Klimatyzator przenośny. Ulga w upale dla każdego

Wiosna to idealny moment na przygotowanie do upalnego lata. Jak wiadomo, wewnątrz budynków nic nie chroni przed upałem skuteczniej od klimatyzacji. Wiele osób nie może pozwolić sobie na montaż tej tradycyjnej, ale istnieje jeszcze klimatyzacja przenośna, która sprawdzi się prawie wszędzie.

Dlaczego klimatyzator przenośny można zamontować niemal wszędzie?

Różnica między klimatyzacją stacjonarną a przenośną polega na tym, że tę pierwszą można zamontować bez wykonywania otworów w ścianie. Tradycyjny klimatyzator split składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które trzeba połączyć ze sobą, co wymaga ingerencji w strukturę budynku. Mieszkańcy bloków i kamienic nie mogą sobie na to pozwolić bez odpowiednich zezwoleń.

W klimatyzatorze przenośnym wszystkie części urządzenia znajdują się w jednej obudowie. Gorące powietrze odprowadzane jest na zewnątrz przez rurę, której koniec można wysunąć przez uchylone okno. Specjalna uszczelka na okno zapobiega niepożądanemu napływowi powietrza z zewnątrz.

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 Wifi HEPA, źródło: fersk.pl

Ponadto klimatyzacja przenośna ma przewagę nad stacjonarną pod względem finansowym. Jedynym wydatkiem, jaki trzeba ponieść, jest tutaj zakup urządzenia. Prosty montaż sprawia, że nie trzeba korzystać z usług specjalistów. Nie ma też konieczności wykonywania przeglądów klimatyzatora przenośnego, co także oznacza oszczędność.

Rura to nieodłączny element klimatyzatora przenośnego. Urządzenie, które jej nie posiada, nie jest klimatyzatorem, tylko klimatorem, niemającym realnego wpływu na temperaturę powietrza.

Najważniejsze zasady wyboru klimatyzatora przenośnego

Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ urządzenie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Łatwo jednak wskazać parametry, które powinno się uwzględnić podczas wyboru takiego sprzętu.

Po pierwsze odpowiednia moc chłodnicza

Kluczową rolę w doborze klimatyzatora – zarówno przenośnego, jak i stacjonarnego odgrywa moc chłodnicza, czyli wydajność. Zapotrzebowanie na moc chłodniczą uzależnione jest od:

 • powierzchni pomieszczenia – na 1 metr kwadratowy powinno przypadać przynajmniej 0,081 kW mocy chłodniczej (około 276 BTU),
 • stopnia nagrzewania pokoju – na zwiększenie zapotrzebowania na moc chłodniczą wpływają takie czynniki jak lokalizacja pomieszczenia na poddaszu, duża powierzchnia okien, wychodzenie okien na południe i zachód, słaba izolacja termiczna budynku, brak rolet lub żaluzji okiennych, obecność dużej ilości wykorzystywanych na co dzień urządzeń elektrycznych.

Pozostałe ważne parametry klimatyzatorów przenośnych

Moc chłodnicza jest bardzo ważna, ale należy zwrócić uwagę również na inne parametry klimatyzatora przenośnego.

Przepływ powietrza

Przepływ powietrza wyrażony w metrach sześciennych na godzinę ma wpływ na tempo chłodzenia, czyli czas potrzebny do uzyskania wyznaczonej temperatury powietrza. W rekomendowanych urządzeniach wynosi od 300 m³/h wzwyż.

Sposób sterowania

Największą wygodę zapewnia klimatyzator z wi-fi, ponieważ za pośrednictwem aplikacji można sterować nim z dowolnego miejsca na ziemi. Umożliwia to np. włączenie chłodzenia przed wyjściem z pracy, aby w domu już od progu cieszyć się optymalną temperaturą powietrza. Niektóre aplikacje oferują nawet możliwość tworzenia harmonogramu czasu pracy.

Obecność pożądanych funkcji dodatkowych

Na uwagę zasługują też funkcje obecne w wybranych klimatyzatorach przenośnych. Oto one:

 • Funkcja swing
  Funkcja swing polega na oscylacji lamelek znajdujących się na wylocie powietrza. W praktyce oznacza to zmianę kąta nadmuchu chłodnego powietrza.
 • Funkcja ogrzewania
  Wiele klimatyzatorów przenośnych poza chłodzeniem może również ogrzewać powietrze. Na wybór takiego sprzętu warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, jeżeli potrzebuje się dodatkowego źródła ciepła w sezonie zimowym.
 • Funkcja oczyszczania powietrza
  Czy istniejeklimatyzator z funkcją oczyszczania? Tak, ale takich urządzeń jest niewiele. Przed zakupem klimatyzatora, który według producenta może również oczyszczać powietrze, warto sprawdzić, w jaki sposób sprzęt miałby wychwytywać zanieczyszczenia. Aby możliwe było efektywne oczyszczanie powietrza z alergenów czy pyłów zawieszonych, konieczna jest obecność filtra HEPA.
 • Timer włączenia
  Jeśli klimatyzator przenośny nie ma modułu wi-fi, to dobrze byłoby, gdyby znajdował się w nim timer włączenia. Pozwoli on tak zaprogramować urządzenie, żeby włączało się o wybranej porze. Wiele klimatyzatorów ma jedynie timer wyłączenia,  który jest trochę mniej przydatny.

Źródło: ranking-oczyszczaczy.pl