Na co agencje rekrutacyjne najbardziej zwracają uwagę podczas rekrutacji IT?

Kiedy mowa o rekrutacji do dużych, renomowanych firm IT, samo otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną jest już pierwszym, małym sukcesem, oznaczającym, że deklarowane w Twoim CV umiejętności zdobyły zainteresowanie potencjalnego pracodawcy. Mimo to nie możesz zapominać, że najtrudniejsze wyzwanie dopiero przed Tobą – bezpośrednie spotkanie najczęściej z profesjonalnym rekruterem reprezentującym firmę pracodawcy. Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, by skutecznie podtrzymać dobre wrażenie i otrzymać wymarzoną pracę? Sprawdź, na co agencja rekrutacyjna IT zwraca największą uwagę podczas rekrutacji i nie popełniaj tych samych błędów w drodze po swoje upragnione stanowisko.

Błędy kandydatów, których nie lubi żadna agencja rekrutacyjna IT

Rozmowa rekrutacyjna to ważne wydarzenie, które potrafi solidnie zestresować nie tylko osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową, ale również bardziej doświadczonych pracowników. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że rozmowa o pracę każdorazowo wiąże się z koniecznością stanięcia przed swego rodzaju testem i weryfikacją posiadanych umiejętności. To sprawia, że odpowiednie przygotowanie merytoryczne to podstawa, jednak podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej liczy się również wiele innych aspektów, które nierzadko mogą przesądzić o pomyślności całej rekrutacji. Jakich błędów warto więc unikać w rozmowie z agencją rekrutacyjną IT?

Brak przygotowania i lekceważący stosunek do procesu rekrutacyjnego

Często popełnianym błędem, szczególnie wśród osób intensywnie poszukujących zatrudnienia i biorących udział jednocześnie w wielu procesach rekrutacyjnych, jest niewystarczające przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Nawet jeśli szukasz pracy już od dłuższego czasu i odbywasz kolejną rozmowę z rzędu, staraj się nie pokazać swojego zniecierpliwienia przed rekruterem z agencji rekrutacyjnej IT. Firmy coraz bardziej cenią kandydatów, którzy są zmotywowani do pracy właśnie u nich, dlatego nie pozwól rekruterowi odczuć, że szukasz jakiegokolwiek zatrudnienia. W zamian postaraj się rzetelnie przygotować do umówionej rozmowy kwalifikacyjnej, zrób research na temat potencjalnego pracodawcy, próbując jak najlepiej poznać jego firmę i profil działalności.

Nieumiejętność zadawania pytań

Jak w prosty sposób pokazać rekruterowi z agencji rekrutacyjnej IT, że jesteś zmotywowany do pracy właśnie w tym miejscu i poważnie podchodzisz do całego procesu? Przede wszystkim zadając pytania świadczące o dobrym przygotowaniu do spotkania i żywym zainteresowaniu ofertą. Podczas każdej rozmowy o pracę pojawia się bowiem moment, w którym rekruter pozwala kandydatowi na zadanie interesujących go pytań. W dobrym tonie jest wykorzystanie tej okazji – w tym celu warto już przed rozmową przygotować listę kilku istotnych pytań i zagadnień, które można wtedy poruszyć. Przykładowe pytania mogą dotyczyć m.in. codziennego zakresu obowiązku na danym stanowisku, możliwości rozwoju w firmie, dodatkowych benefitów pracowniczych czy szczegółowego przebiegu procesu onboardingu.

Spóźnienia i dzwoniący telefon

Spóźnialstwo to bez wątpienia cecha, która nie jest mile widziana podczas żadnego rodzaju spotkań, nie wyłączając z tego rozmowy rekrutacyjnej. Pojawienie się z widocznym opóźnieniem na spotkaniu, które ma przecież zadecydować o dalszej karierze zawodowej kandydata, jeśli nie stoi za nim żaden istotny powód – często jest odbierane jako brak szacunku dla pozostałych uczestników. Podobnie wygląda sytuacja z niewyciszonym, dzwoniącym w najmniej stosownych momentach telefonem. Dlatego chcąc okazać szacunek dla rozmówcy, warto zaplanować dzień tak, by móc bez obaw dotrzeć na spotkanie o ustalonym czasie, pamiętając o uprzednim wyciszeniu telefonu.

Nieodpowiedni ubiór

Choć wygląd zewnętrzny ma znaczenie drugorzędne w stosunku do posiadanej wiedzy i umiejętności, warto pamiętać o tym, że strój, w jakim kandydat pojawi się na rozmowie o pracę, świadczy o jego nastawieniu zarówno do potencjalnego pracodawcy, jak i samego procesu rekrutacyjnego. Aby uniknąć niepożądanych wpadek wizerunkowych, należy więc każdorazowo zadbać o schludny, formalny ubiór. Nie warto bowiem ryzykować, że swoim nieodpowiednim strojem wpłyniesz negatywnie na wynik rozmowy – dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na strój bardziej oficjalny, w stonowanych kolorach.