zespół wykorzystał technikę rentgenowską 3D zwaną tomografią mikrokomputerową (micro-CT) oraz kodowanie kreskowe DNA, aby sprawdzić, gdzie nowy gatunek pasuje do rodziny ślimaków.

Ku zaskoczeniu zespołu, nowy gatunek wydaje się być odrębnym kolonizatorem Rowu Atacama. Nowy gatunek należy do rodzaju Paraliparis. Gatunki z tego rodzaju występują szczególnie licznie w Oceanie Południowym w Antarktyce i rzadko można je znaleźć na głębokości poniżej 2000 m. Co istotne, jest to pierwszy przypadek znalezienia tego rodzaju żyjącego w strefie hadalnej.

Zespół nazwał nowy gatunek Paraliparis selti, co oznacza niebieski w języku Kunza rdzennych mieszkańców pustyni Atacama. Opis został opublikowany w czasopiśmie Marine Biodiversity.

Główny autor badania, dr Thom Linley, wizytujący badacz na Uniwersytecie Newcastle powiedział: „Uważam, że ta rodzina ryb jest absolutnie fascynująca. Nie są one w ogóle, czego oczekujemy od ryb głębinowych i uwielbiam pokazywać ludziom, że najgłębsze ryby świata są rzeczywiście całkiem urocze.

„Dla mnie, aby uzyskać kamerę w dół do miejsca, w którym żyją te zwierzęta, jest wykonana z cali grubości stali nierdzewnej i szkła szafirowego. Następnie filmuje te delikatne i piękne zwierzęta doskonale przystosowane do tego ekstremalnego środowiska. Z inżynierską siłą możemy tylko niezdarnie odwiedzać te zwierzęta przez krótki czas.

„Od pewnego czasu zastanawialiśmy się właśnie nad tym, co sprawia, że ten rodzaj ryb tak dobrze radzi sobie z życiem na dużych głębokościach. Być może była to seria szczęśliwych wypadków, przypadkowa grypa, która wydarzyła się w jednej linii. Znalezienie tego nowego gatunku mówi nam, że jest to coś większego niż to. Piorun uderzył dwa razy i jest coś wyjątkowego w tej Rodzinie.

„Paraliparis selti zapewnia fantastyczną okazję do zbadania, co pozwala rybom żyć tak głęboko. Gdybyśmy mieli do zbadania tylko jedną linię, nigdy nie moglibyśmy być pewni, które cechy są po prostu częścią tej linii, a które są sekretnym sosem głębinowym.”

Nowy gatunek mógł wyewoluować z przystosowanych do zimna gatunków z Oceanu Południowego. Ta mała niebieska rybka otwiera nowe pytania o związek między zimną temperaturą a adaptacją do wysokich temperatur i daje nowe zrozumienie tego, jak i kiedy życie zeszło na głębiny.

Źródło: Newcastle University