Sklep internetowy – rodzaje. Na jaką licencję warto postawić?

Planujesz założyć sklep internetowy, ale nie wiesz, na jaką opcję najlepiej postawić? Tu warto rozważyć, co faktycznie będzie najlepszym rozwiązaniem. Istnieje kilka rodzajów sklepów internetowych. Każdy ma swoje zalety, ale też wady.

Przez pierwsze lata rozwoju internetu w Polsce praktycznie wszyscy sprzedający byli zmuszeni do prowadzenia biznesu poprzez platformę ofertową. Tu  zdecydowany prym wiodła platforma aukcyjna Allegro. Korzystali z niej niemal wszyscy polscy internauci, wiec była znakomitym sposobem na dotarcie do klientów. Jednak po latach również inne platformy zaczęły dochodzić do głosu – wśród nich najbardziej wybija się OLX. Przedsiębiorcy postawili jednak także na bardziej śmiałe rozwiązanie – otworzenie własnego sklepu internetowego działającego poza platformami ofertowymi.

Platforma ofertowa czy własny sklep internetowy – co wybrać?

Nie brakuje zwolenników stawiania na sprzedaż przy pomocy platform ofertowych typu Allegro czy OLX. Szacuje się, że ponad połowa posiadaczy sklepów e-commerce przynajmniej w części korzysta z tych serwisów. Nie brakuje bowiem osób, które mają własny sklep internetowy, a jednocześnie do potencjalnych klientów docierają dzięki np. Allegro. W ten sposób starają się poszerzyć grupę odbiorców. Allegro i OLX pozwalają na szybsze wejście na rynek, ale nie pozwalają na rozwinięcie skrzydeł. Dlatego też, jeśli nawet zamierzamy korzystać z usług platformy ofertowej (która też pobiera swoje prowizje!) warto łączyć to z postawieniem strony własnego sklepu internetowego, wyjaśnia przedstawiciel firmy carted.pl. Co więcej, platformy e-commerce dostępne na rynku zazwyczaj pozwalają na integrację strony z platformą ofertową, co usprawnia funkcjonowanie biznesu.

Rodzaje sklepów e-commerce – wady i zalety

Chcesz założyć stronę internetową własnego sklepu internetowego? W tym celu warto przejrzeć oferty różnych licencji platform e-commerce. Znakomitym pomysłem jest skorzystanie z doradztwa profesjonalnej agencji SEO Carted, która dopasuje wybór do oczekiwań klienta. Warto jednak znać zalety i wady najważniejszych rodzajów sklepów e-commerce.

SaaS – czy warto wybrać gotowy sklep internetowy?

Zacznijmy od najtańszego i najprostszego rozwiązania. Gotowe sklepy internetowe działają w modelu SaaS (Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa). W ich przypadku wystarczy wykupić usługę i można bardzo szybko dokonać konfiguracji sklepu. Ta opcja z pewnością spodoba się małym, niedoświadczonym biznesom – nie trzeba mieć wiedzy programistycznej, a także nie ma potrzeby aż tak intensywnego wykorzystywania usług podmiotów zewnętrznych. Problemem jest jednak wdrożenie indywidualnych i dodatkowych modułów – tu mogą pojawić się bardzo duże koszty. Oczywiście, wiele może zależeć od konkretnej licencji.

Zalety SaaS:

 • Niskie koszty początkowe;
 • Podstawowa wiedza komputerowa wystarczy;
 • Aktualizacje są dokonywane automatycznie;
 • Wdrażanie synchronizacji z innymi serwisami.

Wady SaaS:

 • Problemy z wdrożeniami indywidualnymi (potencjalnie wysokie opłaty);
 • Ograniczenie powiązanie z ingerencją w strukturę e-sklepu;
 • Brak konkurencyjności przy użyciu indywidualnych rozwiązań.

Sklep z otwartą licencją

Takie sklepy są darmowe, ale dla początkowych sprzedawców odstraszające może być to, że korzystanie z oprogramowania może przerosnąć ich siły. Jednocześnie dla wymagających użytkowników jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Sklepy z otwartą licencją opierają się na tym, co stworzyła społeczność programistów, pasjonatów kreowania darmowego contentu. To sprawia, że nieraz może być trudno prawidłowo wdrożyć tego typu rozwiązanie w życie. Jednakże sklep internetowy typu open source jak WooCommerce czy Presta jest doskonałą opcją, jeśli w przyszłości chcemy postawić na ostatnią omawianą tu opcję, czyli autorski sklep internetowy. 

Zalety sklepu open source:

 • Brak konieczności dokonywania opłat za oprogramowanie;
 • Łatwy dostęp do bardzo dużej liczby specjalistów na rynku.

Wady sklepu open source:

 • Trzeba samodzielnie przeprowadzać aktualizacje;
 • Trzeba korzystać z własnego hostingu;
 • Nie ma bezpośredniego wsparcia technicznego.

Internetowy sklep licencyjny – co to takiego?

Tu kupujemy oprogramowanie dostarczone przez specjalistyczną firmę, która stworzyła je od podstaw. Jest to drogie rozwiązanie – jednorazowa opłata wykupu może być dość wysoka. Jednocześnie jednak otrzymujemy sprawdzone, profesjonalne narzędzie – w przypadku wcześniej omawianego open source nie mamy takiej pewności. Przed wybraniem tej opcji warto upewnić się, że firma, od której kupujemy oprogramowanie, gwarantuje późniejsze serwisowanie.

E-sklepy licencyjne – zalety:

 • Usługi i funkcjonalności doskonale dostosowane do specyfiki polskiego rynku e-commerce;
 • Łatwy dostęp do firm gwarantujących wsparcie techniczne.

E-sklepy licencyjne – wady:

 • Trzeba korzystać z własnego hostingu;
 • Wykupienie licencji oznacza duży koszt jednorazowy;
 • Koszty związane z wprowadzaniem własnych modułów są bardzo wysokie.

Stwórz własny, autorski sklep internetowy!

Jest to opcja, po którą sięgają osoby chcące stworzyć sklep internetowy o bardzo szczegółowych, indywidualnych cechach. Dedykowany sklep internetowy można stworzyć samodzielnie (jest to jednak pochłaniacz czasu i trzeba mieć duże umiejętności m.in. programistyczne). Dlatego też najlepiej jest zlecić to profesjonalistom. Z zasady wprowadzanie autorskiego sklepu internetowego może być długotrwałym rozwiązaniem – zwłaszcza przy wprowadzaniu nowych funkcjonalności. Ten model sklepu internetowego z zasady wymaga od nas bardzo ścisłej współpracy z firmą, która tworzy e-sklep.

Autorski sklep internetowy – zalety:

 • Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy dopasować sklep internetowy pod bardzo zindywidualizowane wymagania;
 • Można zautomatyzować wiele procesów wedle potrzeby.

Autorski sklep internetowy – wady:

 • Jest to niezwykle kosztowne;
 • Stale trzeba przeprowadzać obsługę serwisu własnego – choć to można zlecić podmiotowi zewnętrznemu.
 • Rozwiązanie to może być czasochłonne.