Naprawa oraz odzyskiwanie danych z nośników

Odzyskiwanie danych z dysku, pendrive oraz płyty CD, DVD to niełatwa procedura. Jednak gdy mamy do czynienia z dyskiem HDD możliwość jego uszkodzenia jest większa, gdyż posiada on części mechaniczne. Tak w przypadku pedndrive lub dysku SSD najczęściej dysk ulega uszkodzeniu przez pojawienie się bad sector, czyli sektora nośnika danych, którego próba odczytu daje błąd. Taki sektor można przywrócić do użytku poprzez ponowne zapisanie go. 

Odzyskiwanie danych z płyty CD lub DVD

Porysowana płyta nie jest widoczna przez stacje na płyty, przez co tym samym nie widzi jej komputer. Nie oznacza to, że użytkownik musi się pożegnać z danymi, które się na niej znajdowały. Istnieje program, który tak jak w przypadku odzyskiwania zdjęć pozwoli nam na przywrócenie informacji z uszkodzonego nośnika. Zniszczone sektory mogą znajdować się także na płycie w tym przypadku mamy możliwość przywrócenia danych za pomocą dwóch programów takich jak:

BulletProof Fille Copy

Korzystanie z tego programu jest bardzo proste. Program składa się z dwóch okien w pierwszym wybieramy dysk lub katalog z którego chcemy skopiować uszkodzone dane. Za pomocą tego programu możemy odzyskać także pliki z uszkodzonej pamięci Flash. Kolejnym krokiem jest wybór dysku na, który mają trafić dane. Po czym należy kliknąć start. W przypadku mniejszych uszkodzeń dane możemy odzyskać w 100% co jednak w momencie gdy uszkodzenie jest większe nie zawsze jest możliwe. 

ISO Buster 

Ten program zaleca się stosować w przypadku, gdy komputer w ogóle nie widzi naszej płyty jako uszkodzonej lub znajdują się na niej uszkodzone ścieżki w tym przypadku szansa na odzyskanie danych w 100% jest niewielka. Po uruchomieniu programu należy wybrać ścieżkę gdzie znajduje się nasza płyta. Możemy wejść  w określoną ścieżkę i znaleźć dany nas interesujący plik, a następnie przekopiować go na dysk. Jednak, gdy program nie może odnaleźć plików należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na płytę i wybrać szukaj utracone plików oraz foldery.  

Odzyskiwanie danych z dysków  

Pendrive 

Tutaj proces przywracania danych nie jest taki trudny. Najczęściej uszkodzeniu ulega nasz dysk Flash w wyniku gdy przerwiemy dany proces np. kopiowanie plików wtedy partycja znajdująca się na nim potrafi się zaszyfrować, albo mogą pojawić się uszkodzone sektory, a zwykłe windowsowe formatowanie może w tym przypadku nie pomóc. Dlatego warto zainteresować się następującymi programami takimi jak:

MiniTool Partition Wizard

Aplikacja umożliwia przeprowadzenie wielu operacji na partycjach takich jak ich tworzenie, zmiana rozmiaru, kopiowanie, konwertowanie, ukrywanie oraz odzyskiwanie. Program jest zgodny z różnymi wersjami systemu Windows. Ponadto mamy tutaj dostęp do narzędzi, które gwarantują na bezproblemowe odzyskiwanie danych z macierzy RAID

Dysk HDD i SSD 

Odzyskiwanie danych z dysku HDD jest łatwiejsze niż w przypadku dysków SSD, ponieważ odzyskiwanie danych z dysku SSD jest jeszcze w fazie testów oraz rozwoju. Jednak uszkodzenia dysków SSD występują rzadko i są najczęściej spowodowane problemami z zasilaniem, ponieważ zbyt wysokie napięcie może spowodować spalenie wewnętrznych zasilaczy pamięci i kontrolera co może prowadzić także do uszkodzenia elementów przechowujących dane. Może także dojść do uszkodzenia kości pamięci dysku SSD. Tego typu usterki są spowodowane głównie zużyciem. Natomiast dyski HDD uszkodzony w przypadku w gdy nie włącza się lub błędnie odczytuje dane najczęściej ma uszkodzoną głowicę, lub napęd dysku. Charakterystyczne wtedy podczas tego typu uszkodzeń są niepokojące dźwięki dochodzące ze środka urządzenia tarcie, klikanie, mielenie. Naprawić tego typu dyski możemy w HDD laboratory Warszawa gdzie w ofercie usługowej tego serwisu znajdziemy nie tylko opcje naprawy i odzysku dysków SSD i HDD, ale także możemy przywrócić dane z pendrive.    

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną