Która konstrukcja jest dla Ciebie odpowiednia: garaż drewniany czy metalowy

Bez dwóch zdań, garaż to skuteczny i opłacalny sposób na dodanie wartości i dodatkowej przestrzeni do Twojej nieruchomości. Jeśli zastanawiasz się nad budową lub wymianą garażu na swojej posesji, najpierw musisz zdecydować, jaki rodzaj garażu chcesz mieć. W zależności od tego, jakie cechy chcesz uzyskać – wygląd, trwałość, wytrzymałość, etc. – możesz zbudować garaż z tradycyjnych materiałów, takich jak drewno, lub z bardziej nowoczesnych, takich jak metal. Dzięki postępowi technologicznemu, dzisiejsze garaże drewniane, zwłaszcza zestawy garażowe z prefabrykatów, oferują pewne wyraźne korzyści, których nie można przeoczyć. Można zatem powiedzieć, że mimo swoich długoletnich korzeni, garaż drewniany również jest nowoczesną konstrukcją.

Jeśli budujesz garaż wolnostojący i zastanawiasz się, czy budynek z drewna czy z metalu będzie lepiej odpowiadał Twoim potrzebom, to jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule zebrane zostało kilka kluczowych różnic pomiędzy dostępnymi materiałami na garaż, aby pomóc Ci zbadać dostępne opcje. Pamiętaj, że oba typy budynków mają zalety i wady. Wybór między nimi zależy od preferencji, budżetu i pożądanego rezultatu.

Drewno czy metal: walory estetyczne

Jest kilka przypadków, w których atrakcyjność garażu ma znaczenie, ale jak we wszystkim, piękno jest w oku patrzącego. Jeśli szukasz współczesnego i użytkowego wyglądu, metalowy garaż to fantastyczna opcja. Tymczasem osoby, które preferują bardziej tradycyjny i niestandardowy wygląd, często wybierają garaże drewniane. Mimo, że walory estetyczne nie powinny odgrywać znaczącej roli przy wyborze konstrukcji garażowej, to fakty są takie, że w tym kontekście drewno jest zdecydowanie lepszą opcją. Garaż drewniany jest przydatny do zwiększenia atrakcyjności nieruchomości mieszkalnej, ponieważ można go lepiej dostosować do reszty wystroju zewnętrznego domu. Co więcej, garaż drewniany jest często przydatny, gdy potrzebujesz niedrogiego, trwałego miejsca do przechowywania artykułów sezonowych, sprzętów, mebli ogrodowych i innych rzadziej używanych przedmiotów. Do tych potrzeb nie jest wymagana ciężka metalowa konstrukcja, która nie tylko kosztuje znacznie więcej, ale również ciężko jest ją dopasować do otaczającego środowiska. Warto jest dodać, że ​​garaże metalowe mają tylko jeden wygląd, co sprawia, że ​​preferowane są garaże drewniane. Dzisiejsze garaże z drewna są dostępne w różnych kolorach, elewacjach, kształtach i rozmiarach.

Drewno czy metal: termoizolacja

Budując na swojej posesji garaż wolnostojący, będziesz cieszyć się dodatkową przestrzenią magazynową i rekreacyjną niezależnie od wybranego materiału. Jeśli, jednak wolisz mieć większy garaż za mniejsze koszty początkowe, to prefabrykowane garaże drewniane zapewnią Ci więcej dostępnej przestrzeni za mniejsze pieniądze. Mniejsze koszty są również spowodowane lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi drewna niż metalu. Podczas, gdy zarówno metalowe, jak i drewniane garaże mogą być wyposażone w system klimatyzacji, to mimo wszystko garaż drewniany jest cieplejszy zimą i chłodniejszy latem, przy czym rachunki za prąd są znacznie mniejsze. Dzieje się tak, ponieważ drewno jest naturalnym izolatorem, który można dodatkowo wzmocnić materiałem izolacyjnym. Natomiast, garaż metalowy musi być dobrze ocieplony, aby zachować efektywność energetyczną na wysokim poziomie. Dlatego, jeśli planujesz przekształcić garaż metalowy w dodatkowe pomieszczenie, w którym będą często przebywać ludzie, wtedy musisz uwzględnić w kosztach ulepszenie, jakim jest ocieplenie budynku.

Drewno czy metal: względy środowiskowe

Jeśli chodzi o środowisko, oba materiały radzą sobie całkiem dobrze, ale garaż drewniany ma lekką przewagę. Bez względu na to, jaki materiał wybierzesz, postaraj się poddać go recyklingowi i zmniejszać ilość odpadów powstających w procesie budowy. Drewno jest materiałem biodegradowalnym, więc ulegnie rozkładowi, gdy drewniany garaż nie będzie już potrzebny. To prawda, że oba materiały można poddać recyklingowi, ale rozkład metalu trwa o wiele dłużej. Jednak nadal większość wolnostojących garaży drewnianych jest wykonana z naturalnego drewna, a nie z materiałów pochodzących z recyklingu, co sprzyja wycince drzew z lasów. Jeśli ten aspekt zostanie zmieniony, garaż drewniany nie będzie miał sobie równych w kontekście ochrony środowiska. Drewno również pochodzi ze źródeł organicznych, dzięki czemu nie wydziela żadnych toksyn i nie jest szkodliwe dla środowiska. Materiał ten jest naturalnym izolatorem, dzięki czemu garaż drewniany może zużywać mniej energii na ogrzewanie i chłodzenie. Co więcej, drewno ma ciekawą właściwości pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery, a nie jego wydzielania. W czasie procesu produkcji nie naturalnego materiału, jakim jest metal, wytwarzana jest duża ilość szkodliwych substancji, jak właśnie dwutlenek węgla czy paliwa kopalne.

Drewno czy metal: czas budowy

Porównując montaż obu konstrukcji, budowa garażu drewnianego jest zdecydowanie krótsza. Natomiast, budowa metalowego garażu również nie trwa zbyt długo – pod warunkiem, że konstrukcję montują doświadczeni wykonawcy. Zewnętrzny garaż metalowy wymaga minimalnego wsparcia wewnętrznego w porównaniu do garaży drewnianych. Cały etap budowania czasochłonnej ramy jest pomijany, co pozwala wykonawcom poświęcić czas na inne zadania. Z drugiej strony, metalowe zestawy garażowe są trudniejsze do zainstalowania dla zwykłej osoby, ponieważ mogą wymagać specjalistycznych narzędzi. Natomiast, jeśli chodzi o garaż drewniany, to proces budowy jest znacznie krótszy ze względu na lekkość i dostępność materiałów. Ponadto, coraz więcej fachowców zna metody budowy drewna, które nie wymagają tak wielu specjalistycznych narzędzi. Warto jest wspomnieć, że w obu przypadkach elementy mogą być prefabrykowane. Zarówno garaże drewniane, jak i metalowe mają prefabrykowane części, które wystarczy zmontować na docelowej działce. W przypadku metalu jest to bardziej czasochłonna i pracochłonna czynność, ponieważ ten materiał jest ciężki. Prawda jest taka, że garaż drewniany może powstać na Twojej działce tylko w jeden weekend.

Drewno czy metal: trwałość

Chociaż oba materiały są atrakcyjne i wytrzymałe, metal jest odrobinę mocniejszy. Pamiętaj, jednak, że przy starannej konserwacji każdy rodzaj garażu może być utrzymany w dobrym stanie przez wiele lat. Metalowe zestawy garażowe mają przeciętną żywotność od 20 do 30 lat, ale wiele z nich wytrzymuje dłużej przy dobrej pielęgnacji. Materiał ten jest również odporny na uszkodzenia, takie jak zgnilizna, termity i ogień. Jednak ważne jest, aby zwracać uwagę na gromadzenie się wody lub kondensację, które mogą prowadzić do rdzy. Aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym kondensacją wewnątrz, należy pokryć ściany specjalną formułą, aby były wodoodporne. Drewno to mocny materiał, ale jest mniej trwały. Jest ekologiczne, co oznacza, że ​​należy o nie dobrze dbać, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym gniciem, szkodnikami, pleśnią lub grzybem. Wymaga bejcowania lub malowania, aby zachowało swój piękny wygląd. Ponadto, wymaga ono regularnej konserwacji, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Jednak nie trzeba go poddawać obróbce pod kątem kondensacji wewnętrznej, jak w przypadku metalowych garaży.

Jak widzisz te materiały znacznie się od siebie różnią, a wszystko sprowadza się do osobistych preferencji.