Materiały eksploatacyjne do drukarek – co trzeba wiedzieć?

Materiały eksploatacyjne to podstawowy koszt wynikający z używania drukarki. Jeszcze przed zakupem sprzętu najlepiej zorientować się w specyfice materiałów eksploatacyjnych. Co warto o nich wiedzieć?

Materiały eksploatacyjne do drukarek atramentowych

Drukarki atramentowe to popularne urządzenia do drukowania, które można znaleźć głównie w domach i małych biurach. Materiały eksploatacyjne do drukarek tego typu nie są zbyt drogie pod warunkiem, że natężenia drukowania jest niewielkie lub średnie. Podstawowy materiał eksploatacyjny do takiego urządzenia to papier. Dobry papier do drukarki atramentowej w przypadku druku monochromatycznego oraz kolorowego to zwykły uniwersalny papier o gramaturze 80g/m2. Jeśli chcesz drukować zdjęcia, to wybierz papier fotograficzny dostępny w wersji matowej, satynowej lub błyszczącej o gramaturze 160g/m2.

Kolejnym istotnym materiałem jest tusz, który możesz zakupić w formie oryginalnej lub pod postacią zamiennika. Oryginalne tusze stanowią dodatkową korzyść dla producentów drukarek, którzy zalecając używanie oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. W ten sposób zapewniają sobie dodatkowe wpływy finansowe. Dobrej jakości zamienniki mają taką samą jakość, ale są sporo tańsze. Przez to też stanowią ekonomiczną alternatywę dla oryginalnych tuszy.

Dobry papier do drukarki oraz odpowiedni tusz to nie wszystko. Dodatkowymi materiałami eksploatacyjnymi do drukarek atramentowych są głowice oraz kasety konserwacyjne. Te pierwsze pozwalają tuszowi na papierze szybciej wysychać i zapewniają wysoką rozdzielczość wydruków. Z kolei kasety konserwacyjne pozwalają na najwyższą jakość zadruków.

Materiały eksploatacyjne do drukarek laserowych

Elementy wymienne w drukarkach laserowych są inne niż w przypadku urządzeń atramentowych. W drukarkach laserowych należy zadbać o wymianę kasety z tonerem, zespołu bębna obrazowego, pasa transferowego czy pojemnika na zużyty toner. Materiałem eksploatacyjnym jest też oczywiście dobry papier do drukarki.

Kaseta z tonerem jest najważniejszym materiałem eksploatacyjnym drukarki laserowej i zawiera proszek barwiący. Zespół bębna obrazowego używany jest do tworzenia oraz przenoszenia środka barwiącego na wydruk. Pas transferowy wykorzystywany jest w urządzeniach kolorowych i dzięki niemu odbywa się łączenie kolorów. I wreszcie pojemnik na zużyty toner, czyli element, w którym zbierają się pozostałości niewykorzystanego tonera.

Jak wybrać papier do drukarki?

Najczęściej pojawiającymi się pojęciami w zakresie papieru do drukarki są gramatura, grubość, klasa, format, nieprzezroczystość oraz gładkość. Gramatura informuje o wadze jednego arkusza papieru. Im wyższa gramatura, tym kartka będzie grubsza i sztywniejsza. Standardowy papier biurowy ma gramaturę 80g/m2, natomiast papiery ozdobne od 160 do 250g/m2.

Kolejnym parametrem jest grubość. Oznacza ona odległość między wierzchem a spodem arkusza, który położony jest na płasko. Grubość mówi o tym, czy papier będzie się zaginał. Im większa grubość papieru, tym sztywniejsza będzie każda kartka. Klasa papieru to z kolei przede wszystkim poziom jasności. Papier klasy A odznacza się najczystszą bielą, C to wariant bardziej ekonomiczny i mniej biały. Następnie format. Standardowy A4 ma wymiary 210 na 297 milimetrów i jest to najpopularniejszy rozmiar papieru do drukarki. Mniej oczywisty, ale również używany, jest format A3 czy papier fotograficzny o mniejszym rozmiarze.

Nieprzezroczystość świadczy o tym, czy druk z drugiej strony będzie przebijał. Nieprzezroczystość wyrażana jest w procentach. Gładkość papieru, czyli ostatni z parametrów, ma natomiast znaczenie w odniesieniu do jakości wydruku.

Jaki papier wybierać do drukarki atramentowej i laserowej? Do standardowych wydruków odpowiedni będzie papier o gramaturze 80g/m2. Przy specyficznych drukach, możesz wybrać grubszy oraz błyszczący papier.