Spuchnięta bateria w laptopie, co robić?

Korzystając z baterii litowo-jonowych w laptopach lub smartfonach musimy liczyć się z tym, że z czasem nasza bateria może ulec niepokojącemu spuchnięciu. Wielokrotnie może być tak, że będziemy dalej używać sprzętu z zepsutą bateria, bo nawet nie zauważymy, iż zwiększyła ona swoje rozmiary. Bardziej będzie się to rzucało w oczy w smartfonie niż w laptopie.

Dlaczego bateria puchnie?

Akumulatory litowo-jonowe są bardzo popularne ze względu na bardzo dobre parametry techniczne – wydajność i i brak efektu pamięci. Jednak nic nie jest pozbawione wad. Wykorzystywany lit jest bardzo reaktywnym pierwiastkiem, co powoduje awarie. Gdy bateria ulegnie przegrzaniu lub awarii z powodu zużycia, aktywują się w niej gazy, które wywołują efekt spuchnięcia, ale w zamian chronią przed jeszcze niebezpieczniejszym pożarem.

Jak postępować w przypadku spuchniętej baterii?

Dla własnego bezpieczeństwa i używanego sprzętu jak tylko zauważymy, że bateria napęczniała, należy odłączyć sprzęt od zasilania, wyłączyć go i spróbować wyjąć baterię. Nie należy posługiwać się przy tym ostrymi narzędziami, aby nie uszkodzić baterii i nie uwolnić znajdujących się w niej substancji. Nie podważaj więc baterii ani nic w nią nie wbijaj. Po wyjęciu baterii należy zaizolować styki w urządzeniu. Uszkodzoną baterię należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, zanim przekażemy ją do utylizacji. Jeśli zaś nie można samodzielnie usunąć baterii należy zanieść urządzenie do punktu serwisowego, gdzie zajmą się nim specjaliści. Uszkodzone baterie nigdy nie powinny być wyrzucane z innymi odpadami. W trosce o środowisko i bezpieczeństwo baterie należy neutralizować w autoryzowanych punktach recyklingu.

Zamienniki baterii do laptopów i smartfonów znajdą Państwo na stronie AkcesoriaMarket. Jeśli mają Państwo problem z wyborem konkretnej baterii lub jej wymianą i usunięciem w razie awarii nasz zespół specjalistów służy pomocą.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną