Odkryj sekret ergonomi postawy w pracy przy monitorze – ta ergonomia Cię zaskoczy!
Siedzenie przed ekranem komputera przez wiele godzin dziennie może nieść za sobą zwiększone ryzyko występowania dolegliwości bólowych. Aby znacząco ograniczyć to ryzyko, należy pamiętać o tym, aby podczas siedzenia zachowywać prawidłową postawę, a dodatkowo kupić odpowiedni, ergonomiczny sprzęt. W poniższym artykule przedstawiamy szereg porad i wskazówek dla wszystkich osób, które chciałyby mieć pewność, że nawet wielogodzinne siedzenie przed ekranem monitora nie spowoduje u nich wystąpienia poważnych dolegliwości bólowych. Zapraszamy do wnikliwej lektury.
Odpowiednie stanowisko pracy – jak siedzieć?
Aby uchronić się przed wysokim ryzykiem występowania dolegliwości bólowych w związku z siedzeniem przy komputerze, należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby zakupić wygodny fotel biurowy stworzony w zgodzie z zasadami ergonomii.
Czym musi wyróżniać się taki fotel? Przede wszystkim musi on posiadać mechanizmy regulacyjne wysokości oraz właściwie dostosowywać się do kształtu pleców. Liczy się także odpowiednia głębokość siedziska. Kolejna sprawa to biurko – musi ono być na tyle duże, aby można było pomieścić na nim wszelkie niezbędne urządzenia, np. monitor czy klawiatura. Monitor warto zamówić na stronie https://www.morele.net/kategoria/monitory-523/, zaś z szeroką ofertą nowoczesnych klawiatur można zapoznać się na https://www.morele.net/kategoria/klawiatury-18/,,,,,,,,0,,,,14575O1125028/1/.
Ergonomiczny monitor – co go wyróżnia?
Co do monitora, powinien on przede wszystkim posiadać funkcje regulacyjne – dobrze, gdy można odchylać ekran na boki, ponieważ wówczas można dostosować go w pełni do naszych indywidualnych potrzeb. Monitor powinien być zlokalizowany na wprost użytkownika.
Specjaliści podkreślają, iż jego górna krawędź musi być ulokowana trochę poniżej linii wzroku, zaś jego środek na linii swobodnego patrzenia. Bardzo istotna jest też odległość monitora od oczu. Musi ona być taka, aby gwarantować objęcie wzrokiem całej powierzchni monitora bez konieczności obracania głowy. Zazwyczaj sprawdza się metoda mówiąca o tym, iż musi to być odległość równa wyciągnięciu ręki, jednak nie zawsze w pełni się ona sprawdza. Dzieje się tak, gdy mamy stosunkowo duży monitor. Niezwykle ważne jest też to, aby monitor posiadał funkcję ochrony oczu – dzięki temu nawet przy wielogodzinnej pracy ryzyko występowania bólu oczu jest ograniczone. Jeśli jesteś adeptem gier komputerowych, koniecznie zainwestuj oprócz monitora także w karty graficzne – najnowsze oferty znajdziesz na https://www.morele.net/kategoria/karty-graficzne-12/.
Jaką postawę zachowywać podczas pracy przy monitorze – wskazówki
Co zrobić, aby nasza postawa podczas pracy przy monitorze była właściwa? Istnieje kilka ważnych zasad, którymi trzeba się kierować. Przede wszystkim, podczas pracy przy monitorze plecy powinniśmy lekko odchylać do tyłu oraz wspierać je na oparciu fotela. Głowa musi być wyprostowana – nie wolno jej pochylać zbyt mocno, ponieważ może to spowodować skrzywienie kręgosłupa.
Z kolei uda powinny znajdować się równolegle do podłogi. Siedzisko fotela musi mieć taką wysokość, aby jego krawędź nieopodal kolan nie prowadziła do uciskania ud. Jednocześnie stopy muszą w sposób swobodny wspierać podudzia. Z kolei dłonie i przedramiona muszą znajdować się równolegle do blatu. Jeżeli chodzi o wysokość biurka, powinna ona znajdować się na poziomie nieco niższym aniżeli wysokość łokci.