Jakie konto firmowe wybrać? Oto poradnik dla przedsiębiorców

O czym pamiętać podczas wyboru optymalnego konta firmowego? Czy ranking kont bankowych jest przydatny?

Jeśli zamierzasz rozpocząć działalność gospodarczą lub już to robisz, jednym z kluczowych elementów, o których musisz wówczas pamiętać, jest założenie konta firmowego. Choć w niektórych przypadkach jego posiadanie nie jest obowiązkowe (np. w przypadku części mikroprzedsiębiorców), nie zmienia to faktu, że rachunek bankowy to podstawa podczas rozliczeń finansowych każdej firmyJakie konto dla firmy wybrać? Wbrew pozorom, nie jest to takie proste.

Ranking firmowych kont bankowych — o czym trzeba pamiętać podczas wyboru?

Jednym z najważniejszych aspektów z punktu widzenia rachunku firmowego są koszty. To ważne, ponieważ poszczególne banki mogą naliczać prowizje np. za przelew krajowy lub zagraniczny, przewalutowanie czy po prostu prowadzenie rachunku (aczkolwiek w tym ostatnim przypadku nie jest to szczególnie częste rozwiązanie).

Kiedy widzisz reklamy kont firmowych, zapewne widzisz, że banki kuszą brakiem opłat („zero złotych” to chyba jeden z częstszych elementów, które na co dzień pojawiają się w takich reklamach). Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że żadnych opłat się nie nalicza. Jeśli chcesz się o tym przekonać, po prostu zajrzyj do tabeli kosztów — każdy bank publikuje taki dokument na swojej stronie internetowej; zestawienie to otrzymasz również na etapie podpisywania umowy z bankiem.

Konto firmowe a usługi dodatkowe 

Oczywiście to, że dane konto wymaga ponoszenia opłat na poziomie kilku-kilkunastu złotych miesięcznie, nie oznacza jeszcze, że z takiego produktu należy absolutnie zrezygnować. Czasem powinniśmy postąpić wręcz przeciwnie, jeśli okaże się, że np. posiadanie takiego rachunku firmowego daje dostęp do innych przydatnych produktów finansowych, w tym np. faktoringu czy leasingu, na preferencyjnych zasadach.

Konto bankowe — ideał nie istnieje

Nie istnieje coś takiego jak idealne konto firmowe — właściwie niemożliwe jest znalezienie takiego rozwiązania, które spełni wszystkie potrzeby związane z naszym biznesem. Tak czy inaczej, przydatne w podjęciu decyzji mogą okazać się rankingi firmowych kont bankowych. Zestawienie wszystkich informacji w jednym miejscu pomoże Ci w podjęciu decyzji, jakie konto firmowe wybrać.