Jakie stosować pogłębiacze do otworów do metalu

Pogłębiacze są narzędziami przeznaczonymi do wykonywania pogłębień otworu lub powierzchni bezpośrednio z nim związanej oraz do kształtowania otworu na danej jego głębokości. Pogłębienia wykonywane są po to aby łeb śruby wkręcającej w otwór nie wystawał po za detal.

Podział pogłębiaczy do otworów

Pogłębiacze do metalu do otworów dzielimy na: pogłębiacze stożkowe, pogłębiacze walcowo – czołowe oraz pogłębiacze składane. Pogłębiacze o niewielkich średnicach posiadają chwyty walcowe lecz większe średnice posiadają chwyt stożkowy Morse’a. Pogłębiacze walcowo – czołowe  posiadają pilot, którego zadaniem jest utrzymanie stabilności podczas wykonywanej obróbki. Produkowane są one w dwóch rodzajach chwytowych i mają one odpowiednio dobrane normy niemieckie DIN. Pogłębiacze do otworów posiadające chwyt walcowy gładki opisane są normą DIN 373, natomiast pogłębiacz z pilotem opisany jest normą DIN 375.

Rodzaje pogłębiaczy stożkowych

Głównym zastosowaniem pogłębiaczy stożkowych jest wykonywanie pogłębienia i kształtowania wcześniej przygotowanych otworów na danej ich długości. Pogłębiacze stożkowe do metalu wykonane są ze stali HSS i HSSE z dodatkiem 5% kobaltu. Pogłębiacze te są uniwersalnymi narzędziami, sprawdzającymi się w większości rodzai materiałów. Wyróżniamy dwa rodzaje tych pogłębiaczy ze względu na chwyt:

  • pogłębiacze stożkowe z chwytem walcowym NWSa – przeznaczony do nie wielkich średnic do fi 25mm,
  • pogłębiacze stożkowe z chwytem stożkowym Morse’a z płetwą NWSb opisany normą niemiecką DIN 228 – występujący przy większych średnicach, zaczynających się od FI 16 mm.

Pogłębiacze stożkowe do metalu dobieramy do pogłębianego otworu w ten sposób, że średnica pogłębiacza musi być większa co najmniej 3-4 mm od otworu np. posiadamy otwór fi 14 mm i chcemy uzyskać fazę 2 mm na stronę to najlepiej abyśmy użyli pogłębiacza stożkowego fi 16,5 mm 90 stopni.

Pogłębiacze stożkowe do metalu dzielimy także biorąc pod uwagę kąt ostrzy jaki posiadają jak i materiał z jakiego zostały wykonane. Występują one w trzech wersjach kontowych: 60 stopni, 90 stopni i 120 stopni. Ze względu na materiał dzielimy je na: pogłębiacze ze stali HSS i HSSE, pogłębiacze stożkowe składane oraz pogłębiacze wykonane z węglika spiekanego VHM.

pogłębiacz stożkowy 90 stopni

Pogłębiacze stożkowe 90 stopni stosowane są do kształtowania otworu pod danym kątem jego średnicy. Występują one z chwytem walcowym jak i na stożku Morse’a. Pogłębiacze do otworów 90 stopni są narzędziami profesjonalnymi i skutecznymi, gwarantującymi skuteczności wykonanej pracy.

Wszystkie rodzaje pogłębiaczy do metalu, stali oraz innych materiałów znajdą Państwo w sklepie Artykuły Techniczne w dziale pogłębiacze ( https://artykulytechniczne.pl/poglebiacze.html ).

Pogłębiacze stożkowe do otworów nazywane są często gratownikami, fazownikami lub gzymkami. Mimo różnych nazw, ich zastosowanie pozostaje to samo. Ich głównym zastosowaniem jest wykonanie pogłębienia pod łeb śruby tak aby po wkręceniu w otwór nie wystawał on po za detal. Jest to bardzo przydatne przy współpracy pomiędzy powierzchniami płaskimi. Następnym zastosowaniem pogłębiacza stożkowego jest fazowanie otworu, po to aby zniwelować wypływki znajdujące się na powierzchni po wykonanej obróbce.

Pogłębiacze walcowo czołowe z pilotem produkowane są przez firmy taki jak Fenes, Dolfamex i Fanar. Ich przeznaczeniem jest modyfikacja powstałego już otworu. Dostępne są w dwóch wersjach chwytowych:

  • pogłębiacz walcowo czołowy z chwytem walcowym NWCa DIN 373 – stosowany do pogłębiaczy do śrub od M3 do M12,
  • pogłębiacz walcowo czołowy posiadający chwyt stożkowy Morse’a NWCb DIN 375 – stosowany do pogłębień od M10 do M22,

Zadaniem pilota w pogłębiaczach walcowo – czołowych jest ustalenie narzędzia w przygotowanym otworze. Minimalizuje on występowanie drgań podczas wykonywania obróbki. Piloty pogłębiaczy walcowo – czołowych dostępne są w różnych wymiarach, co zależy od rodzaju pogłębienie:

  • pod gwint,
  • do otworów przejściowych średnio dokładnych,
  • do otworów przejściowych dokładnych,

Pogłębiacze walcowo czołowe z pilotem zbudowane są z trzech głównych części: pilot, część robocza oraz chwyt. Zadaniem chwytu jest mocowanie narzędzia w tulei, część robocza jest właściwą częścią skrawającą, natomiast pilot pogłębiacza stabilizuje go w otworze. Wymiary jak i wielkości pogłębiaczy określane są normą polską PN oraz niemiecką DIN. Pogłębiacze walcowo – czołowe z pilotem posiadające chwyt walcowy gładki opisane są normą NWSa i DIN 337. Pogłębiacze walcowe mające chwyt stożkowy Morse’a opisane są normą NWSb i DIN 375.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną