Pierwsze obrazy niewidzialnego wszechświata z Teleskopu Webba

Nadszedł świt nowej ery w astronomii, gdy świat po raz pierwszy zobaczy pełne możliwości Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA, powstałego w wyniku współpracy z ESA (Europejską Agencją Kosmiczną) i CSA (Kanadyjską Agencją Kosmiczną).

Pełny zestaw pierwszych pełnokolorowych zdjęć teleskopu i danych spektroskopowych, które odkrywają kolekcję nieuchwytnych do tej pory cech kosmicznych, wydany we wtorek, jest dostępny na: https://www.nasa.gov/webbfirstimages

„Dziś prezentujemy ludzkości nowy, przełomowy widok kosmosu z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba — widok, jakiego świat nigdy wcześniej nie widział” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Te obrazy, w tym najgłębszy widok naszego wszechświata w podczerwieni, jaki kiedykolwiek został wykonany, pokazują nam, jak Webb pomoże odkryć odpowiedzi na pytania, których nawet jeszcze nie wiemy, jak zadać; pytania, które pomogą nam lepiej zrozumieć nasz wszechświat i miejsce ludzkości w nim”.

„Niesamowity sukces zespołu Webb jest odzwierciedleniem tego, co NASA robi najlepiej. Bierzemy marzenia i zamieniamy je w rzeczywistość dla dobra ludzkości. Nie mogę się doczekać odkryć, które odkryjemy — zespół dopiero się rozkręca!”.

NASA bada nieznane w przestrzeni kosmicznej dla dobra wszystkich, a pierwsze obserwacje Webba opowiadają o ukrytym wszechświecie poprzez każdą fazę historii kosmosu — od sąsiednich planet poza naszym układem słonecznym, znanych jako egzoplanety, do najbardziej odległych obserwowalnych galaktyk we wczesnym wszechświecie.

„To wyjątkowy i historyczny moment” – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Science Mission Directorate NASA. „Potrzeba było dziesięcioleci dążenia i wytrwałości, aby nas tu doprowadzić i jestem niezmiernie dumny z zespołu Webb. Te pierwsze obrazy pokazują nam, jak wiele możemy osiągnąć, gdy zjednoczymy się za wspólnym celem, aby rozwiązać kosmiczne tajemnice, które łączą nas wszystkich. To oszałamiający wgląd w to, co jeszcze przed nami.”

„Jesteśmy podekscytowani, że możemy świętować ten niezwykły dzień ze światem” – powiedział Greg Robinson, dyrektor programu Webb w siedzibie NASA. „Piękna różnorodność i niesamowita szczegółowość obrazów i danych teleskopu Webb będzie miała głęboki wpływ na nasze zrozumienie wszechświata i zainspiruje nas do wielkich marzeń”.

Pierwsze obserwacje Webba zostały wybrane przez grupę przedstawicieli NASA, ESA, CSA i Space Telescope Science Institute. Ukazują one możliwości wszystkich czterech najnowocześniejszych instrumentów naukowych Webba:

  • SMACS 0723: Webb dostarczył najgłębszy i najostrzejszy jak dotąd obraz odległego Wszechświata w podczerwieni — i to w zaledwie 12,5 godziny. Dla osoby stojącej na Ziemi i patrzącej w górę, pole widzenia tego nowego obrazu, będącego kolorową kompozycją wielu ekspozycji, z których każda trwa około dwóch godzin, jest mniej więcej wielkości ziarnka piasku trzymanego na wyciągnięcie ręki. To głębokie pole wykorzystuje soczewkującą gromadę galaktyk, aby znaleźć jedne z najbardziej odległych galaktyk, jakie kiedykolwiek wykryto. Ten obraz to tylko zarys możliwości Webba w zakresie badania głębokich pól i śledzenia galaktyk aż do początku czasu kosmicznego.
  • WASP-96b (widmo): Szczegółowa obserwacja Webb tej gorącej, puszystej planety poza naszym Układem Słonecznym ujawnia wyraźną sygnaturę wody, wraz z dowodami na zamglenie i chmury, których poprzednie badania tej planety nie wykryły. Dzięki pierwszej detekcji wody w atmosferze egzoplanety, Webb wyruszy teraz na badania setek innych układów, aby zrozumieć, z czego składają się atmosfery innych planet.
  • Mgławica Pierścień Południowy: Ta mgławica planetarna, rozszerzający się obłok gazu, który otacza umierającą gwiazdę, znajduje się w odległości około 2000 lat świetlnych. Tutaj, potężne oczy Webba pracujące w podczerwieni, po raz pierwszy ukazują w pełnym świetle drugą umierającą gwiazdę. Od narodzin do śmierci jako mgławica planetarna, Webb może badać wydalane powłoki pyłu i gazu starzejących się gwiazd, które pewnego dnia mogą stać się nową gwiazdą lub planetą.
  • Kwintet Stephana: Widok Webba na tę zwartą grupę galaktyk, znajdującą się w gwiazdozbiorze Pegaza, przebił się przez całun pyłu otaczający centrum jednej z galaktyk, aby ujawnić prędkość i skład gazu w pobliżu jej supermasywnej czarnej dziury. Naukowcy mogą teraz spojrzeć z niespotykaną dotąd szczegółowością na to, jak oddziałujące ze sobą galaktyki wyzwalają formowanie się gwiazd w sobie nawzajem i jak zaburzony jest gaz w tych galaktykach.
  • Mgławica Carina: Spojrzenie Webba na „kosmiczne klify” w Mgławicy Carina odsłania najwcześniejsze, szybkie fazy formowania się gwiazd, które wcześniej były ukryte. Patrząc na ten region gwiazdotwórczy w południowym gwiazdozbiorze Carina, jak również na inne podobne, Webb może zobaczyć nowo formujące się gwiazdy i zbadać gaz i pył, który je stworzył.

„Absolutnie ekscytujące!” powiedział John Mather, starszy naukowiec projektu Webb w Goddard Space Flight Center NASA w Greenbelt, Maryland. „Sprzęt działa doskonale, a natura jest pełna zaskakującego piękna. Gratulacje i podziękowania dla naszych światowych zespołów, dzięki którym było to możliwe.”

Publikacja pierwszych obrazów i widm Webba rozpoczyna początek operacji naukowych Webba, podczas których astronomowie na całym świecie będą mieli szansę obserwować wszystko, od obiektów w naszym układzie słonecznym po wczesny wszechświat, korzystając z czterech instrumentów Webba.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wystartował 25 grudnia 2021 roku na rakiecie Ariane 5 z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej. Po zakończeniu skomplikowanej sekwencji rozmieszczenia w przestrzeni kosmicznej, Webb przeszedł miesiące rozruchu, podczas którego jego lustra zostały wyrównane, a instrumenty skalibrowane do środowiska kosmicznego i przygotowane do nauki.

Publiczność może również oglądać nowe obrazy Webba we wtorek na kilku cyfrowych ekranach na Times Square w Nowym Jorku i na Piccadilly Circus w Londynie, zaczynając odpowiednio od 17:30 EDT i 22:30 GMT.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest najważniejszym na świecie obserwatorium nauki o kosmosie. Webb będzie rozwiązywał zagadki w naszym Układzie Słonecznym, spoglądał w odległe światy wokół innych gwiazd i badał tajemnicze struktury i pochodzenie naszego wszechświata i naszego w nim miejsca.

Centrala NASA nadzoruje misję dla Dyrekcji Misji Naukowych agencji. Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda w Greenbelt, Maryland, zarządza Webbem dla agencji i nadzoruje prace nad misją wykonywane przez Space Telescope Science Institute, Northrop Grumman i innych partnerów misji. Oprócz Goddarda w projekcie uczestniczyło kilka ośrodków NASA, w tym Johnson Space Center w Houston, Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii, Marshall Space Flight Center w Huntsville w Alabamie, Ames Research Center w Dolinie Krzemowej w Kalifornii i inne.

Pełną tablicę pierwszych zdjęć i widm Webba, w tym pliki do pobrania, można znaleźć na stronie: https://webbtelescope.org/news/first-images

Źródło: NASA