Jak uniknąć problemów z wydajnością serwera i jak monitorować jego obciążenie?

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie problemów z wydajnością serwera jest regularne monitorowanie poziomu jego obciążenia. Proces ten polega na kontrolowaniu całej infrastruktury sieciowej, celem przeanalizowania trendów związanych z wykorzystywaniem zasobów. Na podstawie uzyskanych w ten sposób danych przeprowadzić można optymalizację, która podniesie płynność korzystania z serwera oraz realizowanych za jego pośrednictwem usług.

Proces monitorowania wydajności

Monitorowanie wydajności serwera pozwala administratorom na uzyskanie pewności do do jego aktualnego stanu, a tym samym zapewnia o możliwości bezproblemowego uruchamiania konkretnych aplikacji. Proces ten gwarantuje pełen wgląd w stan całego systemu, niezależnie od statusu jego pracy. Działania związane z monitorowaniem wydajności serwera są stosunkowo proste, ponieważ ograniczają się do regularnego gromadzenia danych oraz analizowania ich w czasie rzeczywistym lub historycznym. W ten sposób można się upewnić, że serwery sieciowe działają optymalnie i spełniają swoje docelowe funkcje. Poszczególne wskaźniki wydajności powinny być jednak analizowane bardzo dokładnie, aby dało się zapobiec awariom lub przynajmniej zminimalizować ich ryzyko. Wybór konkretnych punktów danych zależy od sposobu monitorowania, a także typu serwera oraz jego funkcji czy parametrów. Niezależnie od rodzaju wskaźników, ogólne działania analityczne wyglądają podobnie w przypadku każdego systemu operacyjnego.

Sposoby monitorowania wydajności

Rozwój infrastruktury serwerowej sprawił, że monitorowanie przeprowadzać można w sposób coraz bardziej kompleksowy i rozproszone. Serwery generują dane w dużych ilościach, dlatego ich szybka analiza wymaga znacznej automatyzacji. W tym celu zastosowanie znajduje technologia sztucznej inteligencji, która oszczędza czas użytkowników i ogranicza konieczność realizowania powtarzalnych, rutynowych czynności zabezpieczających przed problemami z serwerem. W procesie monitorowania wydajności serwera mierzone są różne wskaźniki, takie jak parametry wykorzystania dysku i procesora. Ich znajomość pozwala na prześledzenie obciążenia jednostki obliczeniowej, celem oceny ilości pamięci wykorzystywanej przez serwer. Administratorzy z reguły wykorzystują do monitorowania rozszerzone narzędzia, które dają nieograniczone możliwości sprawdzania wydajności serwera pod kątem konkretnych sieci, baz danych czy aplikacji. Rozwiązanie to pozwala na wizualizację elementów infrastruktury z jednego widoku centralnego.

Wskaźniki i parametry wymagające monitorowania

Aby w pełni ocenić wydajność serwera, należy monitorować wiele parametrów. Dotyczy to zwłaszcza ruchu, poziomu wykorzystania serwera oraz liczby pakietów przesyłanych w interfejsie. Z wykorzystaniem odpowiednich modułów monitorowania, sprawdzić można wskaźniki związane z wykorzystaniem pamięci serwera, kondycją sprzętu, zaplanowanymi zadaniami czy występującymi błędami. Na ich podstawie uzyskać można informacje, które chronią przed nieoczekiwanymi przestojami. W praktyce zabezpieczają przed pośrednimi lub bezpośrednimi konsekwencjami spadków wydajności, a jednocześnie minimalizują koszty obsługi oraz poprawiają ogólną komunikację. Najlepsze narzędzia do monitorowania zapewniają analizę w czasie rzeczywistym, niezależnie od środowiska serwera – wirtualnego lub fizycznego. Programy te nie tylko kontrolują pracę systemu, ale też przesyłają ostrzeżenia dla poszczególnych parametrów. Administratorzy serwerów mogą dzięki temu szybko wykrywać i rozwiązywać problemy z wydajnością, unikając w ten sposób utraty dostępności lub innych zagrożeń.

Wykresy i statystyki

W skutecznym monitorowaniu wydajności serwera kluczową rolę odgrywa zwrócenie uwagi na różne wykresy i statystyki, które reprezentują bieżące zużycie pamięci oraz opisują specyfikę aktualnego stanu pracy urządzenia. Na podstawie tych właśnie informacji zweryfikować można źródła spowolnień, w oparciu o analizę zachowań serwera w czasie wzmożonego ruchu lub podczas testów obciążeniowych. Analityka statystyk pracy jest bardzo istotna, ponieważ wszelkie utrzymujące się przeciążenia mogą prowadzić do występowania błędów. Na tego rodzaju nieprawidłowości narażone są nawet urządzenia najlepszych marek, takie jak serwery Supermicro dostępne w sklepie Bizserver. Z pomocą odpowiednich narzędzi, użytkownicy mogą sami monitorować poszczególne parametry i poprawić wydajność sprzętową poprzez odpowiednie zarządzanie. Udostępnianie tego rodzaju programów jest obecnie obligatoryjne, ze względu na politykę bezpieczeństwa RODO. Aby monitorować obciążenie serwera w sposób kompleksowy, należy dokładnie zweryfikować trzy podstawowe obszary zasobów. Na wydajność wpływają przede wszystkim: procesor, dysk oraz pamięć.

Sprawdzanie obciążenia serwera

Do przeciążenia serwera mogą doprowadzić różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Przyczyną najczęściej jest nagły wzrost liczby użytkowników lub wyczerpanie zasobów procesora, źle skonfigurowana płyta główna bądź też wystąpienie problemów wydajnościowych na skutek słabej optymalizacji skryptów witryn. Oferowane przez firmę Supermicro serwery należą do wyjątkowo wydajnych, jednak również w ich przypadku konieczne jest regularne sprawdzanie kluczowych parametrów. Na ocenę stanu obciążenia pozwala wskaźnik Load average. W przypadku uplasowania się tego parametru na poziomie niższym od ilości obsługiwanych procesów, obciążenie pozostaje w normie. Do weryfikacji zasobów serwera służą również inne wskaźniki. CPU system time dotyczy obciążenia procesora przez system operacyjny, CPU user time określa poziom obciążenia przez uruchomione aplikacje, CPU idle time ustala czas nieużywania procesora przez żadne procesy, a CPU iowalt time związany jest z ilością czasu oczekiwania procesora na połączenie z dyskiem. Poza wykorzystaniem CPU, monitorowanie serwera wymaga też nadzorowanie innych zasobów systemowych. Proces ten sprzyja ponadto identyfikacji innych problemów, takich jak niedostateczny czas odpowiedzi, nadmierne wykorzystanie zasobów czy trudności z uruchomieniem aplikacji.