Komputer idealny do gier – co wybrać?

Szukasz komputera do gier? To znaczy, że potrzebujesz sprzętu do zadań specjalnych. Każdy jego element pełni ważne zadanie – na co trzeba zwrócić uwagę? Poniżej kilka praktycznych porad.

Komputer gamingowy – jak go wybrać?

Komputer składa się z licznych podzespołów, które należy dobrze skonfigurować, aby spełniał swoją rolę – inne „wnętrze” ma laptop biznesowy, do gier czy do codziennego użytkowania w domu. Wydajny, cichy i szybki – to kilka pożądanych cech takiego sprzętu. Co powinien mieć komputer gamingowy, aby jak najlepiej pełnił swoją rolę?

Komputer do gier – konfiguracja

Możesz samodzielnie złożyć odpowiedni komputer do gier albo wybrać model proponowany przez wybranego producenta – jak np. laptopy Lenovo z serii Legion. Warto jednak wiedzieć, na które elementy warto zwracać szczególną uwagę. Producent tak dobiera podzespoły – kartę graficzną czy procesor – aby współgrały one ze sobą jak najlepiej.

Procesor i karta graficzna. Podstawą każdego komputera jest procesor, dzięki któremu urządzenie może działać efektywnie, sprawnie i szybko. Duże znaczenie ma także wydajna karta graficzna, która zapewni dobrą jakość obrazu i wyższą rozdzielczość. Oba komponenty mogą mieć różne ceny, dlatego najpierw ustal swój budżet.

Pamięć operacyjna. Ilość wymaganej pamięci RAM zależy m.in. od procesora oraz karty graficznej, a także gier, w które lubisz grać. Przyjmuje się jednak, że 16 GB pamięci RAM to minimum, które powinno być wystarczające.

Ekran/monitor. Wielu graczy korzysta z monitorów o rozdzielczości o2K (2560×1440 pikseli) oraz 4K (3860×2160 pikseli), gdyż pozwalają one na stosunkowo komfortową grę. Sprzęt w rozdzielczości 4K to wyższy poziom – dobrym wyborem będą m.in. układy NVIDIA GeForce GTX 1080 oraz GTX 1080 Ti.

Chłodzenie ma znaczenie

Skoro laptop do gier musi być wydajny, oznacza to, że będzie intensywnie eksploatowany – ważny jest zatem system chłodzenia obniżający temperaturę komputera. Zwiększy on komfort grania, co przełoży się na lepsze wyniki, ale też zabezpieczy komputer przed przegrzaniem.

Wydajny system chłodzenia to podstawa, bo niesprawny nie odprowadzi ciepła skutecznie i spadnie wydajność sprzętu. Zaawansowanym systemem jest między innymi technologia Legion Coldfront zastosowana w laptopach gamingowych Lenovo Legion Y540. Więcej na temat podzespołów odpowiednich dla komputera do gier oraz inne cenne porady znajdziesz na blogu LenovoZone: https://lenovozone.pl/blog/

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną