Pożyczki bez BIK i KRD – jak to możliwe?

Osoby, które ubiegały się kiedykolwiek o kredyt w banku dobrze wiedzą, że zła historia kredytowa w bazie BIK lub negatywne wpisy w bazie KRD przekreślają szanse na pozytywną weryfikację wniosku kredytowego. Warto natomiast podkreślić, że obecnie dostępne są opcje otrzymania pożyczki bez BIK i KRD. Brzmi niewiarygodnie? Sprawdźmy, dlaczego jest to jednak możliwe i gdzie szukać tego typu zobowiązań.

Teraz można więcej, czyli zobowiązania bez BIK i KRD

Kiedyś sytuacja była prosta – kto miał długi albo niską wiarygodność kredytową, to mógł się pożegnać z możliwością otrzymania kredytu. Banki pod tym względem wykazują stanowczość, która wynika z zapisów zawartych w prawie bankowym. Do tego dochodzi jeszcze kontrola ich przestrzegania przez KNF. W efekcie żadna instytucja bankowa nie może sobie pozwolić na omijanie prawa bankowego, aby nie stracić zezwolenia na prowadzenie działalności. A normy są jasne – kredyt otrzyma wyłącznie osoba z dobrą historią kredytową i bez zadłużenia.

Po pojawieniu się sektora pozabankowego sytuacja nieco się zmieniła. Firmy pożyczkowe nie są zobligowane do respektowania postanowień prawa bankowego, ale ich funkcjonowanie reguluje ustawa antylichwiarska. Wszelkie nieprawidłowości można też zgłaszać do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w razie ich potwierdzenia nakłada nieuczciwym pożyczkodawcom stosowne kary. Natomiast dla potencjalnego klienta istotna informacja jest taka, że firmy z sektora pozabankowego mogą, ale nie muszą weryfikować baz BIK i KRD.

Warto jeszcze wspomnieć o trzeciej strefie pożyczkowej, czyli pożyczkach społecznościowych (prywatnych). W tym przypadku zasady wynikają wprost z prawa cywilnego, a prywatny inwestor nawet nie jest w stanie sprawdzić potencjalnego pożyczkobiorcy w wyżej wymienionych bazach. Dlatego wykorzystuje się inne formy zabezpieczenia w postaci zastawu lub weksla.

Pożyczki bez BIK i KRD w praktyce

Widać wyraźnie, że aktualnie osoby z negatywnymi wpisami w bazach mają dostępne opcje, umożliwiające im pozytywną weryfikację złożonego wniosku o pożyczkę. W przypadku firm pozabankowych można zetknąć się z różnymi rozwiązaniami. Niektórzy pożyczkodawcy sprawdzają wszystkie dostępne bazy i odrzucają formularze klientów z mocnymi obciążeniami (np. bardzo wysokim długiem, zajęciami komorniczymi albo kiepską historią kredytową). Zdarza się i tak, że mimo niezbyt pozytywnych wpisów wniosek zostaje przyjęty pozytywnie, ponieważ potencjalny pożyczkodawca przedstawia określone zabezpieczenia np. świadczenia o regularnie otrzymywanych dochodach w odpowiedniej wysokości. Działają ponadto firmy, które w ogóle nie weryfikują baz albo sprawdzają tylko jedną z nich.

Dobra informacja jest taka, że każda rzetelna firma pożyczkowa podaje na swojej stronie internetowej informacje o tym, czy i jakie rejestry są sprawdzane. Dlatego jeszcze przed wypełnieniem wniosku o pożyczkę warto dowiedzieć się, jak to wygląda w konkretnym przypadku, aby nie wysyłać formularza nadaremno. Szkoda cennego czasu.

Inaczej jest w sektorze social lending, ponieważ – jak już wcześniej wspomniano – bazy w ogóle nie są weryfikowane. W związku z tym rzeczywiście są dostępne pożyczki bez BIK i KRD nawet przy zadłużeniu i z brakiem zdolności kredytowej.

Gdzie szukać pożyczek bez BIK i KRD?

Na pewno nie na słupach ogłoszeniowych, ponieważ łatwo trafić na niezbyt uczciwego pożyczkodawcę, który de facto pragnie jedynie wyłudzić dane. Zresztą w ogóle nie ma sensu szukanie w strefie offline. Nie tylko łatwiej, ale też zdecydowanie wygodniej i szybciej znaleźć ofertę przez internet np. na stronie concash.pl. W jednym miejscu dostępne są propozycje różnych wierzycieli, a można ponadto ubiegać się o pożyczkę prywatną. Co więcej, to również potężna baza przydatnej wiedzy na temat pożyczek.

W każdym razie pożyczki bez BIK i KRD online przedstawione na stronie pozwalają na gruntowne porównanie poszczególnych parametrów. Dlatego od razu wiadomo, jaka jest maksymalna kwota pożyczki zarówno w wariancie krótkoterminowym, jak i długoterminowym. W zależności od tego ustala się harmonogram spłat. Można też się dowiedzieć, czy dany pożyczkodawca uwzględnia promocję w postaci pierwszej darmowej pożyczki. Jednak przede wszystkim dostępne są wymagania wobec potencjalnego klienta, a te z reguły okazują się zdecydowanie niższe w porównaniu z wymaganiami bankowymi. Oferty pożyczek bez BIK i KRD dostępne są oczywiście dla osób pełnoletnich, które posiadają już dowód osobisty. Ważne ponadto, aby mieć osobiste konto bankowe oraz numer telefonu do weryfikacji danych.

Procedura załatwiania nie jest skomplikowana i zajmuje dosłownie kilka minut. Należy wypełnić formularz, w którym podaje się podstawowe dane osobowe i kontaktowe, a także kwotę pożyczki. Jeżeli weryfikacja złożonego wniosku jest pozytywna, to pozostaje podpisanie umowy pożyczkowej i czekanie na szybki przelew. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do instytucji bankowych nie trzeba przedstawiać celu wzięcia pożyczki. Procedury okazują się zatem szybkie, nieskomplikowane i przejrzyste.