Właściwy stan zdrowia kluczem do bezpiecznej jazdy samochodem

Otrzymanie prawa jazdy wiąże się nie tylko z koniecznością zdania egzaminów ale i z przedłożeniem odpowiedniej dokumentacji. Niezbędne jest uzyskanie pewności co do tego, że stan zdrowia potencjalnego kierowcy umożliwia mu znalezienie się za kierownicą pojazdu i włączenie do ruchu. Z myślą o tym powstały badania lekarskie na prawo jazdy. Co należy o nich wiedzieć, by móc właściwie się przygotować?

Jasne procedury i dogodne terminy

W celu ustalenia terminu badania musimy zapoznać się z listą dostępnych terminów, wybrać ten, który najbardziej nam pasuje i skontaktować się z biurem przy pomocy telefonu lub poczty elektronicznej. Każdy pacjent zapisywany jest na konkretną godzinę, a wizyta może trwać od dwudziestu do trzydziestu minut. Termin badania należy potwierdzić, a w przypadku gdy pacjent nie będzie mógł się pojawić, zostanie on zmieniony na inny. Na wizytę trzeba zabrać ze sobą:

  • dokument ze zdjęciem, który potwierdza tożsamość
  • soczewki lub okulary, jeśli pacjent na co dzień z nich korzysta
  • aparat słuchowy, jeśli pacjent ma wadę słuchu
  • dokumentację medyczną
  • w przypadku osób chorujących na cukrzycę i epilepsję – karty konsultacji diabetologicznych i neurologicznych
  • gotówkę

Podczas wizyty pacjent otrzyma do wypełnienia oświadczenie dotyczące stanu zdrowia i nagłówek karty badania lekarskiego. Niezbędne będzie podanie podstawowych danych osobistych i kontaktowych.

Szczegółowa ocena stanu zdrowia

Badania na prawo jazdy obejmują kompleksową diagnostykę, która ma na celu ocenienie zdolności badanego do kierowania pojazdami. Lekarz dokona oceny wzroku, słuchu, równowagi, układów: ruchu, nerwowego, oddechowego, a także stanu psychicznego. Zbada, czy nie występują objawy uzależnienia od substancji psychoaktywnych oraz inne poważne problemy z ogólną kondycją i stanem zdrowia. Zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad z pacjentem. Co w momencie, gdy lekarz wykryje istotne wady wzroku lub inne choroby? Z dużym prawdopodobieństwem skieruje badanego na wizytę u specjalisty, a badanie zostanie dokończone dopiero po otrzymaniu stosownej dokumentacji medycznej. Koniec badania wiąże się z wydaniem orzeczenia, w którym zawarto stosowne informacje dotyczące na przykład możliwości prowadzenia pojazdu wyłącznie w okularach. Z tym dokumentem należy udać się do Wydziału Komunikacji, zabierając ze sobą także jedno zdjęcie, dokument tożsamości i wniosek o wydanie prawa jazdy. Tam urzędnik bezpłatnie wyda numer PKK. Następnie należy już tylko czekać. Cały proces wygląda niemal identycznie również w przypadku osób, które starają się o przedłużenie terminowego prawa jazdy.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną