Nowoczesna technologia, która zastąpi wyciski stomatologiczne.

Do tej pory wykonywanie uzupełnień protetycznych wiązało się dla pacjenta z koniecznością częstego odwiedzania gabinetu stomatologicznego i wielokrotnego pobierania wycisków. Zapewne większość osób nie wspomina tej czynności ze szczególnym sentymentem. Przewraca to grafik do góry nogami, rozciąga odbiór gotowej pracy w czasie i powoduje nieprzyjemne wrażenia, takie jak np odruch wymiotny. Ucieszy więc pacjentów wiadomość, że na polski rynek wchodzi skaner wewnątrzustny, czyli nowoczesna metoda obrazowania stanu uzębienia bez użycia mas wyciskowych. 

Skaner wewnątrzustny – jak to działa?

Działanie skanera wewnątrzustnego opiera się na komputerowym mierzeniu położenia płaszczyzn w przestrzeni, pozwala to na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu stanu jamy ustnej. Otrzymane dane można obrabiać, nakładając filtry, mierząc i zaznaczając miejsca szczególnie ważne dla technika. Przechowuje się je na dysku, co umożliwia porównanie z poprzednimi wynikami, a w razie potrzeby można udostępnić je np. pracowni protetycznej drogą elektroniczną. W porównaniu do tradycyjnej metody jest to prawdziwa rewolucja, wyciski alginatowe i silikonowe cechują się bowiem znaczną podatnością na uszkodzenia, wymagają więc szybkiego odlania modeli. Jest to problematyczne, np jeśli wybrany przez nas technik znajduje się za granicą. 

Mosty, korony, licówki – na jednej wizycie!

Skaner wewnątrzustny znacznie zwiększa możliwości, jakie w kwestii uzupełnień protetycznych ma dentysta. Gliwice jako jedne z pierwszych wprowadzają tę supertechnologię do klinik stomatologicznych. Wystarczy jedno pobranie obrazu i już można wykonywać prace, takie jak onlaye, mosty adhezyjne, czy wiele innych. Pacjentowi oszczędza się nieprzyjemnych wrażeń, a dzięki wizualizacji można lepiej wytłumaczyć na czym polega jego problem i omówić leczenie. Widzi on także poglądowo, jakie efekty osiągnie po zakończeniu leczenia. Uzyskane modele znajdują zastosowanie nie tylko w protetyce, implantoprotetyce czy ortodoncji. Mogą służyć diagnozowaniu chorób jamy ustnej, a także ocenianiu ich przebiegu. Jest to szczególnie pomocne np w przypadku bruksizmu, na który niestety cierpi bardzo duży odsetek społeczeństwa. Wygodne przechowywanie danych, które nie zabiera miejsca i nie ulega odkształceniom umożliwia porównanie starcia zębów na przestrzeni miesięcy, co pozwala lepiej dopasować szyny relaksacyjne. Protezy wykonane z użyciem tej technologii są dokładniej dopasowane i wygodniejsze. 

Skaner wewnątrzustny to, niestety, wciąż jeszcze rzadko spotykane urządzenie. Warto jednak wybrać się do gabinetu, który jest w nie wyposażony, zwłaszcza jeśli cenimy sobie oszczędność czasu i pieniędzy.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną