Wanna wolnostojąca czy do zabudowy? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań!

Prysznic to świetna opcja, szczególnie dla osób zabieganych i aktywnych. Ponieważ obecnie ceni się minimalizm i nowoczesność, popularne stają się prysznice pozbawione brodzika (np. typu walk-in). Kabina prysznicowa niewątpliwie ma swoje zalety, jednak kąpiel w wannie jest zdecydowanie przyjemniejsza i bardziej komfortowa. Również w tym wypadku inwestor ma do wyboru kilka rozwiązań konstrukcyjnych. Przede wszystkim musi zdecydować, jaka to będzie wanna – wolnostojąca czy do zabudowy. Oba typy mają swoje wady i zalety.

Wanna wolnostojąca – elegancki design i ozdoba przestronnej łazienki

Wanna wolnostojąca to przede wszystkim niebanalny wygląd. To niezwykle elegancki element wyposażenia łazienki, który zachwyca detalami. Wanna wolnostojąca będzie dobrym wyborem, jeżeli inwestor pragnie, aby łazienka nabrała wręcz luksusowego charakteru.

Niezależnie od stylu łazienki, łatwo znaleźć na rynku wannę wolnostojącą, która będzie do niego pasowała. Łatwo ją zamontować, jednak warto pamiętać, że z uwagi na oryginalny wygląd, powinna znajdować się jak najbliżej środka pomieszczenia. Wanny wolnostojące występują w różnych wersjach kolorystycznych, rozmiarach i kształtach. Bardzo bogata oferta obejmuje też zdobienia, zwłaszcza nóżek.

Oprócz oczywistych zalet, wanna wolnostojąca ma również kilka wad, które obniżają jej praktyczność. Zazwyczaj wanny wolnostojące są duże, więc nadają się głównie do przestronnych łazienek. Nie mają też szerokiej krawędzi, która może posłużyć za półkę. Ponadto wanna wolnostojąca ma wysokie brzegi, które są przeszkodą dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W związku z dużymi rozmiarami, trudniej się ją czyści, a woda w takiej wannie stygnie szybciej niż w modelach przeznaczonych do zabudowy.

Zalety wanny wolnostojącej

 • Elegancki wygląd – luksus, przepych i elegancja: właśnie takie skojarzenia wywołują wanny wolnostojące. Są praktyczne, a jednocześnie zdobią łazienkę.
 • Duży wybór – wanny wolnostojące można bez problemu dopasować do stylu łazienki. Mogą być owalne, prostokątne, okrągłe i asymetryczne. Jedne modele mają ozdobne nóżki, inne nie mają ich wcale. Takie wanny występują w różnych kolorach. 
 • Umieszczenie w dowolnym miejscu – wannę wolnostojącą można zamontować w dowolnym miejscu (np. przy oknie, na środku pomieszczenia, pod świetlikiem). Inwestora ogranicza wyłącznie jego inwencja i kreatywność.
 • Prosta instalacja – skutek braku zabudowy. 

Wady wanny wolnostojącej

 • Wyższa cena.
 • Większa waga – wanny wolnostojące są na ogół większe i cięższe, szczególnie po napełnieniu wodą. Dlatego łazienki na piętrze mogą wymagać wzmocnienia podłogi (aczkolwiek istnieją też stosunkowo lekkie wanny wolnostojące z włókna szklanego).
 • Duży rozmiar – ze względu na wyższe krawędzie, takie wanny trudno zamontować np. pod skosem. Na ogół sprawdzą się wyłącznie w przestronnych łazienkach.
 • Brak prysznica – prysznic w wannie wolnostojącej wygląda nieestetycznie.
 • Obniżona praktyczność – brak szerszych krawędzi, które mogą służyć za półki.

Wanna do zabudowy – tania i praktyczna

Wanna do zabudowy to alternatywa dla modelu wolnostojącego. To element ceramiki łazienkowej, przeznaczony do zamontowania przy ścianie, dostępny w formie prostokątnej lub asymetrycznej, nadający się zwłaszcza do mniejszych łazienek.

Wanny do zabudowy są dostępne w wersji nowoczesnej i tradycyjnej. Można je zabudować bloczkami lub płytami g-k z kafelkami. Uprzednio wannę przeznaczoną do zabudowania należy zakotwiczyć do ściany. Wyjątkiem są modele osadzone na nośniku EPS, który poprawia stabilność konstrukcji, a poza tym tłumi odgłos nalewanej wody i dłużej utrzymuje jej temperaturę.

Załącznik:
Wanna wolnostojąca czy do zabudowy 4.png

Zalety wanny do zabudowy

 • Niższa cena.
 • Szeroki wybór – najczęściej mają kształt prostokąta, ale są też wanny narożne. Wykonuje się je z różnych materiałów, występują w wielu rozmiarach, więc można je dopasować do własnych preferencji i stylu łazienki. 
 • Oszczędność miejsca – zabudowana wanna przylega do ściany, więc nie zajmuje wiele miejsca. 
 • Praktyczność – wanna może zostać zabudowana obudową z półkami. Funkcję półki może też spełniać krawędź wanny.
 • Estetyczny wygląd – zabudowa pozwala ukryć nieestetyczną instalację wodociągową.
 • Łatwa w czyszczeniu – ze względu na mniejsze rozmiary, wanny do zabudowy szybciej się czyści.

Wady wanny do zabudowy

 • Ograniczona ustawność – wanna musi zostać ustawiona przy ścianie, często w narożniku łazienki, gdzie przylega do dwóch ścian.
 • Skomplikowana instalacja – wanna wymaga uszczelnienia i zabudowania, w razie awarii zabudowę trzeba czasem skuć.
 • Mniej estetyczne – wanny do zabudowy są mniej spektakularne i luksusowe niż modele wolnostojące.

Wanna wolnostojąca czy do zabudowy?

Wybór wanny to kwestia indywidualna. Inwestor musi wziąć pod uwagę swoje preferencje, ale również możliwości techniczne łazienki, w tym jej wymiary. Trzeba pamiętać, że wanna powinna mieć długość przynajmniej 150 cm. Dlatego w mniejszych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się modele do zabudowy, w większych – wolnostojące. Niezależnie od rodzaju wanny, ważne jest to, z czego ją wykonano. Obecnie najpopularniejsze są wanny akrylowe, choć można kupić też stalowe i wykonane z konglomeratu.