Wynajem kampera – na co zwrócić uwagę?

Wynajem kampera może się wydawać ciężką decyzją, jeśli wcześniej nie interesowaliśmy się tym tematem. Musimy mieć  pewność czy nie będzie mieć usterek, czy na pewno będzie nam wygodnie. Przed podjęciem decyzji warto przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz zwrócić uwagę na ważne aspekty. Na co zwrócić uwagę przy wynajmie kampera?

Wynajem kampera – jakie są koszty?

Pierwsza sprawa to podstawowe koszty. Decydując się na wynajem musimy być gotowi na dodatkowe koszty, nie tylko koszt wynajmu. Warto wyposażyć się w ubezpieczenie, w razie nieprzewidzianych wypadków lub ewentualnych uszkodzeń. Pomoże to uchronić nasz portfel przed większymi kosztami tych szkód. Jednak, trzeba zawsze sprawdzić czego dokładnie dotyczy ubezpieczenie. Czy obejmuje ono wszystkie możliwe uszkodzenia czy nie oraz czy obejmuje usługę 24h assistance. Jeśli postanowimy nie wykupywać ubezpieczenia, konieczne będzie zapłacenie kaucji. Będzie ona zabezpieczeniem w przypadku ewentualnych szkód.

Kolejną opłatą na którą warto zwrócić uwagę jest opłata serwisowa. Obejmuje ona ogólne przygotowanie na wynajem kampera. Nie zawsze jest ona wliczona w ogólną cenę wynajmu dlatego powinniśmy o nią dokładnie wypytać już na samym początku, a w szczególności o to w jakim stanie powinniśmy zwrócić kamper. W większości przypadków ma on być w takim stanie w jakim go dostaliśmy. Kamper przy odbiorze powinien być czysty, z pełną butlą gazową i paliwem, z pełnym zbiornikiem na czystą i pustym na brudną wodę, w takim właśnie stanie powinien zostać zwrócony. W przeciwnym wypadku zostaniemy obciążeni dodatkową opłatą serwisową. 

Wiele osób jest zaskoczona faktem, iż jest podany limit kilometrów. Nie zawsze, ale jeśli występuje trzeba się upewnić jaki limit obejmuje i jakie koszty poniesiemy jeśli go przekroczymy. Przy okazji upewnijmy się jak wygląda sprawa przekraczania granic państw. Nie każda firma wyraża na to zgodę.

Wynajem kampera – sprawy techniczne i umowa

Ważną sprawą, na którą musimy zwrócić uwagę jest stan w jakim jest kamper. Powinniśmy wypytać o ewentualne uszkodzenia jakie przeszedł w przeszłości oraz o rok produkcji. Im młodsze auto, tym mniejsze prawdopodobieństwo usterek. Trzeba wziąć też pod uwagę w jaką skrzynie biegów jest wyposażony. Dużym ułatwieniem jest kamera cofania, szczególnie jeśli nie mamy dużego doświadczenia w jeździe tego typu autem. Rodzaj paliwa, moc silnika oraz klimatyzacja to równie ważne sprawy. Klimatyzacja w kabinie kierowcy to standardowe wyposażenie, jednak nie zawsze znajduje się również w części mieszkalnej.

Przed decyzją, który kamper będzie dla nas najlepszy, należy dokładnie zapoznać się z umową. Wiele rzeczy jest dopisanych drobnym druczkiem i nie zapoznanie się z nimi może przynieść ogromne problemy. Dodatkowo, przed wyjazdem w trasę warto się zabezpieczyć i udokumentować – zdjęciem lub filmem – ewentualne uszkodzenia z którymi dostajemy pojazd. Nie wyjeżdżajmy również w długą trasę już pierwszego dnia – w razie potrzeby możemy szybko wrócić na miejsce i załatwić ewentualne problemy.

Standard wyposażenia

Każdy kamper jest trochę inaczej wyposażony, jednak jest parę kwestii na których powinno się skupić. Podstawowym wyposażeniem jest kuchenka gazowa i lodówka, większość kamperów nie jest wyposażona w prysznic i toaletę. Wynajem pojazdu z tymi udogodnieniami będzie bardziej kosztowne. W podstawowym wyposażeniu powinny znaleźć się też takie rzeczy jak :

 • apteczka,
 • trójkąt,
 • kable do ładowania prądu,
 • węże do zrzutu nieczystości oraz tankowania wody.

Podczas wynajmu możemy również sprawdzić czy w cenie wynajmu zostały uwzględnione inne rzeczy, jak:

 • kuchenka mikrofalowa,
 • toster,
 • markiza,
 • grill,
 • krzesła i stolik,
 • pościel,
 • ręczniki,
 • naczynia i sztućce.

Warto przemyśleć też rozmieszczenie pomieszczeń w środku. W niektórych modelach miejsce do spania jest położone nad kabiną kierowcy, jednak nie jest to najlepszy wybór. Najczęściej jest wyposażone w podwójne łóżko, jednak to miejsce jest często nie szczelne i źle trzyma temperaturę, przez co w lecie będzie tam gorąco, a w zimę bardzo zimno. Lepszym rozwiązaniem będzie wybranie modelu w którym miejsce do spania jest umiejscowione z tyłu. 

Kamp Bus – jeśli szukasz wysokiej jakości

Jeśli pierwszy raz wynajmujemy, albo myślimy nad wynajęciem kampera, możemy mieć problem i czuć się zagubieni. Na ryku jest wiele opcji i wiele firm. Najlepszym wyjściem jest wynajem z miejsc zapewniających najwyższą jakość usług. Jeśli zależy nam na profesjonalnym podejściu do klienta i szerokiej gamie usług, warto skontaktować się z Kamp Bus. Firma oferuje dobrze wyposażone kampery, a jeśli interesują Cię kampery całoroczne to oferta takich właśnie pojazdów powinna Cię zainteresować. 

Odpowiedni wybór to ważna sprawa, nad którą trzeba się dobrze zastanowić i zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Może to być dość męczący proces, jednak warto się do niego przyłożyć, aby później móc cieszyć się przyjemną i bezpieczną podróżą.