Przegląd płyt głównych – ile zapłacimy za nową?

Płyta główna jest bardzo ważnym elementem każdego komputera. Na rynku są dostępne różne produkty tego typu, o całkowicie odmiennych parametrach. To właśnie te czynniki wpływają na dokładną cenę takich komponentów. Ile trzeba zapłacić za nową płytę główną?

Nowe modele płyt głównych a ich ceny

Producenci komponentów do płyt głównych co roku tworzą zupełnie inne modele płyt głównych. Są one wyposażone w nowoczesne rozwiązania techniczne, zwiększające funkcjonalność komputera. Wśród nich pojawia się np. podbicie taktowań, usprawniona sekcja zasilania czy możliwość podłączenia kilku konkretnych kart graficznych. Wszystkie te parametry wpływają na dokładną cenę płyty głównej. Takie produkty znajdziesz m.in. na stronie internetowej https://www.sferis.pl/plyty-glowne-2894. To szeroki wybór płyt głównych różnych producentów, w tym także tych najbardziej znanych, czyli ASUS czy MSI.

Ceny płyt głównych – półka niska, średnia i wysoka

Ceny poszczególnych modeli płyt głównych różnią się od siebie. Na ogół da się je jednak zawrzeć w konkretnych widełkach. Istnieją mało wydajne, nowe płyty główne, które kosztują zaledwie około 150 zł. Na rynku znaleźć można także produkty ze średniej półki cenowej, czyli kosztujące od 500 do 1000 zł. W takim zakresie cenowym pojawia się zdecydowanie najwięcej propozycji.

Jeśli jednak masz większe wymagania odnośnie tego komponentu, konieczne jest wydanie jeszcze większej sumy. Najbardziej zaawansowane płyty główne kosztują nawet ponad 3000 zł. Są one stworzone z myślą o osobach, które intensywnie eksploatują komputer i oczekują jak największej wydajności z jego strony. Na takie produkty mogą postawić zarówno graficy komputerowi, jak i gracze. Płyty główne w różnych cenach i o zupełnie odmiennych parametrach technicznych znajdziesz m.in. na stronie internetowej https://www.sferis.pl/.

Czy warto postawić na najnowsze modele płyt głównych?

Producenci części do komputerów regularnie wypuszczają nowe produkty, pełne ciekawych rozwiązań technologicznych. Nie wszyscy jednak muszą korzystać z najnowszych płyt głównych. Czasem wystarczy postawienie na model, który powstał już kilka lat temu. Ważne jednak, by nie był on używany. Wówczas można uzyskać sprawny element objęty gwarancją. Takie płyty główne da się kupić w średniej cenie, wynoszącej około 800 zł.

Wybór odpowiedniej płyty głównej powinien zależeć również od tego, w jaki sposób korzystasz z komputera. Jeśli masz dość niewielkie wymagania i wykorzystujesz sprzęt jedynie do przeglądania internetu czy obsługi najprostszych programów, prawdopodobnie nie będzie potrzebna Ci bardzo zaawansowana płyta główna. Jeśli jednak korzystasz z oprogramowania do grafiki 3D lub wymagających gier, warto postawić na droższy produkt, pełen dodatkowych funkcji. W ten sposób unikniesz zacinania się komputera, co może w znaczny sposób uprzykrzyć jego używanie.

Od czego zależy cena płyty głównej?

Na cenę płyty głównej wpływają oczywiście jej parametry, których jest naprawdę sporo. Mowa tu także o dodatkowych udogodnieniach, poprawiających wydajność całego komputera i dających możliwość podpięcia wszelkich elementów. Znaczenie ma także to, jakiej marki jest konkretny produkt. Znane firmy zwykle chcą za swoje wyroby znacznie więcej niż te, które cieszą się mniejszą renomą. Jeśli chcesz kupić wysokiej jakości, nową płytę główną taniej, w każdej chwili możesz sprawdzać promocje. W ten sposób da się bowiem zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, szczególnie w przypadku drogich modeli.