Weryfikacja klienta przez mojeID – sprawdź, jak ułatwia to życie!

Pewnie znasz to uczucie, kiedy na samą myśl o zjawieniu się w urzędzie lub dodzwonieniu się do przychodni, by umówić wizytę, przechodzi Cię zimny dreszcz. Na szczęście wiele z tego typu procesów doczekało się uproszczenia i unowocześnienia. Dzięki narzędziu mojeID weryfikacja tożsamości klienta jest łatwa i szybka. Jak działa taka zdalna identyfikacja i jakie sprawy można dzięki niej załatwić?

Weryfikacja klienta przez mojeID – na czym polega?

Postęp technologiczny sprawia, że obecnie wiele spraw można załatwić przez Internet, nie zmienia to jednak faktu, że niektóre z procedur nadal bywają uciążliwe i mało przyjazne. Jedną z bardziej czasochłonnych, ale jednocześnie niezbędnych procedur, jest tradycyjna weryfikacja klienta https://www.mojeid.pl/polegająca np. na wizycie w urzędzie, przesyłaniu dokumentów tradycyjną pocztą czy przekazywaniu skanu dokumentu tożsamości. Okazuje się jednak, że zdalna identyfikacja jest nie tylko wykonalna, ale również szybka i bezpieczna, o ile korzysta się z odpowiedniego sposobu.

Wszelkiego rodzaju formalności, których realizacja była dotąd uzależniona od osobistego uwierzytelnienia danych, mogą być przeprowadzone wygodnie dzięki mojeID. Z jego pomocą możliwa jest zdalna identyfikacja tożsamości – zarówno w ramach usług komercyjnych, jak
i publicznych. Dostawcami tożsamości są w głównej mierze banki, które posiadają zweryfikowane dane na temat użytkownika i oczywiście odpowiednio chronią je w ramach swoich systemów. Do mojeID  ma obecnie dostęp blisko 20 milionów klientów bankowości elektronicznej i liczba ta stale rośnie. Informacje, których potrzebują kolejni usługodawcy, każdorazowo wymagają zgody na udostępnienie, a dane przekazywane są w formie zaszyfrowanych komunikatów cyfrowych.

Weryfikacja tożsamości przez mojeID – jakie sprawy można załatwić?

Weryfikacja tożsamości przy pomocy  mojeID to nie tylko spore ułatwienie dla klienta. Coraz więcej banków, firm i instytucji docenia również inne jego zalety – jest ono szansą zarówno na optymalizację kosztów, jak i skrócenie czasu oraz procesu obsługi klienta, to także sposób na łatwiejsze zarządzanie dokumentacją. W jakich przypadkach szczególnie sprawdza się mojeID? Na przykład:

  • medycyna – np. rejestracja, zakup leków przez Internet,
  • media – m.in. opłacanie abonamentu,
  • ubezpieczenia – np. sprzedaż, odnowienie polisy,
  • usługi publiczne – m.in. składanie wniosków, dostęp do danych, logowanie do Profilu Zaufanego,
  • energetyka – przedłużenie umowy, rejestracje wniosków,
  • e-Commerce – potwierdzenie wieku klienta, dostarczanie danych do dostawy.

Usługa mojeID wprowadzana jest wyłącznie w podmiotach zweryfikowanych, spełniających niezbędne wymogi bezpieczeństwa. Aktualnie w mojeID w roli dostawców tożsamości działa 11 banków komercyjnych oraz ponad 500 spółdzielczych, dzięki czemu ich klienci mogą potwierdzać swoją tożsamość przy korzystaniu z e-usług. Zdalny dostęp z wykorzystaniem mojeID jest możliwy już w przypadku ponad 800 urzędów oraz wielu systemów administracji publicznej, które są przyłączone do Węzła krajowego (login.gov.pl).

Lista usługodawców jest długa i stale się poszszerza – wśród nich znaleźć można m.in. dostawców usług telekomunikacyjnych, medycznych, sklepy internetowe czy firmy ubezpieczeniowe.