Latanie dronem – przepisy

Latanie dronem dla jednych jest świetną zabawą, a dla innych sposobem na zarabianie pieniędzy. Niezależnie od tego, czy pilotowanie niewielkiej maszyny uważasz za rozrywkę, sport czy pracę, musisz być doskonale obeznany w obowiązujących przepisach prawa, tym bardziej, iż od lipca 2020 roku sporo z nich ulega zmianie.

Latanie dronami – co trzeba wiedzieć o przepisach prawa?

Wprowadzane właśnie w życie przepisy prawne dotyczące latania dronami mają być ujednolicone dla całej Unii Europejskiej. Dotyczy to każdego – i właściciela drona zabawki i osób, które obsługują w pełni profesjonalne urządzenia. Od lipca obowiązkowa stała się rejestracja. Każda osoba pilotująca drona w kategorii certyfikowanej musi przejść także przez odpowiedni kurs i zdobyć stosowne uprawnienia.

Liczba dronów rośnie lawinowo. Ze względu na ogromny przyrost liczby bezzałogowych statków latających w stosunkowo krótkim czasie, konieczne stało się znowelizowanie przepisów prawnych dotyczących ich obsługi oraz ujednolicenie ich dla wszystkich krajów Wspólnoty Europejskiej. Drony z roku na rok są coraz tańsze i bardziej dostępne. Jednak zanim zaczniesz przygodę z prostymi w obsłudze urządzeniami latającymi, to dokładnie zapoznaj się z obowiązującymi przepisami prawa, w przeciwnym razie, możesz narazić się na przykre konsekwencje, nawet wówczas, gdy drona używasz wyłącznie amatorsko. Stare przysłowie, iż nieznajomość prawa szkodzi, ma w tym przypadku wręcz idealne zastosowanie.

Gdzie można latać dronami?

Chcąc zacząć latać dronem, trzeba w pierwszej kolejności dowiedzieć się, w jakich miejscach można robić to bezpiecznie, a co ważniejsze – całkowicie zgodnie z prawem. Przepisy prawne, które weszły w życie w lipcu 2020 roku, zmieniają kategorie lotów. Od tego czasu obowiązywać będą trzy rodzaje kategorii:

  • otwarta,
  • szczególna,
  • certyfikowana.

Co oznaczają poszczególne kategorie? Czy trzeba wiedzieć, do której z nich się przynależy? Oczywiście, że tak. Większość osób, zwłaszcza spośród tych, które dronów używają wyłącznie do celów amatorskich, zaliczać się będzie do kategorii otwartej. Znajdzie się tu sprzęt o masie do dwudziestu pięciu kilogramów, którym można wzbić się w powietrze na maksymalną wysokość stu dwudziestu metrów. Należy przy tym pamiętać, aby zachować bezpieczną odległość od innych osób znajdujących się w pobliżu oraz by nie stracić drona z zasięgu wzroku. Kategoria otwarta wymaga rejestracji.

Wymienić można jeszcze dwie kategorie, a mianowicie szczególną oraz certyfikowaną. Do kategorii szczególnej zaliczać się będą wszystkie loty, które wymagają zezwolenia wydawanego przez właściwy organ. Jest jeszcze kategoria certyfikowana – w tym przypadku osoby pilotujące drony muszą przejść przez specjalistyczne szkolenie.

Nowością jest to, iż obowiązkowa dla wszystkich użytkowników dronów staje się rejestracja. Każdy indywidualny użytkownik, wykonujący niezarobkowe loty dronem powinien zarejestrować się jako pilot. Jeżeli ktoś chce zarabiać z wykorzystaniem drona, np. do kręcenia spotów reklamowych czy filmowania uroczystości zaślubin, to powinien zarejestrować się jako operator drona.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną