Kod Aztec zamiast wpisywania danych. Nowy sposób na ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC można kupić przez internet lub aplikację mobilną. Jednak nie każdy ma cierpliwość do wypełniania internetowych formularzy. Pomocny może okazać się kod Aztec, dzięki któremu proces skróci się nawet do kilkudziesięciu sekund!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jego zakres taki sam u każdego ubezpieczyciela. Dlatego też właściciele pojazdów poszukują najtańszej oferty. Jak znaleźć najtańsze OC? Wystarczy uzupełnić dane w internetowym formularzu na stronie firmy ubezpieczeniowej lub porównywarki ubezpieczeń, a w ciągu kilku minut otrzymamy ofertę. Wystarczy?! – zapyta malkontent, którego nuży wypełnianie kolejnych okien. Niejeden kierowca chciałby uporać się z problemem ubezpieczenia w jak najkrótszym czasie, bez formularzy i wpisywania szczegółowych danych.

Dane, dane i jeszcze raz dane

Oferty ubezpieczenia OC możemy sprawdzić przez internet lub odpowiednie aplikacje mobilne. Jest to niewątpliwie szybsze rozwiązanie niż osobista wizyta u agenta ubezpieczeniowego. Kalkulacja składki trwa właściwie kilka minut. Wybraną ofertę częstokroć można kupić zdalnie – online lub telefonicznie.

Czy kilka minut to aby nie jest za długo?! Słuszna wydaje się diagnoza norweskiego antropologa Thomasa Hyllanda Eriksena, który mówi o nieustającym przyspieszaniu dzisiejszego świata. Zdaniem badacza, współczesny użytkownik nowoczesnych technologii czeka na natychmiastowy efekt. Paradoksalnie kilkuminutowe oczekiwanie, choć nie trwa przecież wiecznie, w oczach zniecierpliwionego użytkownika może wydawać się zbyt długie.

Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że internetowy czy mobilny formularz poprosi nas o pewne informacje na temat nas samych i naszego pojazdu. Nie każdy lubi uzupełnianie formularzy. Tym bardziej, że bez podstawowej znajomości branży ubezpieczeniowej pytania mogą wydawać się uciążliwe. Jednak przy bliższym przyjrzeniu się pytaniom, uzyskują one sens.

Po co ubezpieczycielom dane?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyceniają składkę OC na podstawie danych pojazdu oraz informacji na temat jego właściciela. W przypadku samochodu istotne są: marka, model, wiek, rodzaj paliwa, moc i pojemność silnika, przebieg, sposób użytkowania. Wśród wymaganych informacji na temat kierowcy znajdują się: wiek, płeć, stan cywilny, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód, doświadczenie za kierownicą, historia ubezpieczeniowa.

Po co ubezpieczycielom te informacje? Firmy ubezpieczeniowe analizują dane statystyczne na temat zdarzeń drogowych. Na ich podstawie oceniają prawdopodobieństwo, z jakim dany kierowca, poruszający się konkretnym samochodem spowoduje wypadek lub kolizję.

Zdaniem firm ubezpieczeniowych, wysoce prawdopodobne jest, że sprawcą zdarzenia drogowego okaże się młody, niedoświadczony kierowca, który porusza się szybszym i mocniejszym autem. Z kolei stateczny kierowca z długoletnim stażem za kółkiem, który jeździ samochodem o małej pojemności silnika będzie cieszył się większym zaufaniem ubezpieczyciela. Dlatego też nasi przykładowi kierowcy otrzymają zróżnicowane cenowo oferty ubezpieczenia OC.

Ubezpieczyciele nie tylko oceniają ryzyko wystąpienia szkody w przyszłości, ale także sprawdzają przeszłość kierowcy. Firmy ubezpieczeniowe korzystają z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na podstawie numeru rejestracyjnego oraz VIN są w stanie prześwietlić historię ubezpieczenia i szkodowości.

Aztecka prędkość i dokładność

Sposobem na ominięcie wspomnianych niedogodności jest zastosowanie kodu Aztec. Chodzi mianowicie o kod kreskowy umieszczony na dowodach rejestracyjnych. Kod ma kształt czarno-białego prostokąta wypełnionego wzorem przypominającym piramidę schodkową widzianą od góry (stąd też nazwa – takie piramidy budowali między innymi Aztekowie).

Kod Aztec zawiera szczegółowe informacje na temat pojazdu. Wystarczy go zeskanować, aby w ciągu kilku sekund pobrać wszelkie dane znajdujące się na dowodzie rejestracyjnym. Z takiego rozwiązania korzystają agenci ubezpieczeniowi. Również kierowca, który chciałby samodzielnie wyliczyć składkę OC przez internet może posłużyć się kodem Aztec. Taką możliwość oferują:

  • Allianz;
  • Aviva;
  • Axa;
  • Benefia;
  • Concordia;
  • Link4;
  • Mtu24;
  • You Can Drive.

Co istotne, skanując kod Aztec eliminujemy ewentualne błędy w formularzu. W przeciwieństwie do ręcznego wpisywania danych, skanowanie nie wiąże się z ryzykiem pomyłki.

Jak skorzystać z kodu Aztec?

Kod Aztec należy zeskanować z dowodu rejestracyjnego przy pomocy aparatu w smartfonie. Aparat powinien wychwycić kod i go sfotografować. Następnie zawarte w kodzie informacje są dekodowane i mogą posłużyć do wyliczenia składki OC w aplikacji mobilnej czy na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Więcej informacji o wykorzystaniu kodu Aztec w kalkulatorach ubezpieczeń OC znajdziesz na stronie: porownywarka-oc-ac.pl.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną