Co zrobić, żeby tusz do drukarki służył jak najdłużej?

Oryginalny tusz to z reguły pewien wydatek. Wielu z nas wybiera wariant zakupu tańszych zamienników. Jednak – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na droższy czy na tańszy wkład atramentowy do drukarki, będziemy zagrożeni typowym problemem – czyli wysychaniem tuszu.

Tusz do drukarki a wpływ powietrza

Jeżeli zastosujemy się do kilku prostych zasad, możemy w znaczący sposób wydłużyć żywotność naszego atramentu. Po pierwsze, nie należy zostawiać na długo włączonego sprzętu drukującego w stanie bezczynności. Takie postępowanie zwiększa ekspozycję kartridży na powietrze (które, nota bene jest często suche w wyniku działania ogrzewania w mieszkaniu). Jeżeli zależy nam na uchronieniu wkładów atramentowych przed złym wpływem powietrza, wyłączajmy drukarkę po zakończeniu drukowania.

Chowajmy kasety drukujące, gdy planujemy dłuższą nieobecność

Innym dobrym pomysłem, powiązanym z poprzednim, i opierającym się na podobnym mechanizmie, jest odpowiednie przechowywanie kaset drukujących, gdy planujemy dłuższą (czyli minimum miesięczną) przerwę w korzystaniu z naszej drukarki. Producenci dołączają czasem do swoich urządzeń specjalne pojemniki na otwarty, lecz niewykorzystywany tusz.

Profilaktyczne korzystanie z tuszu do drukarki

Należy też uważać, by nie przechylać drukarki ani nie stawiać jej na boku. Niby oczywista rada, natomiast w bardziej wymagających logistycznie sytuacjach, takich jak remont – wszystko może się zdarzyć.

Generalnie, zasada odnośnie tego, jak utrzymać tusz do drukarki w dobrej formie jak najdłużej jest prosta: nie robić drukarce zbyt długich przerw w pracy. Wystarczy wydrukować od czasu do czasu jedną stronę tekstu (czyli minimum raz na dwa-trzy tygodnie), a będziemy mogli być spokojni co do poprawnego funkcjonowania naszej kasety drukującej.

Rodzaj i jakość wykorzystywanego papieru

Ważnym czynnikiem, który wpływa na żywotność tuszu jest także to, jakiego papieru używamy. Choć wyższa gramatura papieru (czyli większa grubość) wpływa dobrze na jakość i trwałość naszego dokumentu, warto mieć na uwadze, że taki papier będzie bardziej chłonny. Jeżeli drukujemy większe ilości tekstów lub zdjęć na prywatny użytek, warto wybierać cieńszy papier.

Kilka porad jak oszczędzać tusz do drukarki

Jeżeli zależy nam na długim korzystaniu z jednej kasety drukującej – musimy zwyczajnie zacząć oszczędzać tusz. Sprawdzonym sposobem na to jest na przykład zmniejszenie czcionki, o ile nie drukujemy np. pracy magisterskiej, gdzie formatowanie jest odgórnie narzucone. Jedną z oszczędniejszych czcionek, czyli takich, które zajmują dużo mniej miejsca na stronie, jest Verdana. Naprawdę, nic strasznego się nie stanie jeżeli wydrukujemy tekst dwunastką, a nie czternastką.

Jeżeli chcemy wydrukować jakiś artykuł z internetu, przekopiujmy treść do pliku w edytorze, usuńmy fotografie (o ile nie są nam niezbędne), sformatujmy ekonomicznie czcionkę. Nie warto też zwykle drukować e-maili, chyba że jest to ważny dokument z jakiegoś urzędu.

Tak w pewnym skrócie wyglądają zabiegi, jakie warto podjąć, jeżeli zależy nam na tym, by nasz tusz służył nam jak najdłużej. Niektóre z nich wymagają co prawda pewnego niewielkiego wysiłku, jednak – nic nie dzieje się bez odpowiednich działań. 

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną