Telefon nie czyta karty SIM – co to oznacza i co robić?

Telefon nie czyta karty SIM

Telefon nie czyta karty sim i jesteś praktycznie przekonany, że konieczna będzie droga i nie zawsze skuteczna naprawa? Na szczęście nie zawsze jest aż tak źle. Co więcej – przyczyny tego, że Twój telefon nie czyta karty SIM mogą być naprawdę prozaiczne. Dziś zaprezentujemy Ci najpowszechniejsze z nich – zarówno te błahe, jak i te bardziej poważne – i podpowiemy, co powinieneś zrobić w takiej sytuacji. Pamiętaj bowiem: to, że telefon nie rozpoznaje karty nie świadczy jeszcze o uszkodzeniu ani jej, ani urządzenia.

Spis treści:

  1. Telefon nie czyta karty sim – co się dzieje?
  2. Zabrudzenia i błędy użytkowników są głównymi przyczynami problemu
  3. Awaria urządzenia lub karty to kolejna opcja, jaką musisz rozważyć
  4. Błąd sieci
  5. Telefon nie czyta karty SIM – co zrobić przed oddaniem urządzenia do warsztatu?
  6. Reset telefonu
  7. Dual sim co to takiego?
  8. Wystąp o duplikat karty
  9. Telefon nie czyta karty sim i nic nie pomaga – co robić?

Telefon nie czyta karty sim – co się dzieje?

Na początek spróbujmy określić, z jakiego rodzaju problemem możesz mieć do czynienia, jeśli Twój telefon nie czyta karty SIM.

Zabrudzenia i błędy użytkowników są głównymi przyczynami problemu

Bardzo częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest po prostu jej zabrudzenie. Być może w ostatnim czasie przekładałeś kartę SIM z jednego urządzenia do drugiego, lub wyciągałeś ją w jakimkolwiek innym celu? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco, dość prawdopodobnym jest to, że Twoja karta sim po prostu uległa zabrudzeniu. Możesz spróbować ją wyczyścić  Nasącz ściereczkę antystatyczną niewielką ilością silnego alkoholu, a następnie delikatnie przetrzyj zarówno slot karty, jak i ją samą. Jeśli przyczyną tego, że telefon nie czyta karty SIM było zabrudzenie, powinno to rozwiązać problem.

Ponadto, w niektórych modelach telefonu kartę sim można po prostu niechcący wyłączyć – choćby w menu ustawić. Zanim przejdziesz do rozważania bardziej poważnych powodów tego problemu upewni się więc, że nie stało się tak w Twoim przypadku.

Awaria urządzenia lub karty to kolejna opcja, jaką musisz rozważyć 

Nieco bardziej poważną przyczyną braku widoczności karty SIM w telefonie jest błąd oprogramowania. Przytrafiają się one zarówno w przypadku smartfonów obsługujących system Android, jak i propozycji firmy Apple, obsługujących iOS. W sytuacji, gdy wykluczyłeś poprzednie dwie metody, ta jest kolejną, jaką powinieneś rozważyć. Czasami pomaga tu prosty reset urządzenia, często konieczna jest jednak jego aktualizacja

Oczywiście, smartfon, czy też tablet może ulec o wiele poważniejszemu uszkodzeniu, na przykład w wyniku jego zalania, czy upadku z dużej wysokości. Jeśli tak się stało, a następnie odkryłeś, że włożona do urządzenia karta SIM nie działa poprawnie, prawdopodobnie konieczna będzie naprawa urządzenia lub jego wymiana na nowszy model.

Błąd sieci

Operatorzy komórkowi przeprowadzają przecież okresowe prace konserwujące, a operowana przez nich infrastruktura może przecież ulec awarii. Jeśli więc podejrzewasz, że Twoja karta SIM uległa uszkodzeniu, warto w pierwszej kolejności przepytać znajomych należących do tej samej sieci komórkowej, co Ty, jak sytuacja prezentuje się u nich. Jeśli i oni zgłaszają problemy z poprawnym funkcjonowaniem karty SIM – źródło problemu jest infrastruktura operatora, nie zaś Twoje urządzenie lub karta. Jeśli posiadasz funkcję dual sim w telefoniea Twoja druga karta wystawiona została przez innego operatora,możesz na czas usuwania usterki po prostu zamienić karty SIM miejscami. 

Telefon nie czyta karty SIM – co zrobić przed oddaniem urządzenia do warsztatu?

Zanim zdecydujesz o przekazaniu urządzenia do warsztatu w celu jego skutecznej naprawy, rozważ wypróbowanie poniżej opisanych sposobów na poradzenie sobie z sytuacją  Pamiętaj, że oddanie smartfona do naprawy często oznacza dość spore koszty, a dużą część takich napraw będziesz w stanie przeprowadzić samodzielnie. Oto kilka sposobów, które często rozwiązują problem telefonu nie reagującego na kartę SIM.

Reset telefonu

Choć może wydawać się to naciąganą teorią, jednym z najlepszych sposobów na pozbycie sie tego problemu jest wyłączenie i włączenie urządzenia. Możliwe bowiem, że doszło po prostu do błędu oprogramowania systemu operacyjnego, w który wyposażony jest Twój smartfon. Rodzaj, czy marka urządzenia nie mają żadnego znaczenia – zadziała zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak również iOS.

Dual sim co to takiego?

Dla informacji wszystkich, którzy nie wiedzą, co to jest dual sim. Jest to usługa, która pozwala Ci korzystać z kilku kart SIM za pomocą jednego urządzenia. Rozwiązanie to ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Niemniej jednak, w sytuacji, gdy zależy Ci na szybkim upewnieniu się, czy problem dotyczy karty SIM, czy jej slotu, możesz zamienić je ze sobą miejscami. W przypadku, gdy problem dotyczy karty, w zapasowym slocie dalej nie będzie ona działała poprawnie. Jeśli problem zaś dotyczy slotu – telefon rozpozna ją po przełożeniu do drugiego. Jeśli Twój telefon nie obsługuje Dual Sim – sprawdź kartę w innym urządzeniu.

Wystąp o duplikat karty

JEŚLI udowodniłeś, że problem dotyczy karty SIM, a nie samego urządzenia – w wielu sieciach komórkowych możesz wystąpić o jej duplikat, co pozwoli Ci zachować aktualny numer. Będziesz musiał jednak udać się do najbliższego przedstawicielstwa (np. Sklepu) Twojego operatora. Przygotować do tego celu powinieneś dowód osobisty, ponieważ przedstawiciel operatora będzie musiał upewnić się, że dany numer został rzeczywiście zarejestrowany na Ciebie (jeśli rejestracji dokonała osoba trzecia, najlepiej będzie, gdy zdecyduje się towarzyszyć Ci podczas wizyty. Duplikat SIM uzyskasz nawet tego samego dnia, lecz pamiętaj, że może to być usługa dodatkowo płatna.

Telefon nie czyta karty sim i nic nie pomaga – co robić?

Niestety, w takiej sytuacji pozostaje Ci już tylko wybór między profesjonalną naprawą, a wymianą urządzenia na nowsze. Pamiętaj jednak, że w przypadku starszej generacji urządzeń naprawa  często okazuje się nieopłacalna, szczególnie, jeśli uszkodzeniu uległ podzespół taki, jak np. Płyta główna. O wiele lepszym i niewiele droższym wyjściem (jeśli wogóle) może okazać się zakup nowego urządzenia.

Pomoże Ci w tym ranking smartfonów, dzięki któremu poznasz aktualne trendy, zapoznasz się z polecanymi modelami i dobierzesz odpowiednie urządzenie do swoich potrzeb i preferencji. Korzystanie z takiego rankingu jest naprawdę proste, a każda propozycja opisana jest szeregiem plusów i minusów, dzięki którym poznasz największe jej zalety i najpoważniejsze wady. Ranking smartfonów to zawsze polecane wyjście, gdy rozważasz zakup nowego urządzenia i chcesz podejść do niego odpowiedzialnie.