Czy 1000 zł wystarczy na dobry smartfon?

Podobnie jak wiele innych dóbr, również smartfony są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Flagowe modele najmodniejszych producentów kosztują nawet w granicach 6000-7000 zł, choć równolegle w sprzedaży są urządzenia za kilkaset zł. W tym artykule stawiamy granicę na poziomie 1000 zł i zastanawiamy się, czy to wystarczająca kwota, aby kupić za nią dobry smartfon.

Dobry smartfon – czyli jaki?

Zanim zajrzysz na stronę komorkomat.pl w poszukiwaniu dobrego smartfona zastanów się, co tak naprawdę ma dla Ciebie znaczenie. Dobry smartfon to taki, który spełnia Twoje indywidualne oczekiwania, jest dopasowany do Twoich potrzeb i wymagań. Dla kogoś, kto jest przyzwyczajony do kupowania w dorocznych odstępach nowego modelu iPhone’a, prawdopodobnie nie ma żadnej konkurencji dla firmy Apple. Z kolei osoba, która ogranicza się do funkcji dzwonienia i pisania SMS-ów, nawet nie potrzebuje smartfona, a jedynie standardowej komórki (np. z dużymi przyciskami dla seniorów). Gdzieś pośrodku umiejscowimy wiele osób, które cenią w smarfonach nowoczesne, multimedialne funkcje, choć nie czują potrzeby lub nie mają możliwości, aby wydać na to urządzenie kwoty kilku tys. zł.

I tak dochodzimy do kwestii indywidualnej oceny, czym jest dobry smartfon. Kryteria, które bierze się pod uwagę, to przede wszystkim następujące parametry:

  • model, rodzaj i taktowanie procesora,
  • ilość pamięci RAM,
  • system operacyjny,
  • przekątna i szczegółowe dane ekranu,
  • możliwości aparatu (a raczej – aparatów).

Wizualnie smartfony są do siebie dość podobne, a różnice w wadze czy przekątnej ekranu bywają nieznaczne nawet, gdy zestawiamy ze sobą tanie i drogie modele. Renoma producenta też jest kwestią względną, bo większość firm ma zróżnicowaną ofertę – od wariantów budżetowych, przez „średniaki”, po najdroższe, o wiele nowocześniejsze i zaawansowane „flagowce”.

Gdy weźmiesz te wszystkie kwestie pod uwagę, zdecydujesz, czy za 1000 zł jesteś w stanie kupić dobry smartfon. W wyborze optymalnego modelu pomagają aktualne zestawienia, np. https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-do-1200-zlotych/ (telefonów do kwoty 1200 zł).

Gdzie kupić smartfon za 1000 zł?

Jednym z największych udogodnień współczesności jest możliwość kupowania elektroniki w najróżniejszych miejscach, co pozwala też sprawnie wyszukiwać oferty najlepsze pod względem ceny. Za 1000 zł bez trudu kupisz dobry smartfon w jednym z sieciowych sklepów z RTV i AGD oraz przez Internet (w sklepach internetowych, na Allegro, na zagranicznych stronach itd.). Jeszcze inną możliwością jest poszukanie używanego telefonu za 1000 zł (np. modelu, który pierwotnie kosztował kilka tys. zł, ale trafił na rynek wtórny). Możesz też rozważyć podpisanie umowy abonamentowej u operatora i wzięcie taniego smartfona bez konieczności dopłacania dużych kwot, które po 24 miesiącach dają sumę liczoną w tysiącach zł.

Smartfony jakich marek do 1000 zł?

Już wcześniej pisaliśmy o tym, że „dobry smartfon” jest pojęciem względnym. Nie zmienia to faktu, że niektórzy producenci w pewnym sensie kojarzą się ze „średnią półką” niezłych, choć nie topowych telefonów na rynku. To przede wszystkim chińskie firmy, które wręcz specjalizują się w atrakcyjnym stosunku jakości do ceny. Wystarczy wspomnieć takie marki jak:

  • Xiaomi,
  • Vivo,
  • Oppo,
  • Realme,

Dla każdej z tych firm znajdziesz odrębne zestawienia najlepszych modeli, np. o OnePlus przeczytasz na stronie https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-oneplus/.