Pomoc prawna dla firm, czyli doradztwo prawne dla przedsiębiorców

Skargi, procedura zwolnienia, wypowiedzenie umowy… Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, pracownikiem, czy kontrahentem, gdy w pracy coś pójdzie nie tak, skorzystanie z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie pracy może być dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od Twojej sytuacji. Jednak pomoc prawna dla firm będzie zawsze lepszym rozwiązaniem niż działanie na własną rękę.

W jakich sporach pracowniczych można poradzić sobie bez prawnika?

Radzimy zadzwonić do prawnika specjalizującego się w prawie pracy, jeśli problem jest dość obszerny lub jeśli nie znajdujesz możliwości rozwiązania problemu. Niekoniecznie we wszystkich zawodowych sytuacjach konfliktowych prawnik będzie potrzebny, zwłaszcza gdy precedensy da się rozwiązać polubownie. Proces nie jest również niezbędny do rozwiązania drobnego sporu.

Prawnik nie jest niezbędny, gdy spór da się rozwiązać

Istnieje klasyczny przypadek, w którym czujemy, że dany spór da się rozwiązać bez pomocy prawnika. W wielu przypadkach z pewnością wiesz, jak może potoczyć się konflikt. Jeśli np. Twoja firma chce zredukować personel i wiesz, że Twoi pracownicy podpisali umowę z wypłaceniem odszkodowania, możesz zacząć swoje działania. Natomiast przy nagłej redukcji personelu pomoc prawna dla firm będzie koniecznością, by nie napotkać przykrych niespodzianek na swojej drodze.

W jakich sporach pracowniczych należy powoływać prawnika?

Pracownikowi lub partnerowi biznesowemu w trudnej sytuacji, nie zawsze będzie można spokojnie przedstawić swoich argumentów i zastanowić się nad sytuacją. Możesz też nie dysponować całą wiedzą prawniczą, aby odpowiedzieć na jego pytania. Prawnik może wtedy okazać się dobrym wsparciem, nawet koniecznością, gdy konflikt się komplikuje.

Dobre wsparcie, gdy nie wiesz, co zrobić — pomoc prawna dla firm

Podstawowym zadaniem pomocy prawnej dla firm, a więc prawnika specjalizującego się w prawie pracy, jest doradzanie klientowi. Adwokat jest prawnikiem i jako taki musi oświecić swojego rozmówcę, niekoniecznie prowadząc do kroków prawnych.

W kontekście pracy to prawnik specjalizujący się w tej dziedzinie najlepiej odpowie na wszystkie Twoje pytania. Możesz wybrać swojego prawnika jeszcze przed zaistnieniem sporu — jest to dobre rozwiązanie na przyszłość. Nie wahaj się skontaktować z jednym w swoim mieście lub regionie, jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na sytuację prawną.

Obrońca w skomplikowanych sytuacjach i polubowne rozwiązanie sporu

Skorzystaj z porady prawnika w przypadku konfliktu w pracy:

  • molestowanie,
  • zwolnienie,
  • niewypłacanie pensji,
  • zwłoka w wypłacie pensji,
  • skargi itp.

Często oznacza to unikanie procesu sądowego i sprzyjanie polubownej ugodzie. Kiedy powinieneś się skontaktować z prawnikiem? Jeśli wiesz, że nie zawsze masz rację lub nie znasz się na prawie, bezwzględnie musisz się bezzwłocznie chronić.

Kiedy zatrudnić pomoc prawną dla firmy?

Gdy prawnik interweniuje zbyt wcześnie, istnieje ryzyko powstania sporu, który nie byłby konieczny. Z drugiej strony, jeśli zainterweniuje zbyt późno, trudno mu będzie poprowadzić sprawę. Radzimy skontaktować się z pomocą prawną dla firmy przed eskalacją sytuacji, zachowując dyskrecję wobec współpracowników.