5 pytań, jakie musisz sobie zadać, gdy wybierasz hosting Magento

W przypadku dużych sklepów internetowych dobry serwer to podstawa sukcesu – stanowi on fundament, na którym następnie budowana jest cała platforma. Z tego powodu tak ważne jest dobranie go w umiejętny sposób.

W tym artykule dowiesz się zatem, jakie pytania warto sobie zadać, gdy kupujesz hosting Magento.

1. Jakich funkcji potrzebuje moja strona?

Sklepy internetowe mają zwykle duże wymagania, jeśli chodzi o specyfikacje i funkcje. Zastanów się dlatego:

  • Jak wiele przestrzeni będę potrzebować na wszelkie obrazy, dokumenty, rozszerzenia i inne unikatowe elementy strony?
  • Jak wiele odwiedzin spodziewam się w skali dnia, tygodnia i miesiąca? Czy w niektórych okresach roku ruch będzie szczególnie wzmożony?
  • Z jakich rejonów świata głównie pochodzą osoby, które będą odwiedzać sklep?

Te podstawowe pytania pomogą Ci wstępnie ustalić takie kwestie jak pojemność serwera, jego lokalizacja, przepustowość itp.

2. Czy będę skalować swój sklep?

Sklepy internetowe potrafią rozrosnąć się bardzo szybko. Jeśli skalowanie platformy do rosnących potrzeb zachodzi problematycznie, niepotrzebnie stracisz czas i zyski, jakie mógłbyś wygenerować dzięki szybkiemu dostosowaniu się do nowej sytuacji.

Świetne opcje skalowalności przydadzą się także, jeśli w biznesie nie będzie iść po Twojej myśli – szybkie przejście na przykładowo niższy pakiet hostingu pozwoli zaoszczędzić bardzo potrzebne środki finansowe.

3. Jak dostawca zadba o kwestię bezpieczeństwa?

Dostawca serwera powinien oferować takie zabezpieczenia jak web application firewall (WAF), dwuetapową autoryzację logowania, czy ochronę przed atakami DDoS.

Niezmiernie ważne są także codzienne kopie zapasowe całej witryny i powiązanej bazy danych. Zwróć także uwagę na opcje certyfikatów SSL – w przypadku sklepów Magento są one koniecznością, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie transakcji oraz pozycjonowaniu w wynikach wyszukiwania.

Platformy e-commerce oczywiście potrzebują bardziej zaawansowanych certyfikatów, które są zwykle także trudniejsze w instalacji. Zniżki na SSL-e czy też pomoc w ich konfiguracji jak najbardziej zasługują na uwagę, gdy przeglądasz oferty.

Nawet jeśli wraz z dostawcą hostingu Magento zadbacie o wszelkie najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem, ryzyko ataków dalej istnieje. W takim przypadku bonusem jest także dodatkowa pomoc providera w usunięciu złośliwego oprogramowania.

4. Jaki support oferuje dostawca?

Zastanów się:

  • Czy dostawca zapewnia support 24/7?
  • Czy pracownicy supportu szybko odpowiadają na maile i wiadomości w dedykowanym czacie?
  • Czy możesz liczyć na pomoc, gdy problemy z hostingiem zaczną dziać się o 3 rano?

W przypadku dużych sklepów internetowych nie ma półśrodków – na wszystkie powyższe pytania powinieneś być w stanie odpowiedzieć „tak”. Nawet krótka przerwa w działaniu sklepu to straty wynoszące kilka-kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Oto kilka sygnałów ostrzegawczych dotyczących jakości obsługi klienta:

  • Operatorzy nie odpowiadają bezpośrednio na telefony lub inne wiadomości i polegają na automatycznych, robotycznie wygenerowanych kwestiach – załatwienie czegokolwiek taką drogą „komunikacji” to koszmar.
  • Pracownicy działu supportu często posługują się ładnie brzmiącymi wymówkami, które za wiele nie mówią typu „nie możemy uzyskać teraz dostępu do tej informacji” lub „nie jesteśmy w stanie tego zmienić w tym momencie”.
  • Sama możliwość korzystania z supportu wiąże się z opłacaniem niejasno skonstruowanego planu abonamentu, a do różnych działań z zakresu pomocy naliczane są dodatkowe opłaty.

5. Jaka jest reputacja dostawcy?

W uzyskaniu dokładnej odpowiedzi na wiele z wcześniej omówionych pytań (jak choćby tych dotyczących supportu) pomoże zapoznanie się z reputacją dostawcy i opiniami na jego temat. Zebranie treściwych recenzji i wyciągnięcie z nich przydatnych wniosków to dość czasochłonne zadanie, dlatego kwestii tej powinieneś poświęcić czas dopiero na ostatnim etapie poszukiwań, gdy już zawęziłeś listę potencjalnych dostawców hostingu Magento.

Przydatne i przejrzyste zestawienie providerów znajdziesz na pl.hostadvice.com. Nie tylko znajdują się tam dokładne informacje co do oferty, ale także i zgrupowane recenzje klientów w wielu językach.

Podsumowanie

Zakup hostingu Magento to trudne zadanie. Jeśli skorzystasz ze złej oferty, ściągniesz na siebie wiele niepotrzebnych problemów. Przeanalizuj zatem omówione tutaj kwestie i dobrze zastanów się, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.