O czym musisz pamiętać, jeżeli zamierzasz sprzedawać w Internecie?

Internet na stałe zagościł w niemal każdej sferze naszego życia. Online poznajemy przyjaciół, a czasem nawet się zakochujemy, dlatego nie można się dziwić, że w siłę rośnie również sprzedaż internetowa. O czym warto pamiętać planując założenie własnego e-sklepu? Zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek.

Czy sprzedaż w Internecie się opłaca?

W Internecie najchętniej kupujemy książki, odzież, kosmetyki i sprzęt elektroniczny. Online coraz częściej robimy również zakupy spożywcze. Biorąc pod uwagę popularność zakupów internetowych można zaryzykować stwierdzenie, że sprzedaż online faktycznie się opłaca, ale po pierwsze: trzeba wiedzieć co sprzedawać i umieć trafić do swojej grupy docelowej, a po drugie: wybrać odpowiedni sposób dystrybuowania towarów. Na początek, jeżeli nie stać się na zbudowanie sklepu internetowego, możesz skorzystać ze specjalnych portali przeznaczonych do sprzedaży. W tym przypadku jednak musisz się liczyć z ograniczeniami, które dotyczą budowania wizerunku Twojej własnej marki.

6 kwestii, o których musisz pamiętać sprzedając w Internecie

Sprzedaż w Internecie, mimo że cieszy się dzisiaj bardzo dużą popularnością, musi być dobrze przemyślana, jeżeli rzeczywiście chcesz zyskać grono klientów. Istnieje kilka kwestii, które mają priorytetowe znaczenie dla Twoich wyników sprzedażowych. Jakich?

Strona internetowa e-sklepu musi dobrze działać na urządzeniach mobilnych. Dzisiaj coraz częściej zakupy robimy z poziomu smartfona, który jest zawsze pod ręką. Budując swój e-sklep musisz mieć na uwadze potrzeby osób, które zazwyczaj zamówienia składają za pośrednictwem telefonu, dlatego upewnij się, że jego strona internetowa dobrze wygląda na urządzeniach mobilnych i gwarantuje wystarczająco wysoki komfort korzystania ze sklepowego asortymentu.

Gwarancja bezpiecznych płatności. Tutaj chyba nie trzeba wiele wyjaśniać. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Twoi klienci muszą mieć pewność, że o nie dbasz. Co więcej, dzisiejsi klienci mają pod tym względem coraz większą świadomość.

Wybór opcji dostawy i płatności. Bardzo możliwe, że część Twoich klientów będzie wolała dostawę do paczkomatu, a inni preferują opcję dostawy kurierskiej lub odbiór osobisty. To samo dotyczy form płatności. Jeżeli klient nie znajdzie ulubionego sposobu dostawy lub płatności w Twojej ofercie, możliwe, że skorzysta z oferty konkurencji. Miej to na uwadze i postaraj się, żeby pod tym względem zaproponować kupującym możliwie jak największy wybór atrakcyjnych i komfortowych rozwiązań.

Nieskomplikowana ścieżka zakupu. Ścieżka prowadząca do finalizacji transakcji, powinna być możliwie jak najprostsza. Jeżeli będzie skomplikowana, możliwe, że klient zrezygnuje z dokończenia zakupów. Kupujący nie powinien być zmuszony do zastanawiania się nad kolejnymi krokami realizacji zamówienia. Całość powinna być intuicyjna.

Wysoki poziom obsługi klienta. Im szybciej odpowiadasz na pytania klientów, tym lepiej. Kluczowe znaczenie ma również możliwie jak najsprawniejsze rozwiązywanie ewentualnych problemów, na przykład, dotyczących uszkodzonych produktów lub zagubionej przesyłki.

Opis i zdjęcia produktów. Zdjęcia produktów powinny właściwie je prezentować i pozwalać na dokładne obejrzenie towarów, a opisy przekazywać, możliwie jak najbardziej zwięźle, podstawowe informacje na ich temat, jednocześnie zachęcając do zakupów.

Reasumując: sprzedaż w Internecie może się opłacać, ale podstawowe znaczenie ma to, żeby prowadzenie własnego e-sklepu dostosować do potrzeb Twojej grupy docelowej i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych i aktualnych klientów.