Hosting współdzielony, VPS czy serwer dedykowany – które rozwiązanie wybrać?

domeny

Każda strona internetowa, usługa webowa czy aplikacja online potrzebuje miejsca na serwerze, żeby działać. Do wyboru są jednak różne opcje – hosting współdzielony, serwer VPS lub serwer dedykowany. Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze?

Trudno dziś prowadzić poważny biznes bez obecności w Internecie. Aby jednak taka obecność była możliwa, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura. Jednym z najważniejszych elementów jest miejsce na serwerze. Właśnie dzięki temu projekt internetowy może zostać udostępniony użytkownikom. Serwer to komputer na stałe podłączony do Internetu. Oczywiście takie komputery w profesjonalnej serwerowni wyglądają nieco inaczej niż domowy pecet. Istotne jest jednak to, że zaplecze hostingowe można ściśle dostosować do potrzeb danego projektu internetowego. Sprawdźmy zatem, jaką opcję wybrać i jakie rozwiązanie jest najlepsze dla różnych przedsięwzięć. 

Hosting współdzielony na początek

Zaczynamy od najprostszego rozwiązania, a mianowicie od hostingu współdzielonego. W tym przypadku otrzymujemy do dyspozycji małą część serwera, który współdzielimy z wieloma innymi użytkownikami. Dlatego właśnie mowa o hostingu współdzielonym. To rozwiązanie idealne, gdy dopiero uruchamiamy stronę internetową, planujemy niedużą wizytówkę online lub będziemy prowadzili blog. Istotne jest to, że dostawcy usług internetowych oferują różne pakiety hostingu współdzielonego (np. Domeny.pl). Dzięki temu można dobrać pakiet do naszych potrzeb. Do tego niektórzy dostawcy proponują hosting w pakiecie z innymi produktami (np. z domeną). 

VPS dla bardziej wymagających

W przypadku większych projektów, które mają już dużą liczbę użytkowników, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie serwer VPS. To skrót od wyrażenia Virtual Private Server, które oznacza prywatny serwer wirtualny. VPS nieco przypomina hosting współdzielony, ponieważ tu również kilku użytkowników korzysta z jednego serwera. Jednak dostawca gwarantuje każdemu z nich określone zasoby serwera i te są zdecydowanie większe niż przy hostingu współdzielonym. Uruchamiane przez poszczególnych użytkowników procesy są w pełni izolowane i każdy z nich otrzymuje niezależny dostęp do zasobów sprzętowych. Serwer VPS to rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym.

Serwer dedykowany dla dużych projektów

Dla najbardziej wymagających użytkowników zostały przygotowane serwery dedykowane. W tym rozwiązaniu jeden użytkownik ma do dyspozycji cały serwer dla siebie i nie musi się z nikim dzielić. Takie rozwiązanie należy wybrać, gdy proponowane przez nas usługi są bardzo obciążające dla sprzętu. Serwer dedykowany to dobry wybór, gdy trzeba utrzymać infrastrukturę IT w firmie wraz z wieloma procesami i usługami, gdy prowadzimy duży portal albo popularny sklep internetowy. Serwer dedykowany zapewnia najwyższą wydajność i pełną kontrolę nad sprzętem oraz oprogramowaniem zainstalowanym na serwerze.

Hosting współdzielony, serwer VPS i serwer dedykowany to trzy rozwiązania, które są skierowane tak naprawdę do nieco innych klientów. Aby wybrać najodpowiedniejszą opcję, należy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i potencjał danego projektu. 

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną