Serwer dedykowany a VPS

Prawie każdy biznes, będąc na początku swojej drogi do zdobycia wirtualnego świata, staje przed decyzją z usług jakiej firmy hostingowej skorzystać. Warto zapoznać się z tym, co oferuje rynek przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Dlaczego korzystamy z czyiś serwerów?

Warto na wstępnie nakreślić czym jest serwer i do czego służy. Jest to nic innego jak komputer o wielkiej mocy obliczeniowej, na którym przechowywane są dane strony internetowej. Ten komputer musi być nieustannie włączony i podłączony do Internetu. Jak łatwo można się domyślić, taki komputer-serwer z powodu charakteru swojego działania musi być odpowiednio zabezpieczony. Dlatego powstały specjalistyczne serwerownie, które udostępniają swoje maszyny. Mało kto mógłby pozwolić sobie na samodzielne jej stworzenie, głównie, ze względu na koszty.

Dlaczego te koszty są takie duże? Nie chodzi tu jedynie o zakup odpowiedniego sprzętu ale także o zapewnienie mu odpowiednich warunków. Wszelkie normy bezpieczeństwa jakie należy spełnić są wyraźnie określone. W przypadku serwerowni należy zadbać o to by pomieszczenie było prawidłowo przygotowane. Musi mieć odpowiednią temperaturę, zainstalowane mierniki na przykład poziomu wilgotności, zamontowane filtry zanieczyszczeń. Dodatkowo serwery muszą mieć zapewnione awaryjne źródło energii i wiele innych.

W związku z powyższym, niczym dziwnym nie jest, że powstały osobne firmy, które stworzył serwerownie i udostępniają je innym. Zwykle, podczas zastanawiania się, gdzie umieścić pierwszą stronę, użytkownicy decydują się na hosting współdzielony. Rozwiązanie to polega na dzieleniu zasobów serwera razem z innymi witrynami. Jest to bezpieczne a obsługa takiego hostingu jest prosta. Niestety to współdzielenie wiąże się z pewnymi minusami, które mogą być szczególnie dotkliwe dla rozwijających się witryn. Zamieszczając stronę na serwerze hostingowym, klient ma z góry określony limit danych i przepustowość. Dlatego, gdy strona internetowa się rozwinie, przedsiębiorcy często poszukują innego rozwiązania. I wtedy przed szereg wychodzi usługa serweru dedykowanego lub serweru VPS.

Serwer dedykowany czy VPS?

Wiemy, że gdy zabraknie nam miejsca na hostingu współdzielonym, należy sprawdzić, czy są inne możliwości. W tym wypadku te możliwości istnieją. Zwykle pod uwagę bierze się wybór pomiędzy serwerem dedykowanym a serwerami VPS.

Ta pierwsza opcja oznacza wykupienie całej maszyny dla własnego użytku. Oznacza to wiele korzyści dla posiadacza takiego serwera. Nie musi z nikim dzielić się swoją przestrzenią i ma pełnię władzy. Lecz jest mały haczyk. Aby zarządzać całym serwerem trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności. Z reguł w takich sytuacjach potrzebna jest stała pomoc specjalisty od zarządzania serwerem – administratora.

Zaś serwery VPS są o wiele łatwiejsze w obsłudze, przez co nie jest konieczna pomoc kolejnej osoby. W tym rozwiązaniu chodzi o to, że serwer fizyczny jest w wirtualny sposób podzielony na kilka mniejszych. Tym samym, klient może mieć serwer dla siebie, lecz nie jest on fizycznie odrębną jednostką. W efekcie, nabywca posiada bazę odizolowaną od innych serwerów, jednak jeśli główna maszyna ulegnie awarii to nasz VPS też nie będzie działał.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną