Płatności zbliżeniowe – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku

Na czym polegają płatności zbliżeniowe i czy ten sposób płatności jest bezpieczny? Dowiedz się, jak płacić zbliżeniowo i dlaczego ta metoda cieszy się tak ogromnym zaufaniem wśród Polaków.

Płatności zbliżeniowe – czym są i jak działają?

Płatności zbliżeniowe cieszą się ogromną popularnością, co wynika przede wszystkim z ich użyteczności i możliwości szybkiej zapłaty. Bezdotykowe płacenia za pomocą karty zbliżeniowej, breloka lub smartfona nie sprawia żadnych trudności, warto jednak dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak płacić kartą w taki sposób. Plastikowa karta (lub brelok) ma wbudowany malutki mikroprocesor, pamięć i antenę, a podczas płatności wykorzystywane jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Dlatego też kart nie trzeba wkładać do czytnika, zamiast tego wystarczy ją tylko zbliżyć na odległość kilku centymetrów od terminala płatniczego.

Przy płatności zbliżeniowej dokonywanej za pomocą telefonu wykorzystywany jest natomiast system NFC (Near Field Communication), czyli bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna obsługująca fale radiowe. Płatności zbliżeniowe mają się bardzo dobrze w naszym kraju. Polska była pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, która wdrożyła tę technologię, a pierwsze jej wykorzystanie miało miejsce już w 2007 roku. Od lat odsetek transakcji wykonywanych zbliżeniowo rośnie.

Jak płacić kartą zbliżeniową?

Cała procedura jest bardzo prosta, wyjaśnimy ją jednak krok po kroku, aby rozjaśnić ewentualne wątpliwości:

  1. Podejdź do kasy/sprzedawcy i poinformuj, że chcesz zapłacić zbliżeniowo.
  2. Przyłóż kartę płatniczą do czytnika w momencie, gdy poprosi o to sprzedawca – na terminalu płatniczym powinna wtedy pojawić się kwota do zapłaty.
  3. Zbliż kartę płatniczą na odległość około 4–5 centymetrów od terminala płatniczego.
  4. W tym momencie powinieneś usłyszeć charakterystyczne „piknięcie”, a na terminalu zaświecą się zielone diody. Będzie to potwierdzenie akceptacji płatności zbliżeniowej.
  5. Jeżeli kwota twoich zakupów nie przekracza 100 zł, nie powinieneś wprowadzać PIN-u (ze względów bezpieczeństwa co pewien czas możesz zostać jednak o to poproszony).
  6. Jeśli kwota do uiszczenia będzie wyższa niż 100 zł, będziesz musiał wpisać na klawiaturze kod PIN i następnie potwierdzić go zielonym przyciskiem.

Prawda, że proste? Jeśli nigdy nie płaciłeś zbliżeniowo, z pewnością bez trudu sobie z tym poradzisz. Pora dowiedzieć się również, jak płacić telefonem. Na szczęście cała procedura jest bardzo podobna, najpierw musisz jednak pobrać i zainstalować na swoim telefonie aplikację banku, w którym prowadzisz rachunek. Następnie utwórz cyfrową kartę na podstawie karty płatniczej, której chcesz używać do dokonywania płatności. Po podejściu do kasy uruchom aplikację mobilną i postępuj zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. Pamiętaj, że aby płatności telefonem były możliwe, konieczne jest uruchomienie systemu NFC (na szczęście nie musisz tego robić za każdym razem). Następnie zbliż telefon do terminala i postępuj dokładnie tak, jak przy płatności zbliżeniowej kartą.

Skoro już wiesz, jak płacić kartą w sklepie, warto sprawdzić, czy płatności zbliżeniowe i terminale płatnicze są bezpieczne. Karty zbliżeniowe posiadają całą masę zabezpieczeń, jak choćby:

  • chip, który zostaje uaktywniony wyłącznie podczas dokonywania płatności na sygnał wysłany z terminala płatniczego,
  • terminal płatniczy, a właściwie czytnik kart płatniczych i karta zbliżeniowa muszą znajdować się bardzo blisko siebie (nie dalej niż 5 cm),
  • zdalne odczytanie danych z karty nie jest możliwe.