Szyfrowane dyski USB czy rozwiązania w chmurze? Jak zabezpieczyć firmowe dane

Wiele osób zastanawia się, czy w przypadku korzystania z firmowej chmury, warto używać także zaszyfrowanej pamięci masowej. Choć wydawać by się mogło, że oba rozwiązania równie skutecznie chronią firmowe dane, warto przy pracy w chmurze postawić także na szyfrowane dyski USB. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Informacje przechowywane na zaszyfrowanym dysku USB są w zasadzie odzwierciedleniem plików znajdujących się w chmurze osobistej lub firmowej. Różnica polega na tym, że zaszyfrowany dysk USB może być bezpiecznie wykorzystywany także poza domem lub biurem: nie trzeba zatem ryzykować logowania się do chmury swojej firmy, korzystając np. z sieci Wi-Fi lokalnej kawiarni, która może narazić dane, zarówno prywatne, jak i firmowe, na wyciek.

Faktem jest, że można zostać zhakowanym próbując uzyskać dostęp do sieci VPN za pomocą Wi-Fi innego niż domowe lub firmowe. Kiedy firma korzysta z chmury, niekoniecznie kontroluje to, skąd ma się do niej dostęp.  Tym samym, firmowy komputer lub laptop może stać się obiektem ataku hakerskiego. Tymczasem, szyfrowany dysk USB z firmowymi plikami,  pozwala nimi zarządzać bez potrzeby łączenia się z nieznanymi sieciami Wi-Fi.

Wszystko pod kontrolą?

Trudno powiedzieć, że dostęp do chmury jest pod naszą całkowitą kontrolą. Zawsze pozostaje cień wątpliwości związany z możliwością nieuprawnionego logowania, szczególnie że hakerzy mogą swobodnie atakować pliki – najczęściej nie ma bowiem ograniczeń dotyczących wielokrotnych prób wpisania hasła.

Szyfrowanie USB można natomiast swobodnie wykonać, zarówno za pośrednictwem sprzętu (hardware), jak i oprogramowania (software) urządzenia. Szyfrowanie skoncentrowane na sprzęcie to najskuteczniejszy sposób zapewnienia ochrony przed cyberatakami.

„Szyfrowane sprzętowo urządzenia, jak np. Kingston IronKey Vault Privacy 50, spełniają surowe standardy bezpieczeństwa i zapewniają najwyższy poziom ochrony danych, aby pewnie zarządzać zagrożeniami i ograniczać ryzyko. Ponadto, nie wymagają dodatkowego oprogramowania na komputerze hosta. Brak luki w oprogramowaniu eliminuje również możliwość ataków typu brute-force, sniffing, czy hashowania pamięci” – podkreśla Robert Sepeta z Kingston Technology.

Na co zwracać uwagę?

Czego zatem użytkownicy powinni szukać w szyfrowanych dyskach USB? Zwracamy uwagę na najważniejsze cechy, które pozwolą zabezpieczyć wrażliwe firmowe dane. Kombinacja poniższych funkcji zapewni spokój, że dane firmy są bezpieczne, gdy nie można uzyskać dostępu do chmury podczas pracy poza zaporą sieciową w domu lub w biurze.

  • Dysk powinien być kompatybilny z portem USB 2.0 lub USB 3.0, który obejmuje praktycznie wszystkie najnowsze modele urządzeń cyfrowych.
  • Świetnym wyborem będzie dysk z klawiaturą alfanumeryczną, która blokuje dysk za pomocą wybranej kombinacji słów lub cyfr, zapewniając łatwą w użyciu ochronę kodem PIN.
  • Oczywiście zawsze warto pamiętać o ochronie złożonym hasłem, tak aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi.
  • Niezależność od systemu operacyjnego sprawi, że ​​dysk zachowa kompatybilność, gdy zmienimy komputer, tablet lub smartfon.
  • Dobrze jest poszukać rozwiązania z szyfrowaniem Full Disk AES 256-bit w trybie XTS, w którym odbywa się ono na dysku, nie pozostawiając śladu kodu PIN w systemie. Zapewnia ono poziom bezpieczeństwa przyjęty przez rząd USA i inne tego typu organizacje na całym świecie.
  • Certyfikat FIPS 140-2 na poziomie 3 pozwoli spełnić najczęstsze wymagania firmowe.
  • Wskazane będą także: certyfikat FIPS 197 i zgodność z TAA, aby spełnić najczęstsze korporacyjne wymogi IT.
  • Dobrze, aby dysk posiadał także technologię SuperSpeed ​​USB 3.0, co oznacza, że ​​nie trzeba będzie tracić prędkości transferu kosztem bezpieczeństwa.
  • Pracę ułatwi automatyczne tworzenie kopii zapasowych danych na Google Drive, OneDrive (Microsoft), Amazon Cloud Drive, Dropbox lub Box. Używanie zarówno zaszyfrowanego dysku USB, jak i chmury do przechowywania danych, jest podstawą bezpieczeństwa. Jeśli dysk zostanie zgubiony lub skradziony, dane nadal znajdują się w bezpiecznym miejscu i są możliwe do odzyskania.
  • Dodatkowo warto, by dysk miał trwałą, metalową obudowę, która ochroni go przed upadkami i innymi mechanicznymi uszkodzeniami.