Przyszłością logistyki są innowacje i inteligentne technologie. Nie przegap okazji

Miniony rok zakończył się dla branży logistycznej nadzwyczajnie dobrze – ta zanotowała zyski. Już jednak teraz widać, że przyszłość branży zdecydowanie leży w innowacjach. Dlaczego? Między innymi dlatego, że niezależne systemy oparte o sztuczną inteligencję mogą pomóc firmom obniżyć koszty nawet o 30%, wyeliminować błędy, a także chronić środowisko.
Brak kierowców, wysoka inflacja, skokowy wzrost cen paliw i energii, ale także problemy z zasobami oraz związane z tym opóźnienia w transporcie – nie tylko te czynniki wpływały na branżę logistyczną w ostatnich latach. Firmy zdołały jednak stawić czoła negatywnym okolicznościom, a wiele z nich w roku 2022 zanotowało zyski. Jakie są prognozy na rok 2023?
Inwestycje w technologiczne innowacje, które już teraz są koniecznością w branży, przyniosą w przyszłości oczekiwany zwrot. Ten z kolei pozytywnie wpłynie również na prognozę stabilności, która w nadchodzących latach stworzy szansę dla inwestorów w tym sektorze oraz inwestorów w ogóle.
Firma, chcąca działać efektywnie i być liderem rynku, potrzebuje najwyższej klasy systemów logistycznych.
Systemy logistyczne zapewniają:
- sprawne działanie firmy,
- optymalizację wydajności,
- możliwość obniżenia kosztów.
Procesy logistyczne to coś więcej niż tylko transport!
Obecnie procesy logistyczne są szeroko stosowane również w innych segmentach. Na przykład w przemyśle, handlu, ale także w centrach handlowych, hotelach czy innych budynkach komercyjnych.
Czy wiesz, które z technologii są przyszłością logistyki? Prawidłowa odpowiedź jest jasna. Przede wszystkim te oparte na automatyzacji i digitalizacji. Pozwolą bowiem zaoszczędzić dużo czasu, energii i pieniędzy.
WSKAZÓWKA: Jednym z rozwiązań usprawniających działanie firmy jest m.in. e-Recepcja – automatyczna recepcja.
Jakie są jej zalety?
- Świadczy kompleksowe usługi począwszy od rejestracji wejść, awizacji przesyłek kurierskich po komunikację wewnętrzną i inne zadania administracyjne.
- System ten nie tylko ogranicza koszty operacyjne, ale także przyspiesza procedury i nie obciąża systemu zbędnymi dokumentami papierowymi.
Kolejną użyteczną innowacją jest zdalny monitoring. W przypadku konieczności zapewnienia nadzoru nad bezpieczeństwem i procesami logistycznymi w poszczególnych obiektach, dostępne jest oprogramowanie, które pozwala na aktualny wgląd w całościowy ruch osób, pojazdów i mienia.
Firmy z branży logistycznej docenią również sprawne zarządzanie parkingami – prócz monitorowania wolnych miejsc nawet bez konieczności instalowania sprzętu nad każdym miejscem parkingowym oraz niezawodnego systemu zabezpieczeń przed wandalami, technologie oferują również automatyczny system wywoławczy oczekujących kierowców, inteligentną rampę, która kontroluje przebieg załadunku i wyładunku oraz modułowe kalendarze, planujące powyższe procesy i zapewniające komunikację z dostawcami.
A właśnie, czy słyszałeś kiedykolwiek o predykcyjnej konserwacji obiektów? Przyniesie szczególne korzyści przedsiębiorstwu, ponieważ pomaga zapobiegać sytuacjom kryzysowym dzięki podłączonym czujnikom zalania, ciepła, wody czy innych technologii IoT. Zdalne zarządzanie systemem z wyprzedzeniem sygnalizuje potencjalne usterki lub problemy, i w ten sposób pozwala zaoszczędzić na kosztach usuwania szkód spowodowanych ewentualną awarią.
Monitoring wizyjny może również skutecznie wspomóc marketing w twojej firmie!
W ubiegłym roku firma M2C przedstawiła również nową erę nadzoru wideo, w której materiał wideo jest wykorzystywany nie tylko do monitorowania bezpieczeństwa, ale może również dostarczać cennych informacji i danych do celów marketingowych. Na ich podstawie można analizować zachowania klientów i optymalizować istniejący in-store marketing, osiągając w ten sposób wyższą sprzedaż i satysfakcję.
Oprócz wspomnianych już korzyści, technologie logistyczne mają bardzo elastyczną strukturę i można je dostosować do konkretnych wymagań.
WSKAZÓWKA: Cyfryzacja w dziedzinie logistyki pozwala mieć ogląd nie tylko aktualnej sytuacji, niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajdujemy, ale także mieć wgląd do wszystkich niezbędnych informacji w zapisach historii lub cyklicznych raportach i zbiorczych analizach, z których następnie można wytworzyć statystyki, a wyniki porównywać ze sobą na bieżąco. Niezależne systemy ze sztuczną inteligencją mogą pomóc firmom obniżyć koszty nawet o 30%, wyeliminować błędy, a także chronić środowisko.
Cyfryzacja i automatyzacja procesów logistycznych mogą pomóc w sprawniejszym zarządzaniu zamówieniami, przyspieszyć przebieg poszczególnych procesów i wygenerować większy zysk. Stanowią one podstawę, która umożliwi firmom logistycznym sprostanie wyzwaniom nadchodzących niepewnych czasów.
Powyższe technologie oferuje międzynarodowa firma M2C, która świadczy kompleksowe usługi w zakresie zintegrowanego zarządzania obiektami (facility management), zdalnego monitoringu, automatyzacji w połączeniu z nowoczesnymi technologiami.
W ciągu 30 lat swojej działalności stała się liderem na rynku, oferując systemy do technicznego zarządzania i utrzymania nieruchomości, dozoru fizycznego budynków, recepcji, sprzątania, technologii ochrony oraz podłączenia do CMS.
W ciągu ostatniego roku powiększyła się o dział technologiczny Innovis, którego celem jest między innymi podnoszenie świadomości na temat dostępnych innowacji i najnowszych technologii w tej dziedzinie.
Pod koniec 2022 roku słowacki oddział M2C został wyróżniony z ponad 160 krajów i 200 branż, otrzymując międzynarodową prestiżową złotą nagrodę za swoje działania w dziedzinie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Szerszą ofertę technologii i systemów znajdziesz na stronie m2c.eu.