Kable sieciowe – jakie?

Montaż instalacji sieciowej w firmie lub w zaciszu własnego domu…cóż mogłoby być w tym skomplikowanego, nieprawdaż? Okazuje się jednakże, że w obecnych czasach zadanie to może okazać się nie lada wyzwaniem, bowiem podczas wizyty w sklepie okaże się, że będziemy zmuszeni określić podstawowe parametry okablowania, przy pomocy którego będziemy pragnęli połączyć komputery, laptopy oraz wszelkiej maści urządzenia peryferyjne z Internetem.

Aby bolączkę tę w znacznym stopniu zminimalizować, postanowiliśmy przygotować dla naszych czytelników niniejszy artykuł, w ramach którego opiszemy kable sieciowe.

Jeżeli chodzi o podstawowy podział kabli omawianego rodzaju, to wyróżnić możemy produkty UTP, STP oraz FTP. Pierwsze z nich są najbardziej podstawowymi wyrobami pozbawionymi dodatkowego ekranowania, które to mogłoby zabezpieczyć przesyłane dane przed zakłóceniami generowanymi przez znajdujące się w jego pobliżu urządzenia elektryczne. Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku produktów opatrzonych symbolem STP, bowiem nie tylko są one ekranowane, ale dodatkowo posiadają wykonany z wysokiej jakości materiałów oplot, jak również uziemienie ograniczające ryzyko wystąpienia awarii lub spięcia. Najbardziej pożądanym rodzajem okablowania są kable sieciowe z rodziny FTP, które to są dodatkowo foliowane, a także podobnie jak ich poprzednicy mogą pochwalić się profesjonalnym uziemieniem. Wyroby takie znajdują zastosowanie przede wszystkim w sieciach internetowych, które to z uwagi na swoją specyfikę lub też natężenie urządzeń na metr kwadratowy zmagać się muszą ze znacznymi zakłóceniami, z których tłumieniem nie poradziłyby sobie standardowe kable sieciowe niskiej jakości. W rzeczonej sytuacji wymagane jest sięgnięcie po rozwiązania z najwyższej półki.

Oczywiście nie jest to jedyna różnica pomiędzy dostępnymi w chwili obecnej w sklepach internetowych oraz stacjonarnych rozwiązaniami. Należy bowiem pamiętać, że w zależności od tego jaki produkt kupimy oraz ile postanowimy na jego nabycie przeznaczyć, cieszyć się będziemy mogli różną szybkością transferu danych, która niejednokrotnie okazuje się być o wiele ważniejsza od odporności okablowania na ewentualne zakłócenia lub też niż jego zabezpieczenie pozwalające na ochronienie go przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak chociażby nadmierna wilgoć lub wysoka temperatura panująca w pomieszczeniu, w którym się on znajduje.

Zdaniem ekspertów, warto dołożyć wszelkich starań, aby kabel sieciowy który nabywamy legitymował się najwyższym możliwym transferem, zwłaszcza jeżeli posiadamy możliwość połączenia się z siecią światłowodową, bowiem umożliwi nam to odbieranie i przesyłanie danych z zawrotną wręcz prędkością. Możemy w takim przypadku spodziewać się braku jakichkolwiek spadków wydajności sieci oraz możliwości bezproblemowej komunikacji pomiędzy poszczególnymi członkami zatrudnionego przez nas zespołu, czy to w formie tekstowej, czy tez przy wykorzystaniu bardziej zaawansowanych rozwiązań, takich jak chociażby wideorozmowa.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną