Wszystko o lokalizatorach GPS, czyli jak nie zgubić się w gąszczu miasta?

Lokalizatory z wbudowanym modułem GPS, to małe urządzenia, które są coraz bardziej popularnie w życiu codziennym. Szczególnie chętnie nabywane są przez osoby mieszkające w większym mieście, gdzie zgubić się jest łatwo.  Przydają się, kiedy chcemy lokalizować przedmioty, np. telefony, naszych czworonożnych domowników lub monitorować dzieci w drodze do szkoły. Obecnie na rynku można znaleźć sporo urządzeń lokalizacyjnych, które są przeznaczone do śledzenia różnego rodzaju obiektów.

Aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka lub osoby starszej, można wybrać niewielki, kieszonkowy lokalizator dla ludzi. Inne funkcje, a przede wszystkim konstrukcję posiadają urządzenia śledzące zwierzęta, a jeszcze inne chroniące przedmioty przed zaginięciem. Jaki lokalizator dla zwierząt wybrać, czym są AirTagi oraz jak nie zgubić się w tej tematyce, podpowiadamy poniżej.

Jak działa lokalizator i dlaczego jest to coraz bardziej popularny gadżet?

Praktycznie każdy użytkownik samochodu korzysta z nawigacji GPS. Jest to lokalizator wykorzystujący systemy satelitarne – GPS (amerykański) lub Glonass (rosyjski) – do określenia pozycji danego obiektu. W tym przypadku – miejsca na mapie, do którego się udajemy. Na tej samej zasadzie działa lokalizator Apple i inne urządzenia śledzące miejsce pobytu ludzi, przedmiotów i zwierząt.

Lokalizowanie określonych obiektów dzięki sygnałowi GPS nie byłoby możliwe bez stworzenia precyzyjnych nadajników i odbiorników. Ze względu na coraz bardziej rozbudowane aglomeracje, w miastach lokalizatory mają najszersze zastosowane. Jednakże osobista nawigacja satelitarna sprawdza się również w przypadku wycieczek w góry lub tereny zalesione. Dlatego też urządzenia te są rozwijane i wyposażane w funkcje dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Niewielki lokalizator dla ludzi — bezpieczeństwo podopiecznych i spokój opiekunów

Urządzenie lokalizacyjne przeznaczone do monitorowania przemieszczania się dziecka po mieście to jedna z najlepszych form zapewnienia bezpieczeństwa, jeśli nie możemy mu towarzyszyć. Lokalizator dla ludzi musi charakteryzować się niewielkimi rozmiarami i wysoką wytrzymałością, np. podczas upadku na chodnik. Jednocześnie lokalizator musi być precyzyjny na tyle, by dokładnie określić geograficzne położenie dziecka.

Ze względu na powszechne posiadanie telefonów z określonymi systemami OS, można zdecydować się na urządzenie, które sterowane są aplikacjami dostępnymi w Google Android lub spersonalizowany lokalizator Apple. To sprawia, że nie trzeba inwestować w dodatkowe akcesoria, a sprawdzenie miejsca pobytu malucha jest proste i łatwo dostępne. Taki kieszonkowy lokalizator dla ludzi można przyczepić do kluczy lub plecaka szkolnego. Włączone i naładowane urządzenie w sposób ciągły wysyła sygnał do satelity, a odpowiednia aplikacja w smartfonie, na bieżąco odbiera współrzędne geograficzne, dzięki czemu w każdej minucie wiemy, gdzie jest dziecko.

W ten sam sposób można monitorować również starszych rodziców. Często z lokalizatorów korzystają pracodawcy mający oko na pracę przedstawicieli handlowych. Nawigacja ta pomaga też zabezpieczyć przedmioty narażone na kradzież, np. telefon, laptop, czy tablet.

Jakie właściwości powinien mieć lokalizator dla zwierzęcia?

Dbanie o bezpieczeństwo ludzi oraz drogocennych przedmiotów jest ważne tak samo, jak pilnowanie i odpowiedzialność za naszych małych, czworonożnych przyjaciół. W przypadku psów i kotów od lat stosuje się chipy podskórne, jako identyfikatory. Niestety nie jest to pełna ochrona w przypadku zaginięcia zwierzaka. Informacje zapisane na chipie odczytać może uprawniony specjalista, czyli weterynarz lub pracownik schroniska dla zwierząt, tylko wówczas jeśli trafi ono do takiej placówki. Dlatego też lokalizatory dla zwierząt wykorzystujące GPS są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy naszego pupila chronić przed kradzieżą lub zwykłym zgubieniem.

Wybierając lokalizator dla zwierząt, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Urządzenie musi być niewielkie i wykonane z dobrej jakości materiałów. Istotne przy tym jest, aby było wodoodporne. Jest to konieczne, bo zwierzaki często gubią się w terenach podmokłych, a także przy deszczowej pogodzie.

Najlepszym miejscem do jego zamontowania jest obroża lub szelki, trzeba tylko pamiętać, by lokalizator był dobrze przyczepiony. Najważniejszą funkcją jest dobrze dopasowana aplikacja, która precyzyjnie pokazuje położenie geograficzne zwierzaka i wysyła powiadomienia, dotyczące m.in. poziomu naładowania baterii. Warto zwrócić uwagę na urządzenia, które działają na naładowanym akumulatorze nawet do dziesięciu dni.

Czym jest AirTag Apple i dlaczego warto zwrócić uwagę na ten lokalizator?

Apple oferuje wiele rozwiązań technologicznych związanych z lokalizacją określonych obiektów, a w ofercie znajdziemy spersonalizowane aplikacje oraz niewielkie lokalizatory AirTagi. Są to urządzenia pomagające precyzyjnie określić położenie przedmiotu, do którego doczepimy malutkie urządzenie namierzające.

AirTag szczególnie dobrze sprawdza się wśród użytkowników Apple, ze względu na to, że odczyt z lokalizatora można sprawdzić w tej samej aplikacji na innych posiadanych urządzeniach. AirTagi za pomocą technologii Bluetooth wysyłają sygnał w pobliskie urządzenia z systemem iOS, dlatego też najlepiej sprawdzają się do szukania np. zagubionych kluczy lub innych urządzeń.

Wśród lokalizatorów dla ludzi, zwierząt lub służących do odnajdowania drogocennych przedmiotów jest wiele modeli. Warto najpierw dokładnie sprecyzować własne potrzeby, a następnie wybrać urządzenie najlepiej im odpowiadające.