Opis opon samochodowych w pigułce

Funkcjonalność 

Opony w samochodzie osobowym są jedynym elementem styku pomiędzy całym samochodem a nawierzchnią po której porusza się auto. Z racji tego opony pełnią szereg funkcji. Przed wsiadaniem do pojazdu dobrze się z nimi zapoznać. Pierwszą funkcją, którą należy wymienić jest prowadzenia bez względu na to  jaki jest stan nawierzchni lub jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz opony o których mowa zapewniają nam odpowiednie prowadzenie samochodu. Opony utrzymują nam stały kierunek jazdy. Trzeba także przestrzegać pewnych kryteriów mianowicie, trzeba mieć odpowiednie ciśnienia w oponach, dzięki spełnieniu tych wymagań nasz kierunek jazdy będzie działał tak jak należy. Drugą funkcją jest przenoszenie opony podczas jazdy jak i postoju przenoszą obciążenia statyczne jak i dynamiczne. Trzecią funkcją jest amortyzacja opony same w sobie amortyzują nierówności drogi. Dzięki temu jest lepszy komfort jazdy a także minimalizujemy zużycie podwozia pojazdu. Następna funkcjonalnością jest jazda dzięki założonym opon prowadzenie auta jest znacznie wygodniejsze. Kolejna funkcją jak i ostatnią jest trwałość  opony podczas swojego użytkowania muszą przetrwać kilkanaście milionów obrotów. Trwałość opon zależy między innymi od stanu technicznego samochodu, drogi obciążenia, techniki jazdy- hamowania lu  przyspieszenia czy najważniejszego wspomnianego wyżej ciśnienia w oponach. 

Zawartość opony, budowa opony

Na budowę opony samochodowej składa się kilka funkcji, które są niezbędne do tego aby opona spełniała oczekiwania. Najważniejszym elementem jest bieżnik zajmuję on na oponie aż 80%. Jest to część opony która ma bezpośredni kontakt z podłożem. Zapewnia on odpowiednią przyczepność podczas prowadzenia auta. Następnie ważnym elementem na oponie jest bark jest to cześć opony między występującym bieżnikiem a ścianą boczną. Bark wspomaga nam pewniejsze pokonywanie zakrętów. Później występują rowki obwodowe są to szerokie wycięcia w bieżniku, zapewniające odprowadzanie wody. Kolejnym elementem są klocki bieżnika tworzą one architektura bieżnika co ciekawe w oponach letnich są masywne i i większe a w zimówkach ich sieć jest gęstsza. Po klockach występuje bok opony chroni on oponę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Umieszczone są na nim wszelkie informacje o oponie. Wysokość ścianki na boku opony ma znaczenie komfortu. Ostatnim elementem jest stopka odpowiada ona za poprawne osadzenie opony na feldze. 

Zalety co jest fajne

Przydatną opcją, która znajduję się na oponie jest etykieta, która pozwala określić nam jakiej jakości jest opona i na jakie warunki nadaje się. Na etykiecie możemy odczytać takie informacje jak: hamowanie na mokrej nawierzchni, hałas opony podczas prowadzenia pojazdu a także opory toczenia. Najlepsza oczywiście jest skala A z kolei najgorsza jest skala G. Kolejną zaletą jest możliwość sprawdzenia czy obliczenia jakie zamienniki opon będą pasowały do naszego pojazdu.

Czego brakuje

Na polskim rynku jest dużo różnych marek, które oferują przeróżne rodzaje opon. Jednak, że brakuje jednej konkretnej marki, która oferowałby naprawdę dobrą oponę w przystępnej cenie. 

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną