Najlepsze monitory gamingowe – jaki wybrać z satysfakcją?

najlepsze monitory do gier

Najlepsze monitory gamingowe to z pewnością temat rzeka. Gracze są jedną z najbardziej wyjątkowych grup, która ma jasno określone preferencje, jeśli chodzi o zakup swojego sprzętu. Jak wiadomo, rozgrywki internetowe bywają niezwykle dynamiczne, więc gracze muszą nadążyć za kolejnymi wydarzeniami, by móc cieszyć się zwycięstwem. Co więcej, wymagają one również ogromnej precyzji i czułości poszczególnych komponentów. Zwykle jednak najważniejszym z nich okazuje się monitor gamingowy. To właśnie dzięki niemu gracze mogą śledzić przebieg całej rozgrywki, a także czerpać prawdziwą estetyczną przyjemność. Monitory do gier powinny być odpowiednio wydajne, a także cechować się wysoką jakością. Jako że rynek sprzętu dla graczy stale się rozwija, często mają oni nie mały problem w wybraniem dla siebie odpowiedniego monitora. Tak więc jakie są najlepsze monitory gamingowe i na co zwrócić uwagę przed ich zakupem?

Spis treści

  1. Najlepsze monitory gamingowe to modele zakrzywione czy płaskie?
  2. Monitory dla graczy – jaką matrycę wybrać?
  3. Najlepsze monitory gamingowe – jaka powinna być ich rozdzielczość?
  4. Monitory dla graczy – warto zasugerować się rankingami

Najlepsze monitory gamingowe to modele zakrzywione czy płaskie?

Monitory gamingowe z pewnością w wielu sklepach ze sprzętem elektronicznym stanowią najbardziej rozbudowaną kategorię. Zanim jednak przejdziemy do omawiania kolejnych parametrów i specyfikacji technicznej najlepszych modeli, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kategorię, którą powinny być osobiste preferencja gracza. Wobec tego muszą oni zdecydować się na monitory płaskie, zakrzywione, a być może nawet na monitory bezramkowe. Warto zaznaczyć, że monitory zakrzywione z pewnością mają wiele zalet. Oferują one bowiem niesamowicie realne wrażenia wizualne, a także- podobnie zresztą jak modele bezramkowe- niesamowicie oddają głębię obrazu. Warto zwrócić uwagę na to, że delikatne zagięcie na krawędziach bocznych pozwala na skuteczne wyeliminowanie problemów w zakresie proporcji, a także i perspektywy. Monitor bezramkowy, a także monitor zakrzywiony pomoże zapewnić postrzeganie przestrzenne, co jest niezwykle istotne podczas realistycznych gier. Jednak warto zaznaczyć, że tego typu monitory nadają się jedynie do profesjonalnie zaaranżowanych stanowisk gamingowych, gdzie fotel został ustawiony w odpowiedniej odległości od ekranu. Jeśli jednak gamerzy nie są fanami zbyt rygorystycznego podejścia, wówczas mogą spokojnie wybrać monitor płaski, z którego mogą dowolnie korzystać.

Monitory dla graczy – jaką matrycę wybrać?

Monitory dla graczy muszą posiadać odpowiednią matrycę. To ona bowiem determinuje realne odwzorowanie każdego detalu, a także nasycenie barwami cyfrowego świata. Niskiej jakości matryca, z pewnością odbierze całą przyjemność z rozgrywki. Świetnym rozwiązaniem okazują się matryce typu IPS, które zastosowanie znalazły np. w tego typu monitorze: https://www.oleole.pl/monitory-led-i-lcd,przeznaczenie!do-pracy.bhtml. Cechuje je idealne odwzorowanie kolorów, które z pewnością zachwyci nie jednego gracza. Na rynku dostępne są także matryce typu TN. Mają one co prawda nieco niższe parametry, jednak ich zaletą jest przede wszystkim cena. Trzecim typem matrycy, z którym gracze mogą się spotkać, to matryce MVA. Jest to niezwykle rzadko stosowany model, gdyż cechuje się on dość długim czasem reakcji. Niemniej jednak gwarantują one możliwie najwyższy kontrast i optymalny kąt widzenia. Warto zaznaczyć jednak, że na tradycyjny monitor z matrycą IPS warto się zdecydować z wielu powodów. Po pierwsze gwarantują one niesamowicie intensywne kolory, a także szeroki kąt patrzenia. Oprócz modelu matrycy, trzeba również wybrać jej typ. Na rynku dostępne są:

  • matryce matowe
  • matryce błyszczące
  • matryce antyrefleksyjne

Te pierwsze cechują się świetnymi właściwościami pochłaniającymi światło i skutecznie eliminują refleksy jednak nie zapewnią tak głębokich kolorów. Z kolei matryce błyszczące, są swoistą gwarancją żywych i dynamicznych braw, jednak na ich powierzchni światło dość mocno się odbija, co może znacznie utrudnić korzystanie z takiego monitora. Swoistym kompromisem okazuje się więc matryca antyrefleksyjna, dzięki której można zachować wysoką jakość obrazu, a jednocześnie zminimalizować pojawianie się refleksów słonecznych. 

Najlepsze monitory gamingowe – jaka powinna być ich rozdzielczość?

Nie jest tajemnicą fakt, że gracze poszukują najlepszych monitorów gamingowych, które spełnią nie tylko ich potrzeby, ale także i potrzeby danej rozgrywki internetowej. Wobec tego, każdy miłośnik cyfrowego świata doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że im wyższa będzie rozdzielczość danego monitora gamingowego, tym lepiej będą odwzorowane wizualne treści, które są na nim wyświetlane. Bez wątpienia potężny komputer do gracza wyposażony w imponujący procesor i kartę graficzną zapewni płynną rozgrywkę, a także uchroni graczy przed zbędnymi opóźnieniami. Niemniej jednak to idealnie dopasowana rozdzielczość, do wymiarów przekątnej monitora. Wówczas zagwarantuje to doskonale odwzorowany i wyraźny obraz. Idealnym rozwiązaniem mogą być monitory panoramiczne jak np.: https://www.oleole.pl/monitory-led-i-lcd,przeznaczenie!monitor-panoramiczny.bhtml. Warto również zwrócić uwagę na to, że absolutnym minimum jest obecnie monitor w rozdzielczości Full HD. Zagwarantuje on nie tylko odpowiednią szczegółowość i odwzorowanie każdego detalu na ekranie. Jeśli mamy jednak nieco większy budżet, warto również zwrócić uwagę na monitory QHD, które są niezwykle nowoczesne i zagwarantują jeszcze lepsze wrażenia wizualne.

Monitory dla graczy – warto zasugerować się rankingami

Rynek monitorów dla graczy z pewnością jest niezwykle bogaty i obfituje w różnego rodzaju sprzęty. Nie da się ukryć, że gracze z pewnością mają dość utrudniony wybór. Warto więc zdecydować się na dokładne przejrzenie rankingu najlepszych monitorów gamingowych. Tego typu zestawienia pozwolą w prosty i szybki sposób zapoznać się ze specyfikacją techniczną i porównać najważniejsze parametry monitorów gamingowych. Co więcej w takich rankingach można również zapoznać się z opiniami i recenzjami innych użytkowników, a także dowiedzieć się jakie są według nich wady oraz zalety danego modelu. W ten sposób wybór monitora do gier może stać się o wiele łatwiejszy.