Marszałek województwa śląskiego: cele fali renowacji są ambitne i w pełni je popieramy

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski © European Union

Cele fali renowacji są ambitne i w pełni je popieramy. Potrzebujemy jednak wsparcia, aby zrealizować tak ambitną strategię – podkreślił w czwartek marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Europejski Komitet Regionów (KR) we współpracy z portugalską prezydencją w Radzie UE zorganizował wielopoziomowy dialog klimatyczno-energetyczny na temat fali renowacji w planach odbudowy państw członkowskich UE. Jednym z prelegentów był marszałek województwa śląskiego.

„Cele fali renowacji są ambitne i w pełni je popieramy. Potrzebujemy jednak wsparcia, aby zrealizować tak ambitną strategię – powiedział Chełstowski. – Władze lokalne i regionalne mają znaczące kompetencje w projektach budowlano-rekonstrukcyjnych, ale potrzebujemy pomocy technicznej, przekwalifikowania i doskonalenia zawodowego naszych pracowników oraz wzmocnienia naszych możliwości” – dodał marszałek.

Jak zaznaczył samorządowiec, w jego rodzinnym mieście na Śląsku (Tychach) w minionej perspektywie finansowej zmodernizowano już dużą część obiektów użyteczności publicznej.„Chcielibyśmy mieć taką możliwość w całym regionie i liczymy na wsparcie UE” – podkreślił.

Dwójka przedstawicieli Komisji Europejskiej: Paula Rey Garcia i Hadrien Michel w kontekście fali renowacji zwracała uwagę na dostępność bezpośrednich dotacji, pożyczek i innowacyjnych instrumentów finansowych, uruchomionych we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, w tym kontynuację instrumentu ELENA. Aby w pełni uruchomić falę renowacji, finansowanie publiczne ma być uzupełnione inwestycjami prywatnymi.

Przewodniczący Rady Miasta Espoo i Regionu Helsińskiego Markku Markkula podkreślił, że potrzebujemy partnerstw publiczno-prywatnych, aby wykorzystać inwestycje w poprawę systemów energetycznych na poziomie lokalnym. „Jak np. program Espoo Czyste Ciepło, który jest kamieniem węgielny naszej strategii bycia jednym z pierwszych miast neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 r.” – powiedział Markkula.

W czwartkowym wydarzeniu obok samorządowców z krajów UE i urzędników z Komisji Europejskiej uczestniczyli przedstawiciele stałych przedstawicielstw państw członkowskich przy UE i Parametru Europejskiego. Wielopoziomowy dialog klimatyczno-energetyczny dotyczący fali renowacji jest kontynuacją dialogu zorganizowanego w październiku ub.r. we współpracy z niemiecką prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.

Renowacja budynków jest jednym z dziewięciu obszarów polityki ujętych w Europejskim Zielonym Ładzie, unijnej strategii na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2020 r.

Ponieważ prawie 34 mln Europejczyków nie stać na ogrzewanie swoich domów, polityka publiczna w zakresie energooszczędnych budynków ma mieć kluczowe znaczenie, by położyć kres ubóstwu energetycznemu. Według unijnych instytucji, fala renowacji ma ogromny potencjał dla wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Do 2030 r. odnowionych mogłoby zostać 35 milionów budynków, a w sektorze budowlanym mogłoby powstać nawet 160 tys. dodatkowych „zielonych” miejsc pracy.

Z analiz Komisji Europejskiej wynika, że aż 75 proc. budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie; nieruchomości odpowiadają za 40 proc. zużycia energii w Europie i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP