SpaceX – najbardziej zaawansowany projekt w dziejach kosmosu

spacex

Na nowych technologiach można zbić fortunę — pokazuje to miliarder Elon Musk — dyrektor generalny SpaceX, założyciel Tesla czy PayPal. Od lat jest pionierem i prowadzi biznesy w dziedzinie nowych technologii. Najnowszym jego dzieckiem jest rakieta kosmiczna wielokrotnego użytku. Brzmi to, jak początek sagi kolejnej części popularnego filmu, lecz to już rzeczywistość.

Człowiek ten po raz kolejny udowadnia, że można równocześnie zarabiać pieniądze i pomagać zmieniając świat. Jego przedsiębiorstwo SpaceX tworzyło pierwszą rakietę, która po starcie i odbyciu podróży w kosmos sama wraca i w całości ląduje. Jej fenomen polega na możliwości ponownego użycia. Dotychczas rakiety takie były przeznaczone tylko do jednorazowej eskapady poza ziemię. Stworzenie Falcon 9 jest jednym z przełomowych wynalazków.

Oszczędza ona w istotny sposób koszty podróży w kosmos. Posiadając tak deficytowy towar, można naprawdę wiele zarobić. Kilka państw i niezliczone prywatne firmy zainteresowane takimi podróżami w kosmos to ogromny rynek zbytu — jakkolwiek by to nie brzmiało. W dobie komercyjnych wycieczek w kosmos czy częstych lotów na międzynarodową stację kosmiczną stworzenie takiej rakiety jest idealnym posunięciem biznesowym. Czy uda się to tez innym? Na razie trwają takie próby.

Nie licząc nielicznych przypadków — biznes zawsze był głównym elementem wynalazczości i obecnie się to nie zmieniło. Projekt SpaceX pokazuje w dobitny sposób, że biznes i technologia to nierozerwalny tandem, który zarazem może przynieść też wiele korzyści.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną