Motoryzacja 2.0

pojazdy autonomiczne

Obecny rozwój technologiczny stoi na wysokim poziomie. Nikogo nie dziwią już samoskrętne światła czy kluczyki samochodowe w postaci karty kredytowej. Nowością, która powoli wchodzi do codzienności — są pojazdy autonomiczne, które same wożą pasażerów z punktu A do punktu B. Na jakiej zasadzie działają, czy można już nimi jeździć oraz, czy można je kupić? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Pojazdy autonomiczne testowane przez Google i Tesla

Samo rozwiązanie polega na zamontowaniu wielu skanerów w aucie, które monitorują drogę i zarządzają torem jazdy. Komputery same interpretują, z jaką prędkością można jechać, kiedy skręcić i jaka droga podążać. Takie rozwiązania testują takie firmy jak Google czy Tesla. Od użytkowników wymagane jest tylko podanie docelowej lokalizacji i powstrzymaniem nerwów na wodzy w czasie podróży. Pojazdy autonomiczne przejechały już miliony kilometrów i są dużo bezpieczniejsze od tych tradycyjnych. Samochody tego typu są już dość popularną nowością.

A co jeśli ktoś wpadnie na pomysł autonomicznego autobusu?

On już istnieje! Olli — autobus, który sam wozi pasażerów, kursuje już na regularnych liniach w Waszyngtonie, a w Berlinie jest testowany w jednej z dzielnic. Zabiera on na pokład kilkunastu pasażerów, rozwija prędkość kilkudziesięciu kilometrów na godzinę i rzecz jasna działa sam.

Motoryzacja przyszłości to już fakt. Nie szokuje swoją obecnością coraz większą ilość osób, a wręcz staje się pożądana. W niektórych częściach USA można legalnie korzystać z pojazdów autonomicznych, a w innych miejscach taki stan rzeczy powstrzymują tylko przepisy. To bardzo wielki skok technologiczny mający wiele plusów na miarę wynalezienia komputera.