Jakie laptopy warto wybierać?

Poradnik zakupowy odnośnie kategorii produktu - laptopy - C145.M.Z.

Decydując się na zakup laptopa, należy przede wszystkim kierować się celem takiego przedsięwzięcia. Jeżeli chcecie mieć w swoim posiadaniu sprzęt sprawdzający się zarówno w warunkach domowych, jak i biurowych, do rozrywki i do pracy – warto zastanowić się, kiedy będziecie używać go najczęściej. Zazwyczaj te urządzenia różnią się swoimi parametrami właśnie z uwagi na przeznaczenie.

Jak wiadomo, laptopy gamingowe, służące głównie do rozgrywek online czy odkrywaniu wirtualnego świata w inny sposób, mają o wiele lepsze parametry niż te biurowe. Gracze potrzebują bowiem mocnego sprzętu oraz urozmaicenia pod względem specyfikacji. Natomiast w pracy — do tworzenia dokumentów, czy obsługiwania poczty — sprawdzą się modele tańsze o nieco słabszych parametrach.

Jaki laptop dla ucznia?

Biorąc pod uwagę całą drogę w czasie edukacji, szczególnie uwzględniając potrzebę odnalezienia pewnych informacji w celu nabycia wiedzy lub odrobienia lekcji, przy wyborze odpowiedniego sprzętu najlepiej kierować się dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Najważniejsze, żeby zdać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę w tym przypadku laptop nie musi mieć wygórowanych parametrów. Służące do nauki urządzenia muszą przede wszystkim nadawać się do właściwej obsługi łączy internetowych czy programów edukacyjnych lub tych do tworzenia tekstów.

Dobrze jest też rozważyć rozmiary takiego sprzętu. Obecnie na rynku funkcjonują laptopy przypominające wielkością tablety. Są bardziej poręczne i lżejsze, a to dość istotne cechy, np. dla studentów tworzących notatki na tych przenośnych komputerach. Wyobraźcie sobie noszenie ciężkiego laptopa w torbie, kiedy i tak jesteście już wyposażeni w bagaż podręczników i zeszytów. O ile prościej byłoby chwycić za małego laptopa i schować go do torby – a dzięki swojej wielkości, powinien zabierać niewiele miejsca.

Parametry laptopów do nauki

Jak już wspomniano, laptopy do nauki nie muszą mieć parametrów cechujących sprzęty służące do grania w gry czy programowania. Jednakże trzeba dokładnie przeanalizować kilka podstawowych kwestii. Jakość wyświetlanego obrazu nie pozostanie tu bez znaczenia, ponieważ podczas nauki często zachodzi potrzeba skorzystania z dostarczonych zdjęć albo skanów dokumentów. Nie musi to być mimo wszystko szczególnie duże urządzenie. Dobra jakość obrazu zależy przede wszystkim od karty graficznej.

Rzecz jasna może pojawić się również konieczność zakupu lepszego urządzenia – np. gdy uczycie się programowania. Wtedy zdecydowanie ta specyfikacja powinna być lepsza (procesor, karta graficzna i dobrze działający wyświetlacz z szybkim czasem reakcji).

Laptopy dla pisarzy

Jeżeli jesteście pasjonatami tworzenia tekstów, pracujecie w branży związanej z copywritingiem, lubicie kreować nowe światy utrwalane następnie na kartkach papieru (lub stronach w Wordzie), to powinniście zwrócić się ku sprzętom odpowiadającym Waszym preferencjom, chociażby co do miejsca tworzenia.

Biorąc pod uwagę możliwość lub nawet konieczność przemieszczania się z danym urządzeniem, najlepiej dokonać wyboru lekkiego, małego laptopa. Przy pisaniu tekstów najważniejsza jest wygoda i komfort kreowania. Na dzisiejszym rynku raczej trudno już o sprzęty niespełniające standardowych wymogów odnośnie właściwego odtwarzania programów do wykonywania tego typu zadań.

Laptopy służące rozrywce

Laptopy, których chcielibyście używać do grania i oglądania filmów, powinny raczej należeć do kategorii tych o lepszej specyfikacji. Dobra karta graficzna i szybki procesor będący w stanie nadążyć za odtwarzanym filmem to podstawa udanego seansu. Nie bez znaczenia pozostaje tu kwestia pamięci takiego komputera. Jeśli instalujecie wiele gier, to zapewne wiecie, że miejsce na dysku jest nieodłączną kwestią umożliwienia utworzenia większej biblioteki.

Jeżeli chodzi o wyświetlanie obrazu i odtwarzanie dźwięku, to należy w tym przypadku uwzględniać sprzęty lepsze jakościowo, żeby odbiór rozrywki pokrył się z Waszymi oczekiwaniami. Producenci tworzą coraz to lepsze wersje modeli swoich produktów, aby w jak najmniejszym gabarytowo sprzęcie, zmieścić nowoczesne technologie, m.in. usprawniają karty dźwiękowe oraz stosują różnorodne kombinacje głośników. Przy ekranie warto zwrócić uwagę na czas reakcji, rodzaj matrycy czy jego wielkość. Co prawda, zawsze możecie podłączyć do laptopa monitor, jednak mija się to z celem dokonania zakupu właściwego urządzenia.

Ceny wahają się w granicach od 600 zł do ponad 4000 zł. Koszty uwarunkowane są rozmiarem sprzętu (zależy, czy wybierzecie laptopa, mini laptopa lub notebooka), specyfikacją (procesor, pamięć RAM), ale w dużej mierze przede wszystkim konkretną firmą. Jak wiadomo, znane marki, które od lat dostarczają swoim klientom urządzenia najwyższej jakości, oferują nieco droższe urządzenia, niż nieznani producenci elektroniki.

Dodatki do laptopów

Poza samym laptopem dobrze jest rozważyć zakup poszczególnych dodatków, które mogą pozytywnie wpłynąć na korzystanie ze sprzętu. Wiele osób w przypadku laptopów preferuje pozostanie przy korzystaniu z pada. Jednak nie zawsze to najbardziej wygodne rozwiązanie. Zazwyczaj myszka komputerowa ma swoje zalety, jest prostsza w obsłudze, daje większe możliwości manewru i zdecydowanie poleca się ją do laptopów gamingowych, gdzie tego typu urządzenie stanowi podstawę udanej rozgrywki. Oczywiście warto też zaopatrzyć się w dobrą podstawkę pod myszkę – szczególnie chwalone są te, które dają solidną przyczepność do powierzchni biurka, co pozwala uniknąć ciągłego ślizgania się po stole.

Wszystkie te rodzaje urządzeń, jak i akcesoria, znajdziesz w Empiku na https://www.empik.com/elektronika/komputery/laptopy.

ITNEWS - NOWE TECHNOLOGIE
wróć na stronę główną