Tusze i tonery – kiedy należy je wymienić?

Tusze i tonery

W dzisiejszych czasach drukarki to jedne z najpopularniejszych urządzeń uzupełniających pracę komputera zarówno w biurach, jak i  w warunkach domowych. Niezależnie od tego, czy jesteśmy posiadaczami drukarki laserowej, czy drukarki atramentowej, musimy pamiętać o tym, że sprzęt ten podlega eksploatacji, dlatego powinniśmy dbać o to, aby wymieniać tusze i tonery wtedy, kiedy potrzebuje tego nasze urządzenie.

Kiedy powinna mieć miejsce wymiana materiałów eksploatacyjnych w poszczególnych typach urządzeń i dlaczego dbanie o to jest tak ważne? W przypadku obu rodzajów drukarek niezwykle ważne jest dopilnowanie, aby elementy i materiały umożliwiające im drukowanie były na bieżąco wymieniane lub uzupełniane.

Wymiana tonera w drukarce laserowej

W przypadku drukarki laserowej najważniejszym elementem, który ma wpływ na jakość wydruku, a także w dużej mierze na kolor i jego intensywność jest toner. Ceny tonerów różnią się od siebie w zależności od posiadanego przez nas modelu drukarki laserowej. Jednak nie tylko model drukarki wpływa na cenę kompatybilnych z nią materiałów eksploatacyjnych, również miejsce, w którym zdecydujemy się kupić produkt. Często bywa tak, że im tańsza jest drukarka laserowa, tym droższy jest toner, który umożliwi nam jej użytkowanie.

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy koszt tonera naprawdę ma tak ogromny wpływ, w końcu wymienia się go znacznie rzadziej niż tusz w drukarce atramentowej. Niestety nie do końca, ponieważ nie ma z góry określonego czasu działania tonera, jest to zależne od modelu i producenta urządzenia. Każda drukarka pobiera inne ilości proszku znajdującego się w pojemniku. Jak więc poznać, że nasz toner potrzebuje wymiany?

Praktycznie każda drukarka laserowa daje nam sygnały, które możemy odczytać jako zbliżający się okres wymiany tonera. Każdy model drukarki posiada wytyczne dotyczące szacowanej ilości wydrukowanych stron przy pomocy tonera znajdującego się w jej wnętrzu, jednak niewiele osób zwraca na to szczególną uwagę. Mimo wszystko warto przeanalizować te dane i sprawdzić, na jaki czas starczy nam zakupiony toner. Drukarki laserowe posiadają również czujniki, które pokazują nam stan zużycia tonera. Pamiętajmy, że im większa ilość rzeczy drukowanych w kolorze, tym szybsze zużycie tonera.

Wymiana tuszu w drukarce atramentowej

W przypadku drukarek atramentowych działanie drukarki uzależnione jest od tego, czy w jej wnętrzu znajduje się tusz. Wymiana tuszu odbywa się znacznie częściej niż wymiana tonera, jednak jego koszty są znacznie niższe, szczególnie jeżeli zdecydujemy się używać zamienników oryginalnych tuszów, których jakość często niewiele odbiega od oryginalnego produktu. Jak poznać, że w naszej drukarce kończy się tusz? Zazwyczaj ostrzegają o tym kontrolki, które znajdują się w większości urządzeń drukujących. Jednak z pewnością zauważymy to nawet bez tego rodzaju sygnalizacji, ponieważ drukowane przez nas strony staną się bledsze oraz niezadrukowane w całości. To bardzo wyraźny sygnał, że czas na wymianę tuszu.

Jeżeli chcemy zminimalizować koszty drukowania, to wymieniając tusz, możemy skorzystać z możliwości, jakie dają nam zamienniki do drukarek. Produkty te są znacznie tańsze i niewiele różnią się od oryginałów pod względem jakości. Kiedyś dość popularny i często powtarzany był mit dotyczący tego, że żywotność drukarki jest dłuższa, kiedy używa się oryginalnych tuszów, jednak informacja ta nie jest prawdziwa i stosując zamienniki, nie musimy obawiać się o nasze urządzenie.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną