Czy najnowsze tablety są w stanie zastąpić komputer?

tablety

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że urządzenia stają się coraz bardziej mobilne. Doskonale widać to na przykładzie laptopów, które coraz częściej potrafią zmieniać się w tablet. Nie ufamy jednak samym urządzeniom mobilnym na tyle, żeby uznawać je jako urządzenia podstawowe. Producenci (przykładowo Apple czy Microsoft) przy poszczególnych premierach zarzekają się, że ich najnowsze produkty mobilne są w stanie zastąpić komputer. Czy takie twierdzenia można uznać jednak za prawdziwe? Tablety często mają bardzo duże możliwości, lecz możliwości te mierzone są w stosunku do innych tabletów. Warto zastanowić się nad poszczególnymi rozwiązaniami, by wyrobić sobie własne zdanie.

Ograniczenia techniczne

Na pewno użytkownicy tabletów nie narzekają na to, że nie działają najlepiej. Najnowsze tablety są bardzo dobrze wyposażone, dlatego większość aplikacji na nich działająca jest bardzo szybka. Duże są też możliwości poszczególnych aplikacji. Prawda jest jednak taka, że jeżeli ktoś chciałby uruchomić program o takim stopniu zaawansowania, jak program komputerowy, mógłby mieć z tym problem z uwagi na ciągle niedostosowane do potrzeb programów możliwości techniczne.

System operacyjny

Prawdziwą przeszkodą będzie jednak system operacyjny. W tabletach królują systemy mobilne. Z uwagi na swoją konstrukcję nie da się wykorzystywać ich tak komfortowo jak systemów komputerowych. Dodatkowo niektórych programów po prostu na systemy mobilne nie da. Łącząc te fakty można dojść do wniosku, że jakkolwiek wizja tabletów zastępujących komputery jest kusząca, to na jej realizację musimy jeszcze trochę poczekać.